respublika.lt

Teismas vėl ėmėsi Dž.Asandžo bylos

(21)
Publikuota: 2024 vasario 22 12:30:44, Petras ŠULIAUSKAS
×
nuotr. 1 nuotr.
Džulijano Asandžo aplinka ir advokatai bet kada gali kreiptis į Europos žmogaus Teisių Teismą. EPA-Eltos nuotr.

„WikiLeaks" steigėjas paskutinį kartą mėgino gauti leidimą pateikti apeliaciją dėl Didžiosios Britanijos teismo sprendimo išduoti jį Jungtinėms Valstijoms.

 

Viskas - britų rankose

Po to, kai buvo nutekinta šimtai tūkstančių dokumentų apie karą Afganistane ir Irake, JAV paskelbė Džulijano Asandžo (Julian Assange) paiešką. Jis įtariamas sudaręs suokalbį, norint įgyti ir atskleisti nacionalinės gynybos informaciją.

2021 m. sausį tuometinė britų apylinkės teismo teisėja Vanesa Baraitser (Vanessa Baraitser) nurodė, kad jis neturėtų būti išsiųstas į JAV, nes egzistuoja reali savižudybės rizika, tačiau visais kitais atžvilgiais priėmė 52 m. Dž.Asandžui nepalankų sprendimą. JAV valdžia aukščiausiame teisme užginčijo šį sprendimą ir atvėrė duris jo ekstradicijai.

Reaguodami į tai, Belmaršo kalėjime pietrytinėje Londono dalyje kalinčio žurnalisto advokatai prašė Londono aukščiausiojo teismo užginčyti šį sprendimą. 2023 m. birželį teismas prašymą atmetė.

Naujausias, dvi dienas trukęs bylos nagrinėjimas prasidėjo antradienį. Tikėtina, tai buvo paskutinė žurnalisto galimybė gauti leidimą pateikti apeliaciją.

Praėjusią savaitę jo sutuoktinė Stela Asandž (Stella Assange), pažadėjo, kad teismui vėl atmetus prašymą, ji kreipsis į Europos Žmogaus Teisių Teismą, prašydama pritaikyti 39 straipsnį ir sustabdyti išdavimą, kol teismas išnagrinės bylą. Žurnalisto rėmėjų teigimu, išdavus Australijos pilietybę turintį vyriškį, JAV jam grėstų 175 metai kalėjimo.

Garsioji „WikiLeaks" byla

Žurnalistas išgarsėjo 2006 m., pradėjus veikti svetainei „WikiLeaks". Jis paskelbė medžiagas apie taikių Afganistano ir Irako gyventojų žudynes JAV karinių operacijų metu, apie kalinimo sąlygas Kuboje esančiame Gvantanamo kalėjime ir dar 250 tūkst. diplomatinio pobūdžio Amerikos dokumentų. Nuo 2012 m. birželio „WikiLeaks" įkūrėjas slapstėsi Londone esančioje Ekvadoro ambasadoje. 2019 m. balandį, JAV prašymu, jis buvo suimtas ir nuo tada kali Belmaršo kalėjime.

2022 m. britų vidaus reikalų ministrė Priti Patel, teismams konstatavus, kad ekstradicija į JAV nekelia žurnalisto gyvybei pavojaus, leido jį perduoti Amerikai.

Naują sprendimą teismas turėtų paskelbti artimiausiu metu. Jeigu jis žurnalistui bus palankus, jo apeliacija bus svarstoma iš naujo.

Akcija kalinio palaikymui

Trečiadienį po teismo posėdžio žurnalistą palaikantys aktyvistai turėjo surengė eitynes link britų premjero Rišio Sunako (Rishi Sunak) rezidencijos Dauningo gatvėje. Tai išvakarėse pareiškė dabartinis „WikiLeaks" redaktorius Kristinas Hrafnsonas (Kristinn Hrafnsson). Taip pat jis teigė, kad Dž.Asandžas turi būti nedelsiant paleistas, nes tai, kaip su juo elgiasi britų teismai, yra pasityčiojimas.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
25
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (21)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar bijote klimato kaitos keliamų kataklizmų?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kaip praleidžiate savo atostogas?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+12 +21 C

+18 +22 C

+13 +19 C

+23 +27 C

+13 +20 C

+16 +19 C

0-4 m/s

0-8 m/s

0-12 m/s