Vokietijos sveikatos apsaugos ministras Jensas Spahnas antradienį prisijungė prie ES ir paragino kontroliuoti vakcinų nuo COVID-19 eksportą už ES ribų, kilus įtampai po to, kai farmacijos bendrovė „AstraZeneca“ paskelbė, kad atidės dalies vakcinos dozių tiekimą ES valstybėms narėms.
J. Spahnas tikino esąs už tai, kad „iš ES išvežamoms vakcinoms reikėtų licencijų, kad mes bent jau žinotume, kas gaminama, kas palieka Europą ir, jei tai palieka Europą, ar tokiu atveju užtikrinamas teisingas paskirstymas“.
Vakcinos dozių pristatymo terminų atidėjimai yra suprantami dėl gamybos proceso sudėtingumo, tačiau jie turi „paveikti visus teisingai ir lygiai“.
Praėjusį penktadienį įmonė „AstraZeneca“ pranešė laiku neįvykdysianti kontraktuose su ES įtvirtintų vakcinos dozių pristatymo įsipareigojimų. Įmonės teigimu, vakcinos gamybos pajėgumai sumažėjo dėl trikdžių tiekimo grandinėje.
Apie trikdžius „AstraZeneca“ paskelbė praėjus savaitei po dar vieno „Pfizer“ pranešimo apie tai, kad bus pristatyta mažiau vakcinos dozių.
Dėl tokių bendrovių pranešimų gali strigti ES šalių vakcinacijos programos.
Pirmadienį Bendrija paskelbė įspėjimą „AstraZeneca“ įmonei, o ES komisarė, atsakinga už sveikatos apsaugą, Stella Kyriakides pabrėžė, kad vėlavimai yra nepriimtini ES.
S. Kyriakides pranešė, kad Briuselis siūlys kurti „skaidrumo mechanizmą“, kuris užtikrintų galimybę sekti vakcinų eksportą iš ES į Bendrijai nepriklausančias šalis.