respublika.lt

Skrydis į demokratiją, laikantis už lėktuvo rato... Komentuoja Audrius BUTKEVIČIUS (33)

2021 rugsėjo 05 15:00:00
Ričardas ČEKUTIS

Svarbiausius praėjusios savaitės pasaulio politikos įvykius ir reikšmingiausias tendencijas specialiai „Respublikai" komentuoja Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signataras, politikos apžvalgininkas ir saugumo politikos ekspertas Audrius BUTKEVIČIUS.

×
nuotr. 1 nuotr.
Tiek Volodymyras Zelenskis, tiek ir Džo Baidenas daug šypsojosi Ovaliniame kabinete, pozuodami fotografams, tačiau tikrovė yra daug liūdnesnė - amerikiečiai jau išdavė tuos, kuriuos vadino savo sąjungininkais. EPA-Eltos nuotr.

 

- Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis susitiko su JAV vadovu Džo Baidenu (Joe Biden). Niekas neabejoja, jog V.Zelenskis gavo įprastą amerikietiškų pažadų dozę, bet ar po Afganistano fiasko kas nors dar gali rimtai tikėti gero dėdės iš Amerikos egzistavimu?

- Žinoma, JAV pasiuntė labai prastą signalą visiems savo sąjungininkams po to, kai probleminėje aplinkoje paliko tuos, kurie jiems padėjo, todėl amerikiečiai negali tikėtis pernelyg didelio pasitikėjimo. Kita vertus, prieš tai Dž.Baidenas buvo susitikęs su Vladimiru Putinu ir Angela Merkel, o tuose susitikimuose ir buvo visiems patogiai išspręsti Ukrainos reikalai kartu su keletą metų eskaluota „Nord Stream 2" tema, švelniai užsimenant, jog ir ukrainiečiai čia nebus pamiršti... Kitaip sakant, šis vizitas vyko išskirtinai nevykusiu laiku. Jeigu būtų galima patarti V.Zelenskiui, tai jis turėjo paskambinti ir pasakyti: „Juozapai, suprantu kaip tau šiandien sunku ir kiek nelaimių ant tavęs užgriuvo - ir uraganas, ir papildomas viruso plitimas, ir respublikonų maištas šalinant Kalifornijos gubernatorių, ir prarastas gubernatoriaus postas Niujorke, ir kaltinimai dėl tavo kvailų bei nevykusių veiksmų Afganistane, ir 52 procentai rinkėjų, kurie jau dabar pasisako, jog tave reikia šalinti iš posto... Suprantu, Juozapai, kad tu užsiėmęs ir tau kalbėtis apie mano reikalus nebus kada, nes tu net su žydais kalbėdamas užmigai, todėl susitarkime susitikti kitu lauku..." Bet vargšas V.Zelenskis, žinoma, to nepadarė, Dž.Baidenui nepaskambino, todėl gavo krūvą formalių patikinimų apie tai, jog Ukrainos teritorinis vientisumas bus ginamas... Tai reiškia, kad kai V.Zelenskis kris žemyn nuo amerikiečių lėktuvo rato, į kurį mėgins įsikibti emigruodamas, tuo metu dar turės kelias akimirkas pasidžiaugti, jog toks rimtas sąjungininkas jam davė tokius tvirtus pažadus... Žinoma, šiame kontekste man smagu įsivaizduoti ir visą Landsbergių klaną, įsikibusį į amerikiečių „Boeing" ratą, tuo pat metu įsivaizduoju ir mudu, šaudančius į artėjančius maskolių tankus, todėl pirminis vaizdelis man nekelia tokio susižavėjimo...

- O prieš tai gana garsiai nuskambėjo Dž.Baideno kalba, jog Amerika daugiau niekur neįvedinės demokratijos ir nesikiš į kitų valstybių reikalus. Toks pareiškimas jums nesukėlė nerimo?

- Tai reikia vertinti kaip visišką Dž.Baideno „sutrampėjimą"... Ir tai yra ne tik mano pajuokavimas - net patys demokratai sako, jog Dž.Baidenas yra „palengvinta Donaldo Trampo versija"... Žinoma, tai mums nieko gero nežada. Tai reiškia Jungtinių Valstijų atsitraukimą nuo visų antraeilių ir trečiaeilių užsienio politikos krypčių, koncentruojantis į savo pozicijų gynybą konflikte su Kinija. Tačiau net ir čia negalime būti garantuoti, kad ši koncentracija bus realizuota.

- Tačiau mes jau ne kartą turėjome progos įsitikinti, jog Dž.Baideno žodžiai nuo tikrovės smarkiai skiriasi. Gal tie, kurie ir yra tikroji JAV valdžia, patyliukais kikena ir sako: „Ai, tegul dar pašneka senelis..."?

- Manau, tai yra ne jo kalbos, o tam tikra politinė pozicija, kuri buvo suformuota dar gerokai prieš D.Trampo ir Dž.Baideno rinkimus. Iš esmės tai yra vadinamos „giluminės valstybės" JAV viduje pozicija. Pasaulis iš tikrųjų pasikeitė. Bandymas išskėtus rankas laikyti visur pozicijas kurį laiką darė pasaulį patogų gyventi, tačiau šis gražus laikotarpis baigėsi. Žinoma, galima nemėgti amerikiečių ir šaipytis dėl jų nenuoseklumo ir negebėjimo įgyvendinti savo planų, bet jų negali apkaltinti tam tikros ideologijos stoka. Tai, kas buvo daroma Afganistane, turint galvoje, jog iš ten nebuvo išsivežta trilijonus dolerių kainavusios karinės įrangos bei technikos, kurią talibai dabar demonstruoja savo paraduose, - šis bandymas tebuvo Amerikos masonų paskutinis pasispardymas, mėginant realizuoti senuosius sumanymus apie „pasaulinę demokratinę revoliuciją". Deja, šis reikalas žlugo ir lėšų viskam nėra. Šiandien Jungtinių Valstijų pagrindinių laikraščių vedamieji kalba, jog dėl Afganistano katastrofos yra kaltas Pakistanas, kuris ant dorų amerikiečių užsiundė piktus talibus, o už Pakistano stovi Kinija, kuri mėgina prasimušti kelius į Indijos vandenyną... Kitaip sakant, patys amerikiečiai kalba apie geopolitinį-geostrateginį pralaimėjimą. Tik noriu akcentuoti visiems piktdžiugiškai besivaipantiems, jog amerikiečiai pralaimėjo: tai nežada nieko gero. Net man žiūrint į pernešamus priešlėktuvinius kompleksus, kuriuos amerikiečiai paliko talibams, dreba kinkos sėdant į lėktuvą, kuris skrenda per teritorijas, į kurias tie kompleksai gali pakliūti... Taigi padėtis tik pablogėjo, kai 200 „Black Hawks" sraigtasparnių ir 75 tūkstančiai įvairios technikos, nekalbant apie masę ginkluotės bei šaudmenų, buvo padovanota potencialiems teroristams.

- Daug šnekama, jog po šios talibų pergalės gali prasidėti naujas nelegalių migrantų antplūdis į Europą. Tuo metu Briuselis dar tik svarsto, ką darys tokiu atveju, kam duos pinigų, kam neduos... Ar yra pajėgi ES suvaldyti šį procesą?

- Tam yra reikalinga normali politika. Ačiū Dievui, sena V.Putino bendražygė, tarnavusi daugeliui „Štazi" agentų, palieka Vokietijos kanclerės pozicijas, tad lieka viltis, jog jos posto perėmėjai turės sveikesnę psichiką šiuo klausimu. Bet kol kas, neskaitant tuščių pareiškimų, nieko šiuo klausimu negirdėti. Tam turi būti ES, kaip bendros erdvės, kurioje gyvename, suformuota politika, po kurios turi sekti atitinkamos strategijos, o iš čia - konkretūs planai, realizuojami per taktinius sprendimus. Tuomet turi būti skiriamos lėšos dengti Lenkijos ir mūsų sienas, taip pat lėšos, skirtos įvairioms technologijoms, kurios tas sienas paverstų realiai apsaugomomis, turi būti toliau investuojama į daugybę ES sienų, tokių kaip Bulgarijos siena, kuri 2017 m. migrantų krizės metu buvo tiesiog užtvindyta afganistaniečiais, nors jiems atrodytų yra gana toli iki ES. Bet tada afganai buvo vežami į JAV karines bazes Turkijoje, o iš ten jie plūdo link ES. Taigi tie, kurie sakė, jog ES turi ne vieną priešą, įvardindami tarp tokių amerikiečius, kinus bei rusus, buvo teisūs...

- O štai NATO vadas žada nepamiršti evakuacijos metu paliktų sąjungininkų-afganistaniečių... Įdomu, kokiu būdu jis jų nepamirš? Rašys laiškus ar siųs kariuomenę jų evakuoti?

- Matyt, pasiųs jiems patogius karstus... Kariuomenės jis, žinoma, nesiųs. Tai yra atbuline data mėginimas pareikšti, kad „mes jūsų neužmiršome"... Netgi žmonės, tiesiogiai susiję su JAV pajėgomis, su garsiaisiais „jūrų ruoniais", t.y. amerikiečių specialiosiomis pajėgomis, kurie savo krauju gelbėjo amerikiečių gyvybes, - netgi jie buvo „ištraukinėjami" iš Afganistano privačių iniciatyvų dėka. Reikia suvokti, iki ko yra prisigyventa, kai vadinamasis ananasinis konvojus, organizuotas į atsargą išėjusių JAV kariškių, traukė savo draugus tiesiog iš talibų rankų... Kitaip sakant, Jungtinių Valstijų veidą turėjo ginti ir saugoti ne valstybė, bet privati iniciatyva, kai tarnybą baigę „jūrų ruoniai" buvo priversti paveikti dar tarnaujančius draugus, kad jie padėtų atlikti garbingų vyrų pareigą - gelbėti savo kovos draugą... Tai apie ką šiandien kalba NATO generalinis sekretorius? Už šitų žodžių turi būti konkreti politika ir konkretūs veiksmai, o ne ašarėlės ir tušti burtažodžiai...

- Rusijoje artėja Dūmos rinkimai, o V.Putinas ta proga padalijo premijas jėgos struktūrų atstovams. Jis čia nori užsitikrinti jų lojalumą ar bijo pralošti rinkimus?

- Sunku tikėtis, kad praloš „Vieningoji Rusija", kai jau iš anksto suplanuota, kiek kuris iš kandidatų gaus balsų... Tačiau reikia pastebėti, jog V.Putino administracija sunkiai kovoja su metodu, įskiepytu dar Aleksejaus Navalno, kuris vadinamas „protingu balsavimu". Beje, šį metodą reikėtų kuo skubiau įvesti ir Lietuvoje, siekiant, kad įvairių rūšių homoseksualistai, „susikergę" su save vadinančiais konservatoriais, įvairūs narkomanai ir kita panaši liberali publika nepakliūtų į parlamentą kitų rinkimų metu. Šį metodą mums lengviau realizuoti, negu žmonėms Rusijoje. O V.Putinas kaip tik tam, kad šis metodas neveiktų, materialiai skatina tuos žmones, kurie turės užtikrinti, jog balsai būtų skaičiuojami „teisingai" ir tai leistų išlaikyti valdžią „Vieningajai Rusijai". Reikėtų pridurti, jog Rusijos gyventojų abejingumas, nepasirengimas kovoti už kitas pozicijas santykyje su valdžia, matyt, leis V.Putinui išsaugoti valdžią mažiausiai dar vienai kadencijai. Turės sugriaudėti ir kirsti žaibas, kad rusų mužikas pagaliau persižegnotų...

Kalbėjosi Ričardas ČEKUTIS

 

Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (33)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • ELEKTRA: Antradienį parlamentarai po svarstymo palaikė skubos tvarka Vyriausybės inicijuotas pataisas, numatančias sušvelninti kylančių elektros ir dujų kainas vartotojams. Po svarstymo taip pat pritarta sprendimui atidėti elektros tiekėjo pasirinkimo terminą iki liepos 1 dienos.
  • KOMENTARAI: Interneto žiniasklaidos asociacijos (IŽA) narės, įvertinusios užsienio šalių patirtį, komentarų turinį po publikacijomis apie skiepus nuo koronaviruso (COVID-19) ir norėdamos prisidėti gerinant Lietuvos vakcinacijos rodiklius, naikina komentarus po straipsniais ir vaizdo siužetais tiek registruotiems, tiek neregistruotiems vartotojams, na o pirmieji su šia iniciatyva startuoja naujienų portalai Delfi, 15min.lt, Lrytas.lt, Madeinvilnius.lt, ve.lt
  • NUTARIMAS: Kauno miesto savivaldybės taryba antradienį nutarė, kad miesto centre esantis sklypas su nebaigtu statyti turgumi būtų paimtas visuomenės poreikiams, siekiant jame pastatyti vaikų darželį.
  • PRAŠYMAS: Baltijos šalių ir Lenkijos elektros perdavimo operatorės prašo Europos Komisijos skirti dar 238 mln. Eur elektros tinklų sinchronizavimo su žemynine Europa antrajam etapui.
  • REAGUOS: Europos Komisija reaguos į Lenkijos Konstitucinio teismo sprendimą, ES įstatymų leidėjams ir Lenkijos ministrui pirmininkui Mateuszui Morawieckiui pareiškė EK pirmininkė Ursula von der Leyen.
  • KARANTINAS: Latvijoje nuo ketvirtadienio keturioms savaitėms, iki lapkričio 15-osios, įvedamas karantinas.
  • ATSAKYMAI: Antradienį Seimo posėdyje generalinė prokurorė Nida Grunskienė atsakys į parlamentarų jai raštu patektus klausimus apie rugpjūtį prie Seimo kilusias riaušes.
  • VIZITAS: Antradienį į Vilnių atvyks Lenkijos prezidentas Andrzejus Duda: oficialus vizitas skirtas Abiejų Tautų Respublikos Gegužės 3-iosios Konstitucijos ir Tarpusavio įžado akto 230-osioms metinėms paminėti.
  • APDOVANOJIMAI: Pirmadienį Lietuvos tautiniame olimpiniame komitete (LTOK) apdovanoti Tokijo olimpinėse žaidynėse prizines vietas užėmę sportininkai, jų treneriai ir medikai.
  • TVORA: 400 kilometrų ilgio tvorą pasienyje su Baltarusija norėtų statyti 12 įmonių.
Daugiau

Dienos klausimas

Ar bijote, kad tarp nelegalių migrantų gali pasitaikyti teroristų?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Planuojama įvesti iš darbuotojų lėšų apmokamą testavimą. Kaip planuojate elgtis?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+5 +13 C

+11 +14 C

 

+5 +9 C

+12 +15 C

+11 +15 C

 

+6 +9 C

0-9 m/s

0-14 m/s

 

0-14 m/s