respublika.lt

Ukraina: karo eskalacijos scenarijai ir didžiausias ginklų bandymo poligonas

(0)
Publikuota: 2023 spalio 03 18:36:13, Petras Šuliauskas
×
nuotr. 1 nuotr.
Karas Ukrainoje ženkliai prisidėjo prie ilgalaikių tendencijų ginklų pramonėje formavimo. EPA-Eltos nuotr.

Analitikams svarstant, kaip gali toliau rutuliotis karas, „The Wall Street Journal" (WJS) teigia, kad Ukraina jau tapo didžiausiu ginklų bandymo poligonu.

 

 

Trys niūrūs scenarijai

Amerikiečių tyrimų organizacija RAND pateikė tris tikėtinus tolesnio karo vystymosi scenarijus, susijusius su tikslingos jo eskalacijos rizika. Taip gali nutikti jeigu dėl rusų veiksmų žus NATO arba amerikiečių kariai arba jeigu bus suklysta vertinant Aljanso veiksmus.

RAND atkreipė dėmesį į tai, kad JAV ir NATO dar iki karo pradžios analizavimo galimos eskalacijos iš Rusijos pusės tikimybę. 2022 metų įvykiai parodė, kad analizė buvo klaidinga, nurodo organizacija: Vladimiras Putinas eskalacijos klausimu pasirodė esąs mažiau ryžtingas, negu buvo galvojama. Visgi, pasak analitikų, tai, jog iki šiol Rusijos prezidentas vengė tam tikrų konflikto aštrinimo variantų, dar nereiškia, kad jis taip elgsis ir toliau.

RAND pateikia tris galimus, link tikslingos eskalacijos vedančius, scenarijus:

Rusams atakuojant Ukrainos teritoriją žūsta NATO valdininkai.

Analitikų vertinimu, jeigu taip nutiks, Aljanso viduje gali susiformuoti grupė, reikalaujanti kolektyvinio, karinio arba diplomatinio, atsakymo į Rusijos veiksmus.

Rusija tokiu atveju gali laukti ir stebėti NATO reakciją arba pamėginti užkirsti kelią puolimui ir pirma atakuoti NATO pajėgumus. „Bet kuris iš variantų gali peraugti į tiesioginį NATO ir Rusijos susidūrimą", - nurodoma analizėje.

Dėl prieš amerikiečių žvalgybinius lėktuvus nukreiptų manevrų žūsta JAV pilotai.

Šio scenarijaus atveju amerikiečių politikai privalės reaguoti ir, tikėtina, smogs rusų lėktuvams arba bazėms. RAND specialistų vertinimu, tokiu atveju Maskva susimąstys apie veidrodinį atsaką.

Rusija klaidingai įvertins NATO veiksmus kaip signalą apie siekį įsitraukti į Ukrainos reikalus.

Tokiu signalu Rusijai gali tapti ženklus NATO karinių pajėgų didinimas prie jos sienų bei atviros diskusijos su Ukraina apie jos narystę Aljanse ir saugumo garantijas, teigia specialistai.

„Tikimybė, kad galime sulaukti konflikto eskalacijos pagal šituos ar kitus scenarijus, tikėtina, išliks viso karo metu. Tai tik pabrėžia svarbą to, jog būtina išlaikyti atviras karinio ir diplomatinio ryšio su Rusija linijas", - pažymima ataskaitoje.

Konflikto eskalacijos variantai

Didžiausią riziką, RAND analitikų nuomone, šiuo metu kelia tikslinė eskalacija ir nesvarbu, kiltų iniciatyva iš Rusijos ar iš Ukrainos pusės. Tyrimo autoriai patikslino, kad į tai vestų:

Nedidelis Rusijos puolimas prieš NATO pajėgas Europoje;

Krizės už regionų ribų išprovokavimas, taip nukreipiant JAV ir kitų sąjungininkų dėmesį nuo Ukrainos;

Masyvi oro ataka prieš Ukrainą;

Masinis cheminio ginklo panaudojimas Ukrainoje;

Požeminių branduolinių bandymų organizavimas Rusijoje;

Branduolinio ginklo panaudojimas Ukrainos teritorijoje;

Į Rusijos teritoriją nutaikytų ukrainiečių atakų geografijos plėtimas.

Branduolinio ginklo panaudojimas

RAND vertinimu, Rusija branduolinę ataką gali pasirinkti kaip „geriausią iš daugybės blogų variantų". Sprendimas gali būti priimtas netikėtai išsekus Rusijos jėgoms arba kilus pavojui vidaus stabilumui.

„Techninės ir eksploatacinės problemos kartelę branduolinio ginklo panaudojimui Ukrainoje iškelia labai aukštai. Visgi siekdama paspausti NATO, kad šis pastūmėtų Ukrainą link susitarimo dėl ugnies nutraukimo, Maskva galėtų ryžtis panaudoti branduolinį ginklą", - nurodoma ataskaitoje.

RAND specialistai perspėja, kad tokia taktika gali neduoti norimo efekto, tačiau su branduolinio ginklo panaudojimu susijusios rizikos būtų milžiniškos.

Didžiausia „ginklų mugė"

WSJ teigimu, karas pavertė Ukrainą didžiausiu ginklų bandymų poligonu, kas apsprendė ilgalaikes karinės pramonės vystymosi tendencijas.

Aukštųjų technologijų vokiška artilerijos sistema „Panzerhaubitze" gali per kelias sekundes iššauti tris sviedinius, kurie kartu smogs į tą pačią, per daugiau negu 40 kilometrų nutolusią, vietą. „Panzerhaubitze" haubicos yra tik dalis to arsenalo, kuris šiandien bandomas Ukrainoje realiomis sąlygomis.

Platus brangios technikos naudojimas Ukrainoje sudarė galimybes kariškiams ir gamintojams ne tik įvertinti jos kovines charakteristikas, bet ir susipažinti su eksploatacijos niuansais.

Vokiečių haubicos „Panzerhaubitze" laikomos vienomis moderniausių pasaulyje. Ukrainiečių kariai aukštai įvertino jų greitošaudą ir tikslumą, tačiau dažnai naudojamos haubicos greitai genda, todėl jas tenka grąžinti remontuoti į Vokietiją. Kai kurie kariniai analitikai atkreipia dėmesį į tai, jog ukrainiečių karių apmokymui buvo skirta per mažai laiko: jie, vietoje įprastų keturių mėnesių, buvo parengti per penkias savaites.

Tai pat konfliktas Ukrainoje parodė, kaip svarbu turėti galimybę remontuoti techniką mūšio lauke. Žvelgiant per šią prizmę, geriau užsirekomendavo haubicos M777: jas lengviau remontuoti ir paprasčiau gauti atsargines dalis. Tačiau mūšio lauke šios haubicos lengviau pažeidžiamos.

Aukštai Ukrainoje buvo įvertinta ir kita vakarietiška technika. Tarkim britų sparnuotosios raketos „Storm Shadow" ir amerikiečių salvinės ugnies sistemos HIMARS. Pastarąsias šiuo metu naudoja 19 pasaulio šalių.

Ginčai apie haubicų ir kitos ginkluotės charakteristikas ilgiems metams į priekį suformuos karinių pirkinių portfelius. Londone vykusios didelės ginkluotės parodos dalyviai neslėpė, kad jų dažnai buvo klausinėjama apie tai, kaip jų technika pasirodė Ukrainoje.

„Žmonės stebi Ukrainoje naudojamą ginkluotę, nes nori suprasti, kas veikia, o kas - ne", - patikino „BAE Systems" amerikietiško padalinio direktorius Tomas Arsenaultas (Tom Arseneault).

 

 

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
24
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Koks Jūsų namuose šildymo būdas?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar dažnai perkate alkoholinius gėrimus savaitgalį?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-6 +1 C

-10 -1 C

-11 -5 C

-4 +1 C

-6 -2 C

-7 -4 C

0-5 m/s

0-3 m/s

0-5 m/s