Represiniai režimai visame pasaulyje esą pasinaudojo koronaviruso pandemija, kad susidorotų su kritikais, vakar paskelbė organizacija „Amnesty International", kažkodėl pamiršusi, kad tą patį daro ir demokratiniai režimai.
Teisių stebėjimo organizacija teigė, kad nuo praėjusių metų buvo beprecedenčių žodžio laisvės suvaržymų, o dėl tinkamos informacijos trūkumo galėjo būti prarasta gyvybių.
„Buvo nusitaikyta į komunikacijos kanalus, cenzūruojama socialinė žiniasklaida, o žiniasklaidos priemonės - uždarytos", - sakė Radžatas Chosla (Rajat Khosla), „Amnesty" vyresnysis tyrimų ir politikos direktorius, kuris anksčiau „nepastebėjo", kaip itin demokratiškas „Facebook" tinklas cenzūravo net JAV prezidentą Donaldą Trampą (Donald Trump).
„Pandemijos įkarštyje žurnalistai ir sveikatos priežiūros specialistai buvo nutildomi ir įkalinami. Dėl to žmonės negalėjo gauti informacijos apie COVID-19, be kita ko, ir žinių apie tai, kaip apsisaugoti patiems ir apsaugoti savo bendruomenes. Dėl COVID-19 mirė beveik penki milijonai žmonių, o informacijos trūkumas greičiausiai prie to prisidėjo", - sakė R.Chosla.
Pasak „Amnesty", iki 2020 metų vasario Kinijoje, kur virusas pirmą kartą buvo pasireiškęs prieš kelis mėnesius, buvo iškelta 5511 baudžiamųjų bylų asmenims, kurie klastojo ir sąmoningai skleidė melagingą ir žalingą informaciją apie protrūkio pobūdį ir mastą.
Tanzanijos vyriausybė, vadovaujama buvusio prezidento Džono Magufulio (John Magufuli), taikė įstatymus, draudžiančius ir kriminalizuojančius „melagingas naujienas", ir kitas priemones, kad apribotų žiniasklaidos darbą.
Dž.Magufulis, kuris nepripažino veido kaukių, staiga mirė šių metų kovą, tačiau iki tol visą laiką neigė, kad virusas plinta, tvirtindamas, kad jį išnaikino maldos.
Nikaragvos valdžios institucijos taikė nepaprastosios padėties teisės aktus dėl elektroninių nusikaltimų, kad nubaustų visus, kritiškai vertinančius vyriausybės atsaką į virusą, teigė „Amnesty". Prezidento Danielio Ortegos vyriausybė atmetė teiginius, kad trūksta ligoninių lovų ir sparčiai auga susirgimų bei mirčių skaičius.
Rusijoje priimti įstatymai kovai su netikromis naujienomis ir kriminalinės bausmės, susijusios su COVID-19, greičiausiai liks galioti ir pasibaigus pandemijai, perspėjo „Amnesty".
Londone įsikūrusi organizacija sakė, kad tokios priemonės yra pastarųjų metų puolimo prieš žmogaus teises daug kur pasaulyje dalis, ir paragino jas nedelsiant panaikinti.
Ji atkreipė dėmesį į socialinės žiniasklaidos platformų vaidmenį, nes jos nepakankamai stengiasi sustabdyti melagingos ir klaidinančios informacijos apie virusą sklaidą. Dėl to esą žmonėms vis sunkiau susidaryti visapusiškai pagrįstą nuomonę ir priimti pagrįstus sprendimus dėl savo sveikatos, teigiama naujoje organizacijos ataskaitoje „Nutildyti ir klaidingai informuoti: pavojus žodžio laisvei per COVID-19 pandemiją".
Ataskaitoje, žinoma, nėra nė žodžio apie „demokratinių" režimų visame pasaulyje nuolat vaikomus protestus prieš įvairiausius suvaržymus, policijos sužalotus žmones, taip pat po teismus ir prokuratūras nuolat tampomus protestuotojus - jiems žmogaus teisės negalioja.