respublika.lt

Užkrėsto amerikietiško kraujo skandalas: Jungtinė Karalystė įsipareigojo aukoms mokėti milijonus

(86)
Publikuota: 2024 rugpjūčio 22 12:55:39, Parengė Petras ŠULIAUSKAS
×
nuotr. 1 nuotr.
Didžiąją Britaniją purtantis užkrėsto kraujo skandalas šalie biudžetui gali kainuoti milijardus. EPA - Eltos asociatyvi nuotr.

Užkrėsto kraujo skandalo aukos Jungtinėje Karalystėje (JK) gali gauti finansinę paramą visam gyvenimui. Daugiau nei 30 000 britų užsikrėtė mirtinomis ligomis po to, kai paskutiniais praėjusio amžiaus dešimtmečiais jiems buvo suleista užkrėsto kraujo ir kraujo produktų. Tai - rimčiausia gydymo srities problema Nacionalinės sveikatos tarnybos (NHS) istorijoje, praneša „Sky News".

 

Aukoms - išlaikymas visą gyvenimą

Paskelbdama apie atnaujintą kelių milijardų svarų sterlingų kompensavimo schemą, Vyriausybė nurodė, kad ji taip pat numatys papildomas išmokas skandalo aukoms, kurioms buvo taikoma neetiška kontrolė. Anksčiau šiais metais paskelbtoje „Infected Blood Inquiry" ataskaitoje nurodyta, kad skandalo, iki šiol nusinešusio maždaug 3000 žmonių gyvybes, iš esmės buvo galima išvengti, tačiau siekiant nuslėpti tiesą, jis buvo dangstomas.

Užsikrėtę žmonės - tiek gyvi, tiek mirusiųjų šeimos - pradės gauti išmokas pagal naują sistemą iki šių metų pabaigos, o išmokos kitoms aukoms prasidės 2025 metais, patikslino ministrų kabinetas. Tie, kuriems be jų žinios, nustačius kraujo užkrėtimą, buvo atlikti „neetiški tyrimai", gaus papildomą 10 tūkst. svarų sterlingų išmoką (apie 15 tūkst. eurų).

Tūkstančiai užkrėstų

Daugiau nei 30 tūkst. žmonių JK buvo užkrėsti mirtinais virusais, kai nuo aštuntojo iki dešimtojo dešimtmečio jų sveikata rūpinosi NHS.

Aštuntojo dešimtmečio pradžioje JK trūko kraujo donorų, todėl vyriausybė kreipėsi į JAV. VIII faktoriaus, svarbaus kraujo krešėjimui skirto baltymo, kurio hemofilija sergantys pacientai natūraliai negamina, partijos buvo pradėtos importuoti ir plačiai naudojamos ligai gydyti. Tačiau didžioji dalis preparatų buvo pagaminta iš kraujo, paimto iš kalinių, narkomanų ir kitų didelės rizikos grupių, kuriems buvo mokama už kraujo donorystę. Jungiant plazmą, pakako vieno žmogaus, nešiojančio virusą, kad būtų užkrėsta visa partija.

Žmonės buvo užkrečiami, nes iki 1986 m. donorų kraujas nebuvo tiriamas dėl ŽIV, o iki 1991 - dėl hepatito C.

„Tai svarbus etapas aukoms ir kampanijos dalyviams, kurie per ilgai laukė teisingumo, - pabrėžė generalinis iždininkas ir Ministrų kabineto reikalų ministras Nikas Tomas-Saimondsas (Nick Thomas-Symonds). - Darysime viską, ką galime, kad kompensacijos būtų išmokėtos greitai, ir daugeliu atvejų išmokame sumas, kurios keičia užsikrėtusių ir nuo šio skandalo nukentėjusių žmonių gyvenimus. Žinome, kad jokia kompensacijos suma negali visiškai padengti padarytos žalos. Štai kodėl kartu su kompensacijomis turime skatinti platesnius kultūrinius pokyčius, kad užtikrintume, jog nieko panašaus nepasikartotų."

Daugiau nei 1000 aukų ir šeimų patarinėjęs teisės klausimais Desas Kolinsas (Des Collins) teigė, kad palankiai vertina pokyčius, tačiau suabejojo dėl mokėjimų nukentėjusiems asmenims, palyginti su užsikrėtusiaisiais, vėlavimu.

„Gera žinia, kad schema bus parengta ir pradės veikti iki spalio mėnesio bei pasirengta priimti paraiškas iš užsikrėtusiųjų. Tik šiek tiek stebina, kad nukentėjusieji turės laukti ilgiau nei užsikrėtę", - sakė jis.

Tiems, kurie vaikystėje buvo gydomi Treloro lordo mero kolegijoje Hampšyre suma siektų 15 tūkst. svarų sterlingų (apie 18 tūkst. eurų).

Moksleiviai buvo gydomi nuo hemofilijos, naudojant kraujo plazmos preparatus, užkrėstus ŽIV ir hepatitu. Užkrėsto kraujo tyrimas atskleidė, kad NHS gydytojai tęsė gydymą, tęsė medicininius tyrimus, nepaisant to, jog žinojo apie pavojus.

Išmokų teks palaukti

Tarp aukų yra Ričardas Varvikas (Richard Warwick), buvęs mokyklos mokinys, užsikrėtęs ŽIV ir hepatitu C. Jis „Sky News" teigė, kad sveikina tolesnius paramos mokėjimus, tačiau 15 tūkst. svarų sterlingų pavadino patyčiomis.

„Tai yra juokinga ir įžeidžianti suma bei „smūgis" visoms aukoms, šeimoms ir vaikų tėvams, kurie iš šios mokyklos neišėjo gyvi", - pabrėžė jis.

Anksčiau šiais metais duodamas interviu „Sky News" jis prisiminė, kaip berniukai mokykloje buvo priversti į veną švirkštis potencialiai mirtinus virusus. „Žaidėme rusišką ruletę. Mes patys nežinojome, ką leidžiame", - tikino R.Varvikas.

Stiuartui Makleinui (Stuart McLean) VIII faktorius buvo suleistas 1978 m., kai jam buvo aštuoneri ir gydymo nereikėjo. 2013 metais, kai jam buvo 43-eji, jis sužinojo, kad buvo užkrėstas hepatitu C.

S.Makleinas „Sky News" sakė: „Džiaugiuosi, kad paramos programos išlieka visą gyvenimą, tačiau tikiuosi daugiau aiškumo dėl smulkesnių detalių, susijusių su kompensacijų mokėjimu, įskaitant pripažinimą tų, kurie buvo užsikrėtę hepatitu C ir gali turėti rimtų psichinės sveikatos problemų".

Kokią kompensaciją gaus aukos?

Planuojama, kad visos kompensacijos sieks milijardus svarų sterlingų. Sumos vertinamos pagal penkis kriterijus - padarytą žalą, socialinį stigmos ir izoliacijos poveikį, poveikį savarankiškumui ir privačiam gyvenimui, priežiūros išlaidas ir finansinius nuostolius.

Pirmosios išmokos bus mokamos užsikrėtusiems asmenims. Nuo kitų metų kompensacijas gaus ir užsikrėtusiųjų šeimos nariai bei artimieji.

Gegužę apžvelgdama kompensavimo schemą, po viešo tyrimo tuometinė konservatorių Vyriausybė išdėstė sumas, kurias žmonės galėtų tikėtis gauti. Teigiama, kad jos bus atleistos nuo mokesčių ir neturės įtakos išmokoms. BBC teigimu, ŽIV užsikrėtęs asmuo gali tikėtis gauti nuo 2,2 iki 2,6 milijono svarų sterlingų (2,6-3,1 mln. eurų) kompensaciją. Tai yra vidutiniai diapazonai, o ne viršutinė ir apatinė ribos.

Asmenys, sergantys lėtine hepatito C infekcija, kuri apibrėžiama kaip trunkanti ilgiau nei šešis mėnesius, gali tikėtis gauti nuo 665 tūkst. iki 810 tūkst. svarų sterlingų (795 - 970 tūkst. eurų).

Taip pat buvo pateikta informacija apie kompensacijas užsikrėtusiųjų šeimos nariams. Pavyzdžiui, ŽIV užsikrėtusio žmogaus, kuris vis dar gyvas, partneris gali tikėtis gauti apie 110 tūkst. svarų sterlingų (130 tūkst. eurų), o vaikas - 55 tūkst. (65 tūkst. eurų). Jei jų artimasis mirė ir jie buvo finansiškai nuo jo priklausomi, būtų galima pretenduoti į kasmetinius mokėjimus.

Konservatorių Vyriausybei buvo priekaištaujama dėl to, kad ji laukia, kol bus paskelbta galutinė ataskaita, kurioje būtų numatyti ir kompensavimo planai.

2022 m. pabaigoje, remdamasi tyrimu, vyriausybė sumokėjo po 100 tūkst. svarų sterlingų (120 tūkst. eurų) tarpines išmokas maždaug 4000 išgyvenusių aukų ir kai kuriems netektį patyrusiems aukų partneriams.

Skaudi statistika

Po to, kai buvo suteiktas gydymas užkrėstu krauju, maždaug 1250 žmonių JK, sergančių kraujavimo sutrikimais, susirgo ŽIV ir hepatitu C. Kolinas Smitas (Colin Smith), kuris mirė septynerių, buvo vienas iš 380 vaikų, kurie, kaip manoma, buvo užsikrėtę ŽIV per užkrėstus kraujo produktus.

Maždaug du trečdaliai vėliau mirė nuo su AIDS susijusių ligų. Kai kurie netyčia perdavė ŽIV savo partneriams. Dar 2400-5000 žmonių susirgo hepatitu C, kuris gali sukelti cirozę ir kepenų vėžį. Sunku žinoti tikslų žmonių, užsikrėtusių hepatitu C, skaičių, iš dalies todėl, kad gali praeiti dešimtmečiai, kol pasirodys simptomai.

Antrajai pacientų grupei buvo perpiltas užkrėstas kraujas po gimdymo, operacijos ar kitokio gydymo 1970-1991 m. Tyrimo duomenimis, nuo 80 iki 100 šių žmonių buvo užsikrėtę ŽIV, o apie 27 000 - hepatitu C. Manoma, kad iš viso dėl to mirė apie 2900 žmonių.

Hemofilijos draugija mano, kad nuo 2017 m., kai buvo paskelbtas tyrimas, mirė 650 žmonių, užsikrėtusių kraujo produktais.

Kaip tvarkėsi kitos šalys?

Dėl nekokybiško kraujo nukentėjo daugelis kitų šalių, nors kai kurios, įskaitant Suomiją, naudojo senesnius gydymo būdus, o ne perėjo prie VIII faktoriaus, kuris sumažino ŽIV infekcijas.

Pateikdamas tyrimo išvadas, jam vadovavęs Brajenas Langstafas (Brian Langstaff) dar praėjusio amžiaus pabaigoje kritikavo JK vyriausybės teiginius, kad tikrinimas dėl hepatito C buvo pradėtas kai tik atsirado technologija. Pasak jo, 23 kitos šalys, įskaitant Japoniją, Suomiją ir Ispaniją, tikrinimus pradėjo anksčiau negu JK.

JAV įmonės, tiekusios užkrėstus kraujo produktus, išmokėjo milijonus JAV dolerių kompensacijų neteisminių susitarimų keliu. Politikai ir farmacijos įmonės buvo nuteistos už aplaidumą tokiose šalyse kaip Prancūzija ir Japonija. Buvęs sveikatos apsaugos sekretorius Endis Burnhamas (Andy Burnham) užsiminė, kad JK dėl to gali būti pateikti kaltinimai netyčine žmogžudyste.

 

 

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
38
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (86)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar reikėtų mokyklose drausti mobiliuosiuos telefonus?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar naudojatės socialiniu tinklu „Telegram“?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+13 +17 C

+15 +19 C

+15 +19 C

+17 +22 C

+17 +25 C

+20 +24 C

0-4 m/s

0-5 m/s

0-6 m/s