respublika.lt

Amerikoje prasidėjo juodaodžių maištas

penktą naktį iš eilės tęsėsi riaušės

(0)
Publikuota: 2020 gegužės 31 10:50:02, Ričardas ČEKUTIS, Elzbieta Reivytytė, Rasa Strimaitytė, Karolis Broga, Elta
×
nuotr. 19 nuotr.
Po brutalaus afroamerikiečio nužudymo JAV didmiesčiuose tęsiasi riaušės. EPA-Eltos nuotr.

Po brutalaus afroamerikiečio George‘o Floydo nužudymo per policijos operaciją Mineapolyje JAV didmiesčiuose penktą naktį iš eilės tęsėsi riaušės.

 

Mineapolyje Minesotos valstijoje demonstrantai naktį į sekmadienį vėl nepaisė komendanto valandos. CNN pranešė, kad saugumo pajėgos, prieš demonstrantus panaudojo ašarines dujas. Daugelyje kitų miestų kilo neramumai, taip pat plėšikavimai. Žinybos iš viso 25 miestuose 16 valstijų paskelbė komendanto valandą. Nepaisant to, daugelyje vietų vyko protestai.

Naktinė komendanto valanda paskelbta ir Los Andžele. Meras Ericas Garcettis pareiškė, kad ši priemonė būtina „taikai atkurti“. Policijos duomenimis, miesto centre kilo „dideli ir smurtiniai protestai“. Demonstrantai nepaisė komendanto valandos. Televizijos vaizduose buvo matyti, kaip Los Andžele plėšiamos parduotuvės.

Saugumo pajėgos šeštadienio vakarą neleido demonstrantams rinktis prie Baltųjų rūmų, kaip išvakarėse. Vienas demonstrantų laikė rankose plakatą su užrašu „Aš kitas?“ TV vaizduose iš Vašingtono buvo matyti miesto centre degantis pastatas. „Šalis chaose“, - sakė CNN laidos vedėjas.

Mineapolyje nuo 20.00 val. galioja komendanto valanda. Minesotos gubernatorius Timas Walzas paragino visus gyventojus likti namuose. Dėl protestų gubernatorius šeštadienį pirmą kartą nuo Antrojo pasaulinio karo mobilizavo visą valstijos nacionalinę gvardiją.

JAV prezidentas Donaldas Trumpas dėl riaušių apkaltino kairiąsias radikalias grupuotes.

Per neramumus Los Andžele sulaikyta daugiau nei 500 žmonių

Los Andželo policijos departamentas pranešė penktadienio naktį sulaikęs 533 žmones per neramumus, kurie kilo protestuojant dėl George‘o Floyd‘o mirties, informuoja naujienų agentūra dpa.

Pasak Michael‘o Chan‘o, Los Andželo policijos departamento atstovo spaudai, dauguma protestuotojų vėliau buvo paleisti į laisvę, bet 18 žmonių vis dar sulaikyti.

Jis pridėjo, kad 6 pareigūnai buvo sužaloti per susirėmimus su protestuotojais.

Sulaikytiesiems pareikšti įtarimai dėl vagysčių, plėšimų, lygtinio paleidimo sąlygų pažeidimo, policijos pareigūno užpuolimo ir pasikėsinimo nužudyti.

Per protestus Mineapolyje sulaikyta daugiau nei 50 žmonių

JAV tęsiasi protestai prieš policijos smurtą po to, kai Mineapolio mieste suėmimo metu mirė juodaodis vyras George‘as Floyd‘as. Šeštadienį Mineapolyje policija sulaikė apie 50 protestuotojų, informuoja TASS.

Apie sulaikymus spaudos konferencijos metu pranešė Minesotos valstijos Viešojo saugumo departamento komisaras John‘as Harrington‘as.

Policijos atstovo teigimu, Mineapolyje tvarką šiuo metu prižiūri 2 500 policijos pareigūnų. Be to, sekmadienį į Mineapolį gali būti pasiųsta daugiau nei 1 700 JAV Nacionalinės gvardijos karių.

Dešimtys žmonių sulaikyta per protestus Niujorke

Dešimtys žmonių buvo sulaikyti penktadienį Niujorke kilus neramumams per protestus dėl George‘o Floyd‘o mirties, rašo „The New York Times“.

Neramumai Niujorke tęsėsi antrą parą iš eilės, tūkstančiams žmonių susirinkus į demonstraciją prie „Barclays Center“ arenos Brukline. Žmonės protestavo dėl juodaodžio vyro George‘o Floyd‘o mirties suėmimo metu Mineapolio mieste gegužės 25 d.

Nors dieną protestuota taikiai, vėliau kai kurie demonstrantai ėmė mėtyti butelius ir akmenis į policininkus, o pastarieji atsakė panaudodami ašarines dujas.

Buvo padegtas prie arenos stovėjęs policijos mikroautobusas, o dar bent du policijos automobiliai buvo nuniokoti.

Vėlyvą penktadienio vakarą Niujorko meras Billas De Blasio tviteryje ragino neeskaluoti situacijos, pabrėždamas, kad svarbiausia – saugiai sugrąžinti žmones namo.

Policija sulaikė dešimtis riaušininkų, tačiau iki vidurnakčio buvo sužaloti keli uniformuoti pareigūnai. Vienam buvo trenkta į nosį, kitam išmuštas dantis, o trečiam sužalota koja.

Ketvirtadienį policija buvo sulaikiusi 72 žmones per susirėmimus Manhetene. Penkiems iš jų pateikti kaltinimai policijos pareigūnų užpuolimu.

Protestų metu JAV nušautas devyniolikmetis

Penktadienį Detroito mieste, JAV, buvo nušautas devyniolikmetis vaikinas. Nelaimė įvyko protesto prieš policiją metu. Šią savaitę neramumai kilo daugelyje JAV miestų po to, kai suėmimo metu dėl policininko veiksmų mirė juodaodis vyras, praneša „NBC News“.

Policija paskelbė, kad 23 val. 30 min. vietos laiku įtariamasis atvažiavo „Dodge Durango“ automobiliu ir ėmė šaudyti į minią.

Nukentėjusysis buvo nugabentas į ligoninę, kur mirė nuo patirtų sužalojimų. Įtariamasis pabėgo, o policija tiria įvykio aplinkybes ir motyvus.

Detroito policijos vadas James‘as Craig‘as sakė, kad didžioji dauguma protestuotojų buvo taikūs, tačiau buvo apgadinti keli policijos automobiliai, o į ligoninę pateko vienas policininkas, į kurį pataikė mestas akmuo.

Per protestus buvo suimti 9 žmonės, 7 iš jų nėra Detroito gyventojai. Policijos vadas J. Craig‘as kreipėsi į visuomenę ir paragino žmones protestuoti tuose miestuose, kuriuose jie gyvena, užuot važiavus kitur, arba bent jau protestuoti taikiai.

Protestai vyksta toliau

Nepaisant to, kad JAV Mineapolio mieste buvo paskelbta komendanto valanda, žmonės ir toliau protestavo po to, kai suėmimo metu dėl policininko veiksmų gegužės 25 d. mirė juodaodis vyras, praneša naujienų agentūra dpa.

Mineapolyje, Minesotos valstijoje, žmonės ketvirtą dieną iš eilės protestavo dėl 46 metų George‘o Floyd‘o mirties policijos rankose.

Nors policininkui buvo pateikti įtarimai dėl trečiojo laipsnio nužudymo, neramumai tęsėsi ir toliau.

Vaizdo įrašuose buvo matyti, kaip pareigūnas Derek‘as Chauvin‘as klūpojo atsirėmęs keliu į G. Floyd‘o kaklą, kuris maldavo jį paleisti ir sakė negalįs kvėpuoti. Netrukus po to vyras mirė.

Prokuroras Mike‘as Freeman‘as spaudos konferencijos metu sakė, kad įtarimai pareigūnui buvo pareikšti daug greičiau nei bet kuriam kitam policininkui.

Už trečiojo laipsnio nužudymą Minesotos valstijoje gresia maksimali 25 metų įkalinimo bausmė.

D. Chauvin’as buvo suimtas dar prieš prokuroro spaudos konferenciją. Jam skirtas 500 000 JAV dolerių užstatas.

Tuo metu generalinis prokuroras William‘as Barr‘as sakė, kad Teisingumo departamentas ir Federalinis tyrimų biuras (FTB) vykdo nepriklausomą tyrimą, kad būtų nustatyta, ar buvo pažeisti federaliniai civilinės teisės įstatymai.

Dėl mirtimi pasibaigusio juodaodžio vyro suėmimo neramumai kilo ne tik Mineapolyje, kur buvo plėšiamos ir deginamos parduotuvės, bet ir kituose JAV miestuose.

Minesotos gubernatorius Tim‘as Walz‘as spaudos konferencijos metu penktadienį ragino žmones nutraukti smurtą ir atkurti tvarką.

Tuo metu Mineapolio meras Jacob‘as Frey‘us nuo 20 val. įvedė komendanto valandą, kuri galios ir savaitgalį. Tačiau žiniasklaida transliavo vaizdus, kuriuose matomi nurodymus pažeidinėjantys demonstrantai.

Penktadienį protestai kilo ir Atlantoje, kur demonstrantai užpuolė naujienų kanalo CNN būstinę. CNN transliacijoje buvo matyti, kaip žmonės mėtė daiktus į policijos pareigūnus, saugojusius įėjimą į pastatą.

Protestuotojai taip pat nuniokojo Atlantoje esantį koledžo futbolo šlovės muziejų.

Žmonės į gatves išėjo ir Teksaso valstijos Hiustono mieste, kurio meras Sylvester‘is Turner‘is penktadienį ragino gyventojus likti namie dėl jų pačių saugumo.

JAV prezidentas Donaldas Trumpas tviteryje protestuotojus išvadino „banditais“ ir perspėjo juos, kad „prasidėjus plėšimams prasideda ir šaudynės“.

Pastarasis jo pareiškimas buvo itin kritikuojamas, o socialinės žiniasklaidos tinklas „Twitter“ prezidento žinutę pažymėjo įspėjimu, kad jis skatina smurtą.

Vėliau penktadienį D. Trumpas sakė susitikęs su G. Floyd‘o šeima ir teisinosi dėl savo komentarų.

Prezidentas teigė nežinojęs, kad 1967 m. Majamio policijos vadas pavartojo lygiai tokius pačius žodžius – „prasidėjus plėšimams prasideda ir šaudynės“ – bandydamas pateisinti smurtą juodaodžių kvartaluose.

B. Obama: rasizmas JAV niekada negali būti „norma“

Buvęs JAV prezidentas Barackas Obama pareiškė esąs sukrėstas afroamerikiečio George‘o Floydo mirties dėl baltaodžių policininkų brutalių veiksmų. Rasizmas JAV niekada negalti būti „normalu“, - pareiškė jis penktadienį. Tai negali būti „normalu“ 2020-ųjų Amerikoje, pabrėžė B. Obama.

„Jei mes norime, kad mūsų vaikai augtų šalyje, kuri pateisina jų aukštus idealus, turime padaryti ją geresnę“, - kalbėjo pirmasis juodaodis prezidentas JAV istorijoje. Kaip „milijonai kitų žmonių“, jis jaučiąs didelį liūdesį ir skausmą dėl P. Floydo mirties.

Mineapolyje dėl demonstracijų dislokuota 500 JAV nacionalinės gvardijos kariškių

Po tris naktis iš eilės rengtų smurtinių protestų dėl juodaodžio George'o Floydo nužudymo, šiauriniuose JAV miestuose Mineapolyje ir Sent Pole dislokuota 500 nacionalinės gvardijos kariškių.

„Mūsų pajėgos apmokomos saugoti gyvybes, ginti nuosavybę ir užtikrinti žmonių teisę rengti taikias demonstracijas“, – teigė Minesotos nacionalinės gvardijos padaliniui vadovaujantis generolas majoras Jonas Jensenas.

Dislokavimas buvo pradėtas pernakt, demonstrantams Mineapolyje ir Sent Pole nusiaubus ir sudeginus dešimtis pastatų. Protestuotojai pirmąsias demonstracijas surengė antradienį, siekdami parodyti nepasitenkinimą dėl policijos pareigūnų smurto prieš afroamerikiečius. Jų reakciją sukėlė juodaodžio George'o Floydo nužudymas, kurį nufilmavo ir paviešino vienas praeivis. Incidento metu policininkas keliu spaudė antrankiais surakinto G. Floydo kaklą, kol šio gyvybė užgeso.

Karininkai ir karininkės budėjimą pradės naktį ir misijas atliks rotacijos principu, nuo pirmadienio ryto jie vietos ir valstijos policijos pajėgoms padės palaikyti taiką, teigiama nacionalinės gvardijos pranešime.

„Nacionalinė gvardija teiks paramą civilinės valdžios institucijoms tol, kol įsakymais bus siekiama apsaugoti žmones ir turtą“, – sakė gvardijos atstovai.

Amerikoje prasidėjo juodaodžių maištas

JAV Mineapolio mieste, Minesotos valstijoje, jau kelias dienas nerimsta protestai dėl vieno juodaodžio žūties aplinkybių, o dėl brutalios vyro mirties kaltinamas policijos pareigūnas. Grynai kriminalinis epizodas buvo staigiai politizuotas ir jau išplito po kitus Amerikos miestus.

Mineapolio mieste kilo riaušės, buvo padeginėjami pastatai. Pranešama apie demonstrantų susirėmimus su policininkais, parduotuvių apiplėšimus ir padegimus.

Policininkai prieš įtūžusius protestuotojus panaudojo ašarines dujas ir gumines kulkas. Per protestus, kaip pranešama, žuvo vienas žmogus.

Pareigūnų smurtas?


Protestus paskatino juodaodžio Floido Džordžo (Floyd George) mirties aplinkybės. Gatvėje praeivio nufilmuotame ir paviešintame vaizdo įraše matyti, kaip sulaikytas F.Džordžas guli ant žemės, jo rankos surakintos antrankiais, o baltaodis policininkas keliu laiko prispaudęs jo kaklą. Visur aiškinama, esą buvo galima girdėti, kaip F.Džordžas sako, kad negali kvėpuoti. Kiek vėliau ligoninėje jis buvo paskelbtas mirusiu.

Puola policininkus


Protestuotojai ketvirtadienį įsiveržė į Mineapolio policijos paliktą nuovadą, ją padegė ir šaudė fejerverkus, trečią dieną vykusiems smurtiniams protestams išplitus į netoliese esantį Sent Polą ir visoje šalyje kilus demonstracijoms dėl minėto incidento. Policijos atstovas ketvirtadienį patvirtino, kad darbuotojai netrukus po 22 val. vietos laiku „dėl saugumo“ paliko protestų taikiniu tapusią Mineapolio 3-iąją nuovadą. Per tiesioginę interneto transliaciją buvo matyti, kaip riaušininkai patenka į pastatą, kur, jį padegus, įsijungė gaisro pavojaus sirenos ir vandens purkštuvai. Taip pat buvo matyti, kad protestuotojai džiūgaudami padegė vieną Mineapolio policijos departamento pareigūno striukę. Kelios minutės po to, kai buvo padegta minėta nuovada, Nacionalinė gvardija socialiniame tinkle „Twitter“ pranešė, kad iškvietė daugiau kaip 500 karių Mineapolyje ir Sent Pole.

Minesotos gubernatorius Timas Volzas (Tim Walz) ketvirtadienį Mineapolio mero prašymu pasitelkė Nacionalinę gvardiją, bet kol kas neaišku, kada ir kur ji buvo dislokuojama. Per protestus Mineapolyje ir Sent Pole Nacionalinės gvardijos nesimatė.

Ketvirtadienį dešimtys kompanijų riaušių apimtuose miestuose užkalė savo vitrinas ir duris, bandydamos užkirsti kelią plėšikavimui. Mineapolyje įsikūrusi „Target“ paskelbė, kad laikinai uždaro dvi dešimtis parduotuvių šiame rajone. Mineapolyje saugumo sumetimais iki sekmadienio uždaryta beveik visa lengvojo geležinkelio sistema ir visas autobusų eismas. Sent Pole tvyrojo dūmų debesys, o lazdomis apsiginklavę ir dujokaukes bei šarvines liemenes dėvintys policininkai atidžiai stebėjo protestuotojus viename pagrindinių komercinių miesto koridorių, čia ugniagesiai gesino didelius gaisrus. Vienu metu pareigūnai stovėjo išsirikiavę priešais „Target“ parduotuvę, bandydami sustabdyti plėšikautojus, kurie daužė kitų kompanijų vitrinas.

Šimtai demonstrantų ketvirtadienį grįžo į smurto epicentre atsidūrusį Mineapolio rajoną, čia naktinės scenos keitėsi nuo pikto protesto iki gatvės šventės. Vienu metu orkestras automobilių stovėjimo aikštelėje priešais policijos nuovadą sugrojo pankišką Bobo Marley (Bobo Marlio) dainos „Redemption Song“ versiją. Netoliese demonstrantai nešė manekenus iš išplėštos „Target“ parduotuvės ir metė juos ant degančio automobilio. Vėliau netoliese užsidegė pastatas.

JAV prokuratūra ir FTB Mineapolyje pranešė, kad vykdo „aktyvų baudžiamąjį tyrimą“ dėl Floido mirties. Prezidentas Donaldas Trampas (Donald Trump) yra sakęs, kad paprašė greitai ištirti incidentą

Riaušės plinta

Riaušės dėl šio epizodo staigiai išplito ir į kitus Amerikos miestus.

Penktadienį Denveryje į vieną protestuotoją įsirėžė automobilis, o tai dar labiau įplieskė aistras. Tuo metu juodaodžiai miesto gyventojai žygiavo protestuodami prieš policijos „žiaurumą“. Per šį protestą liudytojos Anabel Eskobar (Anabel Escobar) užfiksuotame vaizdo įraše matyti, kaip protestuotojai apspinta juodą visureigį. Matosi, kad ant automobilio priekio yra užsilipęs žmogus, kuris nuo jo nušoka, kai automobilis padidina greitį. Tada matyti, kaip automobilis važiuoja vyriškio link, siekdamas, kad šis parkristų ant žemės. A.Eskobar „Reuters“ teigė, kad vyras nesužeistas. Tačiau jokių oficialių pranešimų apie protestuotojo būklę nėra.

Denveris prie protestų prisijungė po to, kai trečiadienį, gegužės 27 d., tą padarė ir Los Andželas.

Penktadienį iš pareigų buvo atleisti keturi su minėtuoju incidentu susiję policijos pareigūnai, įskaitant ir pareigūną, kuris keliu spaudė ant žemės gulinčios aukos kaklą.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar A.Anušauskui atsisakius ministro kėdės reikėtų svarstyti L.Kasčiūno kandidatūrą?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar galvojate emigruoti iš Lietuvos?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-2 +2 C

-1 +4 C

-2 +4 C

+3 +8 C

+5 +10 C

+5 +9 C

0-3 m/s

0-3 m/s

0-5 m/s