Siekiant sukurti „optimalias formuluotes", Nacionalinis Ukrainos bankas (NUB) pasirengęs dalyvauti mobilizacijos įstatymo projekto aptarimuose, kalbėdamas tiesioginiame televizijos eteryje patikino reguliatoriaus vadovas Andrejus Pyšnyj. Viena iš projekte įvardinamų priemonių numato vengiančių karinės tarnybos asmenų sąskaitų blokavimą, informuoja leidinys „Strana".
Pasak A.Pyšnyj, mobilizacijos tema nepatenka į Centrinio banko kompetencijos sritį, tačiau projekte yra punktas apie sąskaitų blokavimą kaip įspėjamąją priemonę ar bausmę. Tokiu atveju, paaiškino NUB vadovas, institucija pasirengusi prisijungti prie diskusijos ir padėti parengti optimaliausią įstatymo projekto formulavimo variantą.
Įstatymo projektą, skirtą „atskirų mobilizacijos klausimų, karinės įskaitos ir karinės tarnybos atlikimo tobulinimui" Ukrainos vyriausybė Aukščiausiajai radai pateikė 2023 m. gruodžio pabaigoje.
Jis numato platų priemonių, esą turinčių sustiprinti mobilizaciją, spektrą. Pastarosios apima šaukimo siuntimą per elektroninę šaukiamojo, rezervisto ar prievolininko paskyrą arba elektroninį paštą. Taip pat laiku kariniuose daliniuose nepasirodžiusius karo prievolininkus ir rezervistus siūloma įtraukti į vieningą skolininkų registrą. Jame esantys asmenys negalėtų išvykti į užsienį, vykdyti operacijas su kilnojamuoju ir nekilnojamuoju turtu, jiems būtų ribojamas lengvatų ir valstybinių paslaugų suteikimas, draudžiama imti paskolas, ribojamos galimybės naudotis turimomis lėšomis ir kitomis vertybėmis. Tarp siūlomų drausminimo priemonių - vengiančių mobilizacijos asmenų, įskaitant ir karo prievolininkus, kurie išvyko į užsienį, sąskaitų blokavimas.
Aukščiausios rados Nacionalinio saugumo, gynybos ir žvalgybos komiteto vadovo pavaduotojas Jegoras Černevas nurodė, kad mobilizacijos įstatymo pakeitimus netruks pajusti užsienyje gyvenantys ukrainiečiai, kadangi įstatymo projekte minimi ir išvykę vyrai. Tiesa, jis patikslino, kad šioje kategorijoje klausimų vis dar yra daugiau negu atsakymų.
Nuo 2023 m. gruodžio 29 d. Ukrainos pasienyje iš šalį paliekančių ukrainiečių pradėta reikalauti pažymų iš karinių komisariatų, nors oficialiai išvykimo tvarka pakeista nebuvo.
Leidinio turima informacija, pasieniečiai tikrina neįgaliuosius, ypač tuos, kurie neseniai gavo atitinkamus dokumentus, daugiavaikius tėvus ir kitas kategorijas, kurioms dar leidžiama palikti Ukrainą.
Prieš planuojamus įstatymo pokyčius jau pasisakė kai kurios politinės jėgos ir veikėjai. Tarkim Lietuvos gyventojams puikiai pažįstama Julija Timošenko, partijos „Batykivščina" lyderė, pareiškė, kad jie projektui nepritaria.
„Dabartinis įstatymo variantas yra neefektyvus ir prieštarauja Konstitucijai, todėl tokio jo mūsų komanda nepalaikys", - pabrėžė ji.
Gruodžio viduryje Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis teigė, kad Gynybos ministerija prašo papildomai mobilizuoti 500 tūkst. žmonių (vyriausiasis kariuomenės vadas Valerijus Zalužnas šios informacijos nepatvirtino).
Tuomet prezidentas pabrėžė, kad tokio piliečių skaičiaus pašaukimui papildomai reikės apie 12 mlrd. eurų, todėl vyriausybė laukia pasiūlymų, kur rasti tiek pinigų.
V.Zelenskis patikino, kad, Aukščiausiai radai pritarus, moterų mobilizacijos bus atsisakyta.