Panamoje pastebėtas naujas kabiauodegių beždžionių kapucinų elgesys – kai kurie patinai pagrobia kitos rūšies beždžionių jauniklius ir nešiojasi juos kelias dienas nesuteikdami priežiūros, pirmadienį paskelbė žurnalas „Current Biology“.
Panamos beždžionės kapucinai Chikarono saloje buvo filmuojamos nuo 2017 metų. Ši grupė žinoma tuo, kad naudoja akmeninius įrankius kietiems riešutams ir vėžiagyviams skaldyti.
Peržiūrėdama filmuotą medžiagą, Zoë Goldsborough iš Maxo Plancko elgesio biologijos instituto Vokietijoje pastebėjo, kad jaunas patinas nešiojasi mažą beždžionės jauniklį. Mokslininkė peržiūrėjo per daugelį metų nufilmuotą medžiagą ir pamatė, kad vienas jaunas patinas, pramintas Džokeriu, nešiojosi keturis jauniklius, pirmą kartą tai darantis buvo pastebėtas 2022 metais.
„Priėjome prie išvados, kad tai turėjo būti vienas individas, išmėginantis ką nors naujo“, – sakė instituto grupės vadovas Brendanas Barrettas ir pridūrė, jog tai nėra neįprasta, nes beždžionės yra labai smalsios.
Po penkių mėnesių naujuose vaizduose ir vaizdo įrašuose pastebėta, kad, be Džokerio, beždžionių jauniklius nešiojosi kiti kapucinai, dar keturi jauni patinai. Iš pradžių tyrėjai svarstė, kad beždžionės galbūt nori įsivaikinti, bet patinai nerodė jokių globos požymių ir net nežaidė su pagrobtais palikuoniais.
15 mėnesių filmuota medžiaga parodė, kad mažiausiai 11 pagrobtų beždžionių jauniklių buvo nešiojami iki devynių dienų. Vėliau keturi buvo rasti negyvi, manoma, kad ir kiti neišgyveno.
Neaišku, kaip kapucinai pagrobė jauniklius. Beždžionės jiems nepakenkė, bet negalėjo suteikti pieno, būtino jaunikliams išgyventi, sakė Z. Goldsborough.
Pasak mokslininkų, kapucinai, gyvenantys aplinkoje, kurioje nėra plėšrūnų, yra labai smalsūs ir savo elgesiu linkę eksperimentuoti. Jokia aiški grobimų priežasties nenustatyta, bet mokslininkai mano, jog tokius veiksmus galėjo lemti nuobodulys.