ES svarsto galimybę uždrausti dalies prekių tranzitą per Rusijos teritoriją. Australija pasiūlė palikti šalį be vakarietiškų vaistų, o Pietų Korėja pranešė griežtinanti Rusijai ir Baltarusijai taikomus ribojimus.
Nori riboti tranzitą
Naujai rengiamame antirusiškų sankcijų pakete ES planuoja pasiūlyti uždrausti dalies prekių tranzitą per Rusijos teritoriją, taip siekdama užtikrinti, kad nebūtų pažeidinėjamos praėjusiais metais pritaikytos restrikcijos. Tokią informaciją pateikė agentūra „Bloomberg".
„Tranzito draudimas galios technologinėms ir kitoms prekėms, įskaitant kelių tipų transporto priemones", - nurodoma straipsnyje.
Jo autoriai pabrėžia, kad iki šiol Maskvai pavykdavo apeiti kai kurioms sankcionuotoms technologijoms taikomus ribojimus. Pasak jų, į Rusiją per trečiasias šalis, tokias kaip Turkija, JAE ir Kazachstanas, tiekiami mikrolustai ir integralinės schemos.
Taip pat atkreipiamas dėmesys į tai, kad kai kuriose, bendras sienas su Rusija turinčiose ES šalyse, įskaitant Estiją ir Suomiją, ženkliai išaugo prekybos su Centrinės Azijos regionu apimtys, o į jas siunčiamos prekės keliauja per Rusijos teritoriją. „Bloomberg" teigimu, dalis šių tranzitinių prekių pasilieka Rusijoje arba reeksportuojamos į ją iš trečiųjų šalių.
Kiek anksčiau agentūra informavo apie tai, kad JAV ir kiti Ukrainos sąjungininkai svarsto galimybę faktiškai visiškai uždrausti importą į Rusiją.
Gali likti be vaistų
Į sankcionuojamų prekių sąrašą įtraukus vakarietiškus vaistus, būtų galima sustiprinti Maskvai taikomą spaudimą. Tokią nuomonę išsakė Australijos ekonominių tyrimų instituto direktorius Gabrielius Felbermajeris (Gabriel Felbermayr), pranešė laikraštis „Spiegel".
Jis pabrėžė, kad iki šiol Vakarų šalių taikomos sankcijos nebuvo tokios efektyvios kaip tikėtasi. Ekonomisto vertinimu, sprendimas - panaikinti ribojimus daliai prekių - buvo klaidingas. „Kvaila buvo taip pasielgti prekių, per kurias Rusiją būtų galima paspausti pačiu griežčiausiu būdu, atžvilgiu. Turiu omenyje farmaciją ir vaistus", - patikslino jis
G.Felbermajeris pridūrė, kad, iš humanitarinių sumetimų, buvo galima pritaikyti išimtį vaistams, tačiau tokiu atveju politinis spaudimas Kremliui būtų buvęs per silpnas. Jis taip pat priminė, kad, nepaisant sankcijų, Rusija rado kelių kaip apsirūpinti reikiamomis prekėmis.
Baus ir Baltarusiją
Seulas nusprendė ženkliai praplėsti prekių, kurių eksportui į Rusiją ir Baltarusiją reikės gauti specialų valdžios leidimą, sąrašą, pranešė Pietų Korėjos prekybos, pramonės ir energetikos ministerija.
„Nuo balandžio 28 d. visa apimtimi įsigalios eksporto į Rusiją ir Baltarusiją kontrolė. Jos rėmuose prekių, kurių eksportas bus ribojamas, sąrašas praplečiamas nuo 57 iki 789 pozicijų", - nurodoma ministerijos pranešime.
Sąrašą papildys pramonės ir statybų įranga, palydovinės ir chemijos srities prekės, automobilinės prekės, laidininkai, kvantiniai kompiuteriai, jų detalės ir t.t.
Ministerija sąrašą parengė dar vasario 24 d., tačiau jo derinimas užtruko du mėnesius. Iki balandžio 27 d. dokumentus eksportui pateikusioms įmonėms papildomų leidimų nereikės, tačiau kitą dieną jau galios naujosios taisyklės. Kiekvienas prašymas bus nagrinėjamas atskirai ir tik tos įmonės, kurios atitiks visus reikalavimus, galės tikėtis gauti leidimus.
Seulas kontroliuoti eksportą į Rusiją pradėjo 2022 metų vasario 24 d. Į pradinį sąrašą buvo įtrauktos 57 ne strateginių prekių ir technologijų kategorijos; norint siųsti šias prekes į Rusiją, reikėjo gauti atitinkamą Seulo leidimą. Ribojimai buvo taikomi mikroprocesoriams ir mikrokontroleriams, matavimo technikai, spektrometrams, puslaidininkių gamybai ir patikrai skirtai įrangai, filtrams, rezistoriams, tranzistorių ir elektronikos gamybai skirtai programinei įrangai ir t.t.