respublika.lt

Ukrainos žurnalistas: korupcija tapo horizontali - ima visi

(196)
Publikuota: 2024 gruodžio 05 19:01:31, Eldoradas BUTRIMAS, „Šiaulių kraštas"
×
nuotr. 2 nuotr.
Vladas Sidorenko. Eldorado Butrimo nuotr.

Vladas Sidorenko iš Kijevo keliolika metų rengė televizijos reportažus apie kriminalinius nusikaltimus dviejose didžiausiose Ukrainos televizijose. Paskutinėje darbovietėje, televizijoje „1+1", tapo vyriausiuoju tyrimų skyriaus redaktoriumi.

 

Su V.Sidorenko susitikome vyriausybinių pastatų rajone esančioje jo privačioje įrašų studijoje: prieš kelerius metus žurnalistas iš televizijos pasitraukė ir įkūrė internetinę pokalbių bei tyrimų programą. Vyras pripažino, jog Ukrainai sunkiausiai sekasi kovoti su korupcija, o žurnalistų demaskavimai dažniausiai lieka beverčiai. Korupcionieriai sugeba papirkti politikus bei teisėsaugos darbuotojus ir iš bylų išbrenda sausi, o keršydami po teismus tampo žurnalistus.

Televizijoje „1+1" V.Sidorenkai teko dirbti kartu su dabartiniu šalies prezidentu Volodymyru Zelenskiu, jis televizijoje rengė satyrinius šou. Bičiuliai V.Sidorenkai „priekaištauja", jog V.Zelenskiui iškėlus kandidatūrą į prezidentus, jis parengė daug laidų, demaskavusių konkurentų korupcinius ryšius, ir taip V.Zelenskiui padėjo laimėti rinkimus.

- Kodėl manai, jog Briuselis ir Vilnius turėtų ne tik domėtis, kaip yra panaudojama Ukrainai skiriama parama, bet ir - ar jos gavėjai nėra Rusijos šnipai?

- Todėl, kad vakariečiai iki galo nesuvokia korupcijos ir sukčiavimo metodų bei mastų ir nesuvokia, jog Rusijos agentų čia tebėra daug.

Man, pavyzdžiui, kilo rimtų įtarimų, jog Kremliui talkina vieno Mokesčių inspekcijos departamento vadovė, disponuojanti informacija apie ES ir Lietuvos paramos projektus Ukrainoje. Briuselis skyrė pinigų reformuoti inspekcijos veiklą, o projektą koordinuojantis Vilnius ataskaitose rašo, jog bendradarbiavimas vyksta puikiai. Tačiau minėta valdininkė mokesčius moka Rusijoje, o jos šeima ten vysto verslus ir gauna specialias dotacijas. Be to, atskleidžiau, jog karo metu okupuotame Kryme ji gavo nemokamą žemės sklypą ir pasistatė namą. Kadangi Kryme žemę įsigyti leidžiama tik Rusijos piliečiams, akivaizdu, kad ta moteris be ukrainietiško turi ir rusišką pasą bei įtakingų globėjų Kijeve. Akivaizdu ir tai, kad konfidencialius Briuselio bei Vilniaus duomenis ji gali persiųsti Maskvai, nes jai yra prieinama informacija apie finansinę visų juridinių užsienio objektų veiklą.

- Ukrainos valdininkus skiria ne Vilnius ir ne Briuselis, o Kijevas, ir jis privalo tokia informacija susidomėti, ar taip nėra?

- Minėtos valdininkės sąsajas su Rusija man pavyko demaskuoti, tačiau niekas į tai nesureagavo. Galbūt todėl, kad Mokesčių inspekciją ir apskritai finansų sektorių „globoja" vienas iš prezidento patarėjų, kuris pats buvo įtariamas ryšiais su Kremliaus žvalgyba.

Jums Europoje sunku suvokti, kad tiek Ukrainos valdžios struktūrose, tiek kariuomenėje bei valstybės saugumo struktūrose dirba daug Maskvos agentų. Pavyzdžiui, kaip paaiškinti tokį faktą, jog valstybinės elektroninių paslaugų atsiskaitymo programos „Dia" pervedimai yra vykdomi per Rusijoje registruotą įmonę? Kijevas giriasi, jog prieš ketverius metus įdiegta „Dia" yra viena moderniausių pasaulyje, kad jos dėka nebereikia nešiotis asmens dokumentų ir vairuotojo pažymos, o mokesčių bei kitos deklaracijos yra pildomos per programėlę telefone. Nutyli, jog mokėjimams tarpininkauja įmonė, Rusijoje vystanti pelningą internetinio kazino verslą.

- Ar nebandei savo įtarimais pasidalyti su prezidentu? Tu juk dirbai kartu televizijoje, turbūt išsaugojai kontaktus su jo komandos nariais?

- Apie skandalingą Rusijos įmonės tarpininkavimą „Dia" sistemoje pranešiau prezidento atstovui: patarė neviešinti šios informacijos ir tiek.

Sulaukiu ne padėkų, o grasinimų, bet prie jų esu pripratęs.

Su V.Zelenskiu asmeniškai bendravau gal prieš kokius trylika metų, na, dar uždaviau klausimą per pirmą spaudos konferenciją, jam tapus prezidentu.

- Ar V.Zelenskiui valdant korupcija sumažėjo?

- Ne.

- Kodėl?

- Todėl, kad jis su savo komanda - penkiais bičiuliais iš prodiuserinės kompanijos „Kvartalas 95" - į prezidentūrą atsikraustė nieko nenusimanydami apie politiką ir vadovavimą šaliai. Valdant ankstesniems prezidentams korupcija buvo vertikali - nuo apačios kilo iki pat viršaus. Valdant V.Zelenskiui korupcija tapo horizontali, nebeaišku, kas vadovauja, ima visi.

Prezidentas nėra korupcionierius, bet kai kurie jo aplinkos žmonės, spėjama, taip. Blogiausia, jog prezidentas pasitiki tik savo penkiais patarėjais, ir visas žinias apie įvykius šalyje gauna iš jų, ne iš ministrų ar parlamento. Karo išvakarėse toks jo valdymas kėlė didžiulį chaosą ir nepasitenkinimą, prezidento reitingai buvo katastrofiškai smukę, darėsi aišku, kad nėra šansų, jog bus perrinktas naujai kadencijai.

- Jei kitąmet bus surengti prezidento rinkimai, ar V.Zelenskis turi šansų būti perrinktas? Kijeve neseniai savo veiklą atnaujino Valstybinė rinkimų komisija, o opozicija ėmė teigti, jog tokie rinkimai yra planuojami.

- Nemanau, kad bus perrinktas.

- Kodėl prieš penkerius metus balsavai už V.Zelenskį, ir kodėl dabar už jį nebebalsuotum?

- Todėl, kad visi kiti kandidatai buvo įgrisę politikieriai, o jis kėlė jaunatviškumo ir permainų viltį, be to, buvo dėmesį pritraukiantis šoumenas, kaip kad ir Donaldas Trampas JAV.

Už jį nebebalsuosiu, nes netesėjo rinkimų pažado kovoti su korupcija, be to, ignoruoja tiek parlamentą, tiek ministrus, ir nori šalį valdyti vienas pats.

- Teko girdėti nuomonę, jog kariuomenės vadą Valerijų Zalužną ir užsienio reikalų ministrą Dmitrijų Kulebą prezidentas atleido dėl augančio jų populiarumo, nes esą dėmesio centre nori būti vienas pats. Ką manai apie tai?

- Nesu kompetentingas komentuoti, tačiau, žinant V.Zelenskio charakterį, atleidimai nenustebino.

- Kodėl V.Zelenskis nuo kalėjimo neapsaugojo oligarcho Igorio Kolomoiskio, padėjusio jam tapti prezidentu?

- Jį už finansinius nusikaltimus įkalinti reikalavo Vašingtonas, be to, buvo ir kitų priežasčių. Viena iš jų - prezidentas neatleidžia įžeidimų, pažeminimų, o jų iš I. Kolomoiskio, prieš tapdamas prezidentu, patyrė ne kartą.

- JAV rinkimus laimėjus D.Trampui korupcija Ukrainoje gali tapti vienu iš pretekstų sumažinti Vašingtono skiriamą paramą Kijevui, nes dalis respublikonų nuolat teigia, jog dėl korupcijos lėšos pradings. Korupciją, kaip antrą po karo veiksmų didžiausią šalies problemą, socialinėse apklausose nurodo ir ukrainiečiai. Tu daug metų darei laidas apie korupciją, gal žinai atsakymą, kada ji gali būti įveikta?

- Korupcija egzistuoja visuose kraštuose, ir kova su ja niekur nėra lengva. Pas mus ji dėl įvairių priežasčių labai paplito ir įsišaknijo, todėl linkėčiau, kad paramą teikiančios šalys padėtų su ja kovoti: griežčiau kontroliuotų skiriamų lėšų įsisavinimą, konkursų rengimą. Ir domėtųsi, ar paramos skirstytojai netarnauja Rusijai. Būtų gerai, jog paramą teikdami Vakarai reikalautų labiau laikytis demokratijos normų.

Pagirtina, jog Briuselis neseniai ryžosi kritikuoti Ukrainos valdžią dėl nepriklausomos žiniasklaidos varžymo. Gaila tik, kad Briuselis kažkodėl nesureagavo į Kijevo atsakymą, jog gautus priekaištus ignoruos.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
216
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (196)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Kaip vertinate, jog magistraliniuose keliuose nebeliko apie greičio matuoklius įspėjančių ženklų?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokie jums buvo 2024-ieji metai?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-4 +4 C

0 +5 C

-1 +5 C

-2 +5 C

+1 +2 C

+2 +5 C

0-10 m/s

0-5 m/s

0-7 m/s