Ukrainos švietimo ministrė Ana Novosad šią savaitę patikslino, kodėl skubos tvarka rusakalbės mokyklos perorientuojamos į dalykų dėstymą ukrainiečių kalba, praneša „Interfaks“.
Pasak jos, pirmiausia tai lėmė kalbų panašumas. Ministrės teigimu, tiems vaikams, kurie mokosi rusakalbėse mokyklose išmokti ukrainiečių kalbą ir toliau mokytis ja yra gerokai paprasčiau, negu tiems, kuriems dalykai dėstomi vengrų kalba, kadangi ukrainiečių ir rusų kalbos yra iš tos pačios kalbinės grupės. Be to, kasdieniame Ukrainos gyvenime rusų kalba yra plačiai naudojama.
Ministrė akcentavo ir tai, kad reformuojamų mokyklų pedagogai neliks be darbo. Jie bus siunčiami į kvalifikacijos kėlimo kursus, kuriuose bus mokomi ukrainietiškai.
A.Novosad teigimu, toks sprendimas priimtas siekiant pakelti pedagogų pasirengimo lygį. Kursų programa bus orientuota į specifinės terminologijos mokymus.
Moksleiviams taip pat numatomas adaptacinis laikotarpis, per kurį jie turės persiorientuoti ir pradėti mokytis ukrainietiškai.
Sausio 16 d. Aukščiausioji Rada priėmė „Bendrojo viduriniojo ugdymo“ įstatymą, vadovaujantis kuriuo nuo 2020 m. rugsėjo šalyje bus naikinamos rusakalbės mokyklos. Tų tautinių mažumų, kurių kalbos priklauso Europos Sąjungos kalboms, mokyklose nuo 2023 m. bus mokoma paprastesne ukrainiečių kalba, dalį dalykų dėstant gimtąją kalba.
Beje, įstatymą, kad nuo 2020 m. visose šalies ugdymo įstaigose dalykai turės būti dėstomi ukrainiečių kalba dar 2017 m. pasirašė tuometinis šalies vadovas Piotras Porošenka. Įstatymas netruko sulaukti kritikos iš Rusijos, Bulgarijos, Vengrijos, Rumunijos ir Moldovos politikų.