Nuo metų pradžios briliantai ir neapdirbti brangieji akmenys atpigo 20 - 35 proc., o jų paklausa ir toliau smunka. Todėl, didieji gamintojai priėmė plataus mąsto, bet kiek neįprastus sprendimus. Analitikai vis tiek perspėja, kad rizikos išlieka, informavo „Bloomberg".
Koronaviruso pandemijos metu tauriųjų akmenų rinka klestėjo, kadangi abejodami dėl ateities žmonės skubėjo pirkti brangakmenius, tačiau ekonomikai atsigaunant poreikis ėmė mažėti. Prie to prisidėjo problemos didžiausiose rinkose - JAV bei Kinijoje, ir sparčiai besivystanti laboratorijose išaugintų brangakmenių pramonė.
Didmeninė briliantų kaina šiais metais sumažėjo 20 proc., neapdoroti akmenys pigo dar daugiau - 35 proc.
Agentūra pateikia deimantais užsiimančios korporacijos „De Beers" pavyzdį. Paprastai ji parduoda brangakmenius laikydamasi griežto pardavimų reglamento - kruopščiai atrinkti pirkėjai sutinka su gamintojo parengtomis sutarties sąlygomis arba rizikuoja gauti didžiules baudas. Krentančios paklausos fone korporacijai teko pradėti taikyti lankstesnę politiką ir panaikinti anksčiau taikytus ribojimus, leidžiant nesutikti su pateiktomis sąlygomis be jokių neigiamų pasekmių. „De Beers" tikėjosi, kad pardavimų apimtys sieks 400-500 mln. JAV dolerių (380-480 mln. eurų), tačiau per neseniai vykusią prekybą bendra sandėrių suma siekė tik 80 mln. JAV dolerių (77 mln. eurų). Deimantais užsiimanti įmonė tiek mažai akmenų nėra pardavusi nuo 2016 m., kuomet pradėta rinkti atitinkama statistika. Išimtį sudaro tik pirmosios pandemijos dienos.
Rusijos deimantų gavybos įmonių grupė ALROSA iš viso dviem mėnesiams nutraukė jų pardavimą.
„Bloomberg" atkreipė dėmesį, kad dvi pagrindinės deimantų gavyba užsiimančios įmonės ne kartą mažino pasiūlą arba pirkėjams taikė lengvatas, tačiau bendrų veiksmų apimtis ir greitis kelia nuostabą. Galiausiai kainų smukimą pavyko sustabdyti. Kai kuriuose nedideliuose ekonominiuose konkursuose ar aukcionuose, dėl pasiūlos trūkumo akmenų kainos per pastarąsias savaites ūgtelėjo 5-10 proc. Visgi dalis analitikų situaciją linkę vertinti atsargiai.
ES vadovybė paskelbė planuojanti įtraukti deimantus į 12-ąjį tarptautinių antirusiškų sankcijų paketą. EK patikslino, kad nusiteikusi palikti Maskvą be už deimantų eksportą į Europą gaunamų pajamų. Šis sprendimas turėtų tapti pagrindiniu naujų ribojimų punktu.
„Reuters" išsiaiškino, kad labiausiai tokių priemonių įvedimui priešinasi Belgija. Šalies valdžios teigimu, draudimas neduos laukiamo poveikio, nes prekyba ir jos generuojamas pelnas tiesiog persikels į kitus regionus.