Italijos vyriausybė turėjo ne juokais supykdyti Briuselio klerkus, kai paskelbė nuo birželio 3 atidaranti valstybės sienas ir laukianti turistų. Maža to, skatindama turizmą šalies valdžia nusprendė, kad turistams nereikės izoliuotis. O juk Europos Komisija ką tik aiškino, kad viską reiks daryti vieningai susitarus ir palaipsniui. Tai gal viskas iš tikrųjų nebuvo taip blogai, kaip vaizduota?
Užteks bijoti
Italijos vyriausybė ketina nuo birželio 3 d. atšaukti draudimą vykti iš regiono į regioną. Taip pat leisti įvažiuoti į šalį ir išvažiuoti iš jos. Tai sakoma vyriausybės spaudos tarnybos pranešime, paskelbtame naktį į šeštadienį, po šalies Ministrų tarybos posėdžio.
Kaip pažymima dokumente, nuo birželio 3 d. kelionės tarp Italijos regionų gali būti uždraustos tik tuo atveju, jeigu juose bus didelė užsikrėtimo koronavirusu rizika. Tokios pat taisyklės bus taikomos ir piliečiams, planuojantiems įvažiuoti į Italiją arba išvažiuoti iš jos, t.y. gali būti uždrausta lankytis užsienio šalyse arba atvykti iš jų, jeigu jose epidemiologinė situacija bus sudėtinga. Judėjimas tarp Vatikano ar San Marino ir kaimyninių teritorijų bus leidžiamas.
Be to, nuo gegužės 18 d. panaikinami piliečių judėjimo viename regione apribojimai, bet jeigu epidemiologinė situacija pablogėtų, vietos valdžia gali atnaujinti ribojamųjų priemonių galiojimą.
Oficialiai teigiama, kad Italijoje nustatyti beveik 225,4 tūkst. užsikrėtimo atvejų, daugiau kaip 31,9 tūkst. infekuotųjų mirė.
Nuo pandemijos pradžios pasaulyje koronavirusu užsikrėtė jau daugiau kaip 4,5 milijono žmonių, per 306 tūkstančius infekuotųjų mirė, pasveiko 125 tūkst. žmonių.
Beje, pirmadienį duris lankytojams atvėrė Vatikano Šv. Petro bazilika. Po dviejų mėnesių pertraukos Italijos bažnyčiose atnaujinamos Mišios, taip pat atsidaro restoranai, barai, kavinės, kirpyklos ir daugelis parduotuvių.
Kovo pradžioje įvedus karantiną, nepaisant prieštaravimų, savo duris lankytojams užvėrė bažnyčios Romoje. Dauguma jų vėliau buvo atidarytos, tačiau tik pamaldų metu. „Dalinuosi džiaugsmu bendruomenių, kurios pagaliau gali susirinkti liturginių apeigų. Tai yra vilties ženklas visai visuomenei“, - sekmadienį internete transliuotoje maldoje sakė popiežius Pranciškus.
Tiesa, argentinietis pontifikas kol kas neaukos Mišių Šv. Petro bazilikoje, kurioje telpa iki 60 tūkst. žmonių ar Šv. Petro aikštėje, nes Vatikanas kol kas vengia kviesti žmones į masinius susibūrimus.
Ispanai dar lauks
O štai ispanai neskuba sekti italų pėdomis. Ispanijos vyriausybė slopina viltis, kad šalies sienos netrukus atsivers turistams. „Tikiuosi, kad turistinę veiklą galėsime atnaujinti birželio gale“, - pirmadienį pareiškė transporto ministras Chosė Luisas Abalosas (José Luisas Abalosas).
„Mes negalime leisti atvykti užsieniečiams, kai ribojame ispanų judėjimą“, - aiškino jis. Viltis turistams įsižiebė, kai kitas karštas koronaviruso taškas - Italija - paskelbė birželio 3-iąją atversianti sienas turistams.
Ispanija jau pradėjo laipsnišką ir atsargų kontaktų ribojimų švelninimą. Tačiau premjero Pedro Sančeso (Pedro Sánchez) vyriausybė nori kovo viduryje paskelbtą ir dar iki gegužės 23 dienos galiosiančią nepaprastąją padėtį pratęsti mėnesiu - iki birželio pabaigos. Dėl pratęsimo parlamentas diskutuos ir balsuos trečiadienį. Anot planų, tik birželio pabaigoje ispanams bus leista išvykti iš savo provincijų.
Todėl, anot Ch.L.Abaloso, sienų atvėrimas yra „nuoseklumo klausimas“. „Mes juk negalime kokiam nors ponui ar šeimai Madride pasakyti, kad jie negali vykti į savo atostogų vilą Valensijoje ir kartu įsileisti čia užsieniečius“, - kalbėjo jis Ispanijos televizijai. Kartu ministras patvirtino, jog sudaryta darbo grupė, kuri tariasi dėl bandomųjų projektų anksčiau atnaujinti turizmą Ispanijos salose, kad būtų „įgauta patirties“.
Dauguma Ispanijos provincijų jau yra 1-ajame suvaržymų švelninimo etape. Tačiau pandemijos ypač smarkiai paveikti Madrido ir Barselonos regionai dar mažiausiai savaitę liks nuliniame etape. Tuo metu mažos ir mažai nukentėjusios Kanarų salos El Hieras, Grasiosa ir La Gomera bei Balearų sala Formentera antradienį įžengia į 2-ąjį etapą. 500 tūkst. žmonių čia, be kita ko, galės ilsėtis paplūdimiuose ir maudytis.
Ispanija laikoma viena labiausiai pandemijos paveiktų pasaulio šalių. Čia COVID-19 pražudė per 27,5 tūkst. žmonių, infekuotųjų yra per 277,7, pasveikusiais laikomi jau 196 tūkst.
Užgulė paplūdimius
Šeštadienį Graikijoje dėl 40 laipsnių kaitros, kuri yra rekordinė gegužės mėnesiui per 150 metų, atidaryta 515 prižiūrimų paplūdimių.
Oficialiai paplūdimių administracija ir jų lankytojai turėjo laikytis griežtų sąlygų: prie įėjimų paplūdimių darbuotojai turėjo registruoti žmones, o maksimalus poilsiautojų skaičius - 40 žmonių tūkstančiui kvadratinių metrų. Minimalus atstumas tarp skėčių ašių - 4 metrai. Kavinės, restoranai ir barai paplūdimiuose savo produkciją gali parduoti tik supakuotą ir tik išsinešti. Prekiauti alkoholiniais gėrimais draudžiama.
Paplūdimiais kol kas naudosis tik vietos gyventojai, kadangi įvažiuojamasis turizmas šalyje šiuo metu ribojamas. Ir visa tai liko tik gražiais žodžiais popieriuose - savaitgalį socialiniuose tinkluose mirgėjo nuotraukų, kaip graikai mėgaujasi saule ir maudosi, nepaisydami jokių nustatytų normų.
Graikijoje užfiksuota palyginti mažai užsikrėtimo kopronavirusu atvejų (2,8 tūkst.) ir mirčių (163).
Beje, vakar lankytojams atvertas Atėnų Akropolis ir kitos po atviru dangumi esančios archeologinės vietovės. Lankytojai raginami dėvėti apsaugines veido kaukes ir prašoma laikytis pusantro metro atstumo nuo kitų žmonių.
Japonijos simbolis liks nepasiekiamas
Japonijos simboliu tapęs Fudžio kalnas šios vasaros alpinizmo sezono metu bus uždarytas.
Šidzuokos prefektūra, kur ir yra aukščiausias Japonijos kalnas, pranešė uždaranti tris iš keturių pagrindinių takų, vedančių iki kalno viršūnės.
„Takai įprastai atidaromi vasarą, tačiau šiemet nuo liepos 10 iki rugsėjo 10 d., alpinizmo sezono metu, jie bus uždaryti“, - naujienų agentūrai AFP sakė Šidzuokos prefektūros pareigūnas. - Imamės šios priemonės, kad užkirstume kelią koronaviruso plitimui.“
Tai bus pirmieji metai nuo 1960-ųjų, kai prefektūra pradėjo reguliuoti judėjimą takais, kuomet kelias iki 3776 m aukščiau ugnikalnio viršūnės yra uždarytas.
Sprendimas uždaryti kalną priimtas po to, kai kaimyninė Jamanašio prefektūra uždarė ketvirtą į Fudžio kalno viršūnę vedantį taką.Šalia takų išsidėstę nameliai keliautojams taip pat bus uždaryti.
Į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą įtrauktas kalnas yra nutolęs vos per 100 km nuo Tokijo, iš kur jis puikiai matomas. Pernai į Fudžio kalną kopė apie 236 tūkst. žmonių.
Vokiečiai įsivaizduoja atostogas Europoje
Vokietijos užsienio reikalų ministras Heiko Masas (Heiko Maas) yra tikras, kad vasaros atostogos, nepaisant pandemijos, bent jau Europoje bus įmanomos. „Daug kur yra teigiamų tendencijų“, - sakė jis sekmadienio vakarą ARD televizijos laidoje.
Ministras sakė, kad Vokietija po birželio 15-osios neketina pratęsti perspėjimo dėl kelionių. Vietoj to bus parengti patarimai, padėsiantys žmonėms susigaudyti: kur galima vykti, ar tai atsakinga, ar esi ten laukiamas ir, pirmiausiai, kokios taisyklės ten galioja.
H.Masas pirmadienį su kolegomis iš populiarių atostogų šalių tarėsi, kaip atlaisvinti kelionių suvaržymus. Į vaizdo konferenciją pakviestos Graikija, Ispanija, Italija, Austrija, Kroatija, Portugalija, Malta, Slovėnija, Kipras ir Bulgarija.
H.Masas kartu agitavo atšaukti karantino taisykles ES viduje. Jos esą turėtų būti taikomos tik žmonėms, atvykstantiems iš trečiųjų šalių.