„Senis" - vienas iš labiausiai paplitusių šaukinių tarp Ukrainos kovotojų, rašo „The Wall Street Journal" (WSJ). Taip pat tai yra vienos iš pagrindinių Ukrainos ginkluotųjų pajėgų problemų - personalo trūkumo, rodiklis, dėl to Kijevas priverstas į frontą siųsti visus, kuriuos tik gali.
Šiuo metu į Ukrainos kariuomenę gali būti šaukiami vyrai nuo 25 iki 60 metų.
„Ukrainos kariai teigia, kad labiausiai paplitusi amžiaus grupė daliniuose yra nuo 40 iki 45 metų. Dažnai seniausias ar labiausiai patyręs karys gauna „Senio" pravardę", - rašo laikraštis.
JAV ir toliau reikalauja, kad Ukraina sumažintų privalomosios karinės tarnybos amžių. Tačiau Ukrainos valdžia atmeta šią idėją, baimindamasi, kad didžiuliai nuostoliai gali padaryti rimtos žalos šalies demografijai ir apsunkinti atsigavimą pasibaigus karo veiksmams.
„Yra priežasčių nerimauti. 1990-ųjų ekonominė suirutė po SSRS žlugimo lėmė staigų gimstamumo sumažėjimą. Ukrainoje vyresnių nei 40 metų vyrų yra gerokai daugiau nei 18-25 metų amžiaus", - WSJ cituoja Ukrainos valstybinės statistikos tarnybos duomenis.
Vienas iš leidinio pašnekovų, 46 m. artileristas Andrejus, pasakojo, kad nors yra seniausias būryje, dirba lygiai su visais kitais. Visgi kovotojas pabrėžė, kad anksčiau ar vėliau juos turėtų pakeisti jauni žmonės. „Mes turime juos apsaugoti - jie yra ateitis.
Be jaunimo nieko nebus. Tačiau tie, kurie vis dar yra namuose - turiu omenyje tuos, kurie dar ne fronte - jie turi suprasti, kad mes nesame geležiniai. Mes „dėvimės", - teigė jis.
53 m. artileristas Nikolajus išreiškė kitokį požiūrį: „Mums tiesiog reikia daugiau įrangos ir šaudmenų".
O štai vyresnysis seržantas Nikolajus (59 m.) skundėsi, kad, nors jis dar laikosi, reakcija nebėra tokia kaip anksčiau. Visgi jis nebuvo patenkintas ir jaunais kovotojais, nes mano, kad vyresni kariai yra psichologiškai stabilesni. „Jaunimas greičiau išsenka psichologiškai, nes turi per mažai gyvenimiškos patirties", - patikslino jis.
47 m. pėstininkas Sergejus neslėpė, kad prastai mato, todėl bijo, jog gali kažką praleisti. Jis išreiškė viltį, kad netrukus galės grįžti namo, nes jau buvo sužeistas mūšiuose netoli Vuhledaro.
58 m. vairuotojas Viktoras atviravo, kad po to, kai per kovas netoli Bachmuto šalia jo nukrito sviedinys, jam buvo diagnozuotas smegenų sukrėtimas, vėliau išsivystė hipertenzija ir dabar jis negali nueiti net 100 metrų.
52 m. pėstininkas Michailas kalbėjo dar atviriau. „Karas neskirtas seniems. Kovoti turi jaunimas, nes aš nebegaliu. Aš dūstu, negaliu bėgti, negaliu susitvarkyti. Ir mano atmintis. Aš visą laiką kažką pamirštu - tikriausiai dėl visų šių sprogimų", - prisipažino jis.
Pasak jo, laikas visa tai baigti ir turi būti paskelbta nors laikina taika.
2024 m. rudenį Aukščiausioji Ukrainos Rada priėmė įstatymą, draudžiantį mobilizuoti kai kuriuos 18-25 m. piliečius. Kalbama apie šaukiamojo amžiaus asmenis, kurie anksčiau taikos metu buvo pripažinti netinkamais tarnybai dėl sveikatos priežasčių, o karo metu įvardinti kaip riboto tinkamumo.
Apie visuotinę mobilizaciją Ukrainoje paskelbta 2022 m. vasario 24 d. 2024 m. pavasarį prezidentas Volodymyras Zelenskis sumažino šaukiamųjų amžių nuo 27 iki 25 metų. Pastaruoju metu Ukrainos tinklaraštininkai vis dažniau užsimena apie tai, jog netrukus į frontą gali būti siunčiamos ir moterys.
Baltieji rūmai antradienį pranešė stabdantys kai kurių svarbių ginkluotės siuntų, pažadėtų valdant prezidento Džo Baideno (Joe Biden) administracijai, pristatymą Ukrainai.
Kariaujanti šalis negaus dešimčių raketų-perėmėjų „Patriot", tūkstančių 155 mm artilerijos sviedinių haubicoms, daugiau nei šimto „Hellfire" raketų, daugiau nei 250 tiksliai valdomų GMLRS raketų, dešimčių „Stinger" raketų žemė-oras, AIM raketų oras-oras ir granatsvaidžių.