respublika.lt

Vanduo kaip ginklas kare

(35)
Publikuota: 2022 balandžio 22 08:00:59, Marius Švaikauskas, Tvarios veiklos vystymo ekspertas
×
nuotr. 3 nuotr.
Tikėtina, kad žmonės išpildys 72 valandų taisyklę ir tris paras gebės patenkinti geriamojo vandens poreikius. O kas toliau? EPA - Eltos nuotr.

Vadinamasis karo išvykimo krepšys - dokumentai, svarbiausi daiktai, maisto ir vandens atsargos 72 valandoms. Po Mariupolio, Bučos ir kitų karo siaubą išgyvenančių Ukrainos vietovių į šią nusistovėjusią „trijų parų" taisyklę iš naujo žvelgia Vakarų civilizacija.

 

Kaip kulka

Ukrainos užpuolimo pamoka apie vandentvarkos sektoriaus svarbą pasiekė net Lamanšą. Nors Didžiosios Britanijos vyriausybės atstovai nurodymą britų vandentvarkininkams paruošti naujus nenumatytų atvejų planus aiškino, kaip sutapimą su karu Ukrainoje, tačiau akivaizdu, kad situacija pastarojoje šalyje kursto didelį susirūpinimą.

Naudojo techninį vandenį iš radiatorių. Tirpdė sniegą. Apšaudomi po kelias valandas šliaužė pasisemti bent truputį vandens iš gretimai esančio upelio. Visa tai realios ukrainiečių, patyrusių apsiaustis, istorijos. Rusijos sukeltas karas Ukrainoje ne tik šokiruoja brutalumu, bet šalia humanitarinės katastrofos skatina pergalvoti ir vandens, kaip galimo ginklo kare, panaudojimą. Vanduo gali žeisti ne mažiau nei kulka, tą įrodė karą Ukrainoje pradėjusi Rusija.

Britai nusitaikė į tokias galimas situacijas kaip grėsmė nacionaliniam saugumui, kibernetinės atakos ar kitos ekstremalios aplinkybės. Savo ruožtu šalies vandentvarkos įmonės turi padirbėti išskirdamos pažeidžiamus klientus, numatyti prioritetus, vandens paskirstymą tarp atskirų regionų bei vandens valymo įrenginių apsaugą kritiniu atveju.

Išlieka dešimtmečiais

Europos aplinkos agentūros duomenimis, priklausomai nuo karo sukelto niokojimo masto, panaudotų ginklų ir atakuotų objektų, toksiškos cheminės medžiagos vandenyje, dirvožemyje ir ore gali išlikti dešimtmečius, kenkdamos žmonių sveikatai, ekosistemoms, gyvūnams bei augalams. Be to, karai didina upių, ežerų ir vandeningųjų sluoksnių taršą, apšaudymai gali niokoti pramonės įrenginius, sąvartynus ir įvairių medžiagų saugyklas, o tai lemia pavojingų medžiagų patekimą į aplinką.

Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) taip pat pabrėžia, kad svarbu užkirsti kelią per vandenį plintančių ligų atsiradimui ir plitimui karo sąlygomis, kai šios ligos gali lengvai įgauti epidemijos mastą.

Jungtinių Tautų Vaikų fondas dar 2019 metų ataskaitoje nurodė, kad konfliktų metu nesaugus vanduo, deja, gali būti ne mažiau mirtinas nei kulka. Beje, paskutinį kartą antisanitarinėmis sąlygomis plintančios choleros protrūkis 2011 metais įvyko būtent Ukrainos mieste Mariupolyje, kuris šiuo metu iš esmės šluojamas nuo žemės paviršiaus.

Ukraina buitinėms reikmėms daugiausiai naudoja paviršinį vandenį, o didžiausi jo resursai yra trys upės: Dunojus, Donas ir Dniepras, iš kurių Donas ir iš dalies Dniepras pateko į karo veiksmų zoną. Ekspertai pripažįsta, kad karo poveikis vandens ištekliams nėra labai gerai ištirtas, bet kad jis, agresorei naudojant įvairias aplinkai nedraugiškas chemines medžiagas, turės liūdnų trumpalaikių ar net ilgalaikių pasekmių - neabejojama.

Prabanga - švarus vanduo

Lietuva yra viena iš kelių Europos šalių, turinti prabangą gerti ne išvalytą upių, ežerų ar dirbtinai suformuotų baseinų vandenį, o naudotis požeminio vandens ištekliais. Tačiau net vandenį semiant iš 40-245 m gylyje esančių gręžinių karo atveju gali būti pažeista ne tik infrastruktūra, bet, deja, ir vandeningieji sluoksniai.

Ukrainiečių patirtis rodo, kad vandenį kare naudojant kaip ginklą, susiduriama su vandens išgavimo ir pristatymo civiliams tiekimo grandinių trūkinėjimu atsivežant būtinas vandens valymo ir dezinfekavimo medžiagas.

Vandens išgavimą ir dalinį pristatymą civiliams galima spręsti panaudojant elektros generatorius. Šiuo metu šalies vandentvarkos įmonės turi įsipareigojimus su elektros energijos tiekėju - priklausomai nuo objekto svarbos jie yra įpareigoti atstatyti elektros energijos tiekimą per tam tikrą laiką. Tačiau karo grėsmė šią nuostatą keičia iš esmės, todėl vandentvarkos įmonės turi suprasti, kad investicijos į elektros generatorius yra būtinos.

Už savo šalies laisvę kovojantys ukrainiečiai akcentuoja, kad svarbu turėti patikimus vandens valymo priemonių tiekėjus, aiškias logistikos grandines, galimybes skirtinguose šalies miestuose šias atsargas saugiai sandėliuoti. Rusijos armijos taktika nepalieka abejonių, kad žmogaus teisė į vandenį gali būti lengvai ignoruojama.

Karo, kitų ekstremalių situacijų metu svarbus ne tik fizinis žmonių saugumas, bet ir prieiga prie gyvybiškai būtinų išteklių. Koks tai svarbus klausimas, šiuo metu matome savomis akimis.

Tikėtina, kad žmonės išpildys 72 valandų taisyklę ir tris paras gebės patenkinti geriamojo vandens poreikius. O toliau privalėtų įsijungti profesionalai, šalia tipiškų pesimistinių, realistinių ir optimistinių planų turėdami, deja, ir visišką ukrainietišką katastrofą atitinkančio atvejo veiksmų variantą.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F

Sekite mus „Google“ naujienose.

Esame Facebook: būk su mumis Facebook

Esame Youtube: būk su mumis Youtube

Esame Telegram: būk su mumis Telegram

Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (35)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar patiko naujasis katalikų Bažnyčios popiežius?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kurioje šalyje gyvena draugiškiausi žmonės?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-1 +6 C

+1 +7 C

+1 +7 C

+5 +11 C

+6 +13 C

+7 +10 C

0-4 m/s

0-5 m/s

0-5 m/s