Dvi valstybinės Ukrainos dujų bendrovės kreipėsi į Vokietijos federalinę energetikos tinklų reguliavimo agentūrą dėl dalyvavimo prieštaringai vertinamo Rusijos dujotiekio „Nord Stream 2“ sertifikavimo procese, ketvirtadienį pranešė abi bendrovės.
„Nord Stream 2“ nediversifikuos dujų transportavimo maršrutų ir kels grėsmę Europos tiekimo saugumui“, – sakė Ukrainos dujų transportavimo sistemos operatorės „Gas TSO“ generalinis direktorius Serhijus Makogonas.
Ukrainos valstybinė dujų bendrovė „Naftogas Ukrainy“ paskelbė, kad jau pateikė paraišką dalyvauti sertifikavimo procedūroje, ir pridūrė, kad eksploatavimo licencijos suteikimas dujotiekiui Baltijos jūroje turi įtakos visų ukrainiečių komerciniams interesams.
Federalinė tinklų agentūra iki sausio pradžios turi nuspręsti, ar išduoti didžiuliam infrastruktūros projektui veiklos licenciją, ar ne. Jei bus gautas leidimas, „Nord Stream 2“ iš Rusijos dujų telkinių į Vokietiją kasmet tieks iki 55 mlrd. kubinių metrų gamtinių dujų.
Visiškai aprobavus dujotiekį, Ukrainos dujų transportavimo sistema taps nereikalinga gamtinėms dujoms į ES tiekti, todėl šalis kasmet praras milijonus iš tranzito mokesčių. 2020 metais per Ukrainą buvo transportuojama beveik 56 mlrd. kubinių metrų gamtinių dujų.
Pastarosiomis savaitėmis dujų kainos Europoje pasiekė rekordinį lygį. Rusijos energetikos milžinės „Gazprom“ kritikai įtaria, kad ji, siekdama paspartinti „Nord Stream 2“ projekto sertifikavimo procesą, nederina tiekimo su išaugusia paklausa Europoje. Tačiau Rusija ne kartą paneigė šiuos įtarimus.