Visuotinis trąšų trūkumas gali tapti maisto produktų deficito, peraugsiančio į badą, priežastimi. Ypatingai skaudžiai tai pajustų vargingiausių pasaulio šalių gyventojai, duodamas interviu BBC teigė norvegų trąšų gamintojo „Yara International" direktorius Sveinas Torė Holseteris (Svein Tore Holsether).
Pasak įmonės vadovo, pasaulinėje trąšų rinkoje netrukus pasijus didelis jų trūkumas. Daugelio trąšų sudėtyje esančio amoniako gamybai naudojamos pastaruoju metu smarkiai pabrangusios dujos. Tai didina ir pačių trąšų kainą. Tai lėmė, kad „Yara International", kaip ir kitoms įmonėms, teko mažinti gamybos apimtis. S.T.Holseteris patikslino, kad sumažėjus trąšų gamybai, savo planus teks koreguoti ir žemės ūkio produkciją auginantiems ūkininkams. Mažėjant jų auginamų daržovių kiekiui, rinka netruks pajusti jų deficitą. Pasak verslininko, labiausiai dėl maisto produktų stygiaus nukentės vargingiausios pasaulio valstybės.
Dažniausiai trąšas naudoja kukurūzus, rapsus ir kviečius auginantys ūkininkai.
„Tai tikrai neramina, nes netrukus mes susidursime su maisto produktų krize. Maisto kainos visame pasaulyje smarkiai išaugs ir tai skaudžiai smogs daugelio žmonių piniginėms. Kai kuriems iš jų, ypač - besivystančių šalių gyventojams, tai taps ne tik pinigų, bet ir gyvybės bei mirties klausimu", - tikino S.T.Holseteris. Siekiant užkirsti kelią visuotiniam badui, jis paragino remti humanitarinę organizaciją Pasaulinė maisto programa (World Food Programme, WFP).
Įdomu tai, kad trąšų trūkumą jaučia ir tokios šalys kaip JAV ar Kanada. Problemos jų vidaus rinkose susijusios su vis labiau didėjančiu kalio ir azoto trąšų trūkumu. Nuo 2021-ų metų pradžios pasaulinės trąšų kainos padidėjo 80-imt procentų, o azotinių karbamido trąšų kaina už toną pirmą kartą viršijo 1000 JAV dolerių. Ekspertų teigimu, JAV vidinėmis problemomis netruks pasinaudoti Rusijos trąšų gamintojai, kadangi tai jiems atvers kelius į tradiciškai amerikietiškas buvusias Pietryčių Azijos rinkas.