respublika.lt

Siūloma britams dalinti pinigus

Publikuota: 2023 birželio 09 07:15:03, Vidmantas MISEVIČIUS
×
nuotr. 1 nuotr.
Asociatyvi EPA-Eltos nuotr.

Artimiausius porą metų 30-imt Didžiosios Britanijos gyventojų kas mėnesį galėtų gauti 1600 svarų sterlingų (apie 1900 eurų) siekiančią išmoką, informuoja „The Guardian". Tuo pat metu specialistai stebėtų, kokį poveikį gaunami pinigai daro eksperimento dalyvių gyvensenai.

 


Bandomieji asmenys bus atrinkti dvejose vietose - Anglijos šiaurės rytuose esančiame Džarou mieste ir šiaurės Londono Ist-Finčlio rajone. Dalyviai bus atrenkami atsitiktine tvarka. Patikslinama, kad šiuo metu eksperimento iniciatoriai - analitinis centras „Autonomy" - ieško projekto rėmėjų.

Centro tyrimų direktorius Vilas Strondžas (Will Stronge) pabrėžė, kad 1600 svarų sterlingų nėra maža suma. Pasak jo, įprastai universalių bazinių pajamų užtenka pagrindinių vartotojiškų žmonių poreikių patenkinimui. Eksperimento organizatoriai nori pažiūrėti, kokią įtaką žmonių fizinei ir psichinei sveikatai turės ženkliai didesnė suma.

Direktoriaus nuomone, artimiausiais metais, dėl klimato kaitos bei artėjančių technologinių proveržių ir perėjimo prie pramoninės gamybos, visuomenei reikės vienokios ar kitokios formos bazinių pajamų. V.Strondžo teigimu, norint ateityje idėją įdiegti nacionaliniu lygmeniu, svarbu visuomenės dėmesį į problemą atkreipti jau dabar.

Kiek anksčiau pasirodė informacija apie tai, kad šalyje kas savaitę bankrutuoja apie 1000 žmonių. Per septynis metus bendra kreditų negalinčių grąžinti piliečių skola padvigubėjo ir viršija trilijoną svarų sterlingų. Abu skaičiai Jungtinei Karalystei yra rekordiniai. Pasak specialistų, kadangi palūkanų normos ir toliau turėtų kilti, atitinkamai gali daugėti bankrotų.

2019 m. baigėsi du metus trukęs analogiškas eksperimentas Suomijoje, kurio dalyviai, dirbo jie ar ne, gaudavo kas mėnesį po 600 eurų. Autorių teigimu, eksperimento dalyvių gyvenimas tuomet pagerėjo, tačiau ne dėl gaunamų pinigų, o dėl to, kad jie mažiau nervinosi. Visgi šalies valdžia patikino, kad mechanizmo, kaip būtų galima tokias išmokas skirti visiems gyventojams, nėra.

Apie bazines universalias pajamas buvo diskutuojama ir Lietuvoje, tačiau kalbos taip ir liko kalbomis.

 

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
43
F

Dienos klausimas

Ar reikia atsisakyti popierinių bilietų viešajame transporte bei juos pakeisti elektroniniais?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kam labiausiai reikia kelti atlyginimus?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+14 +17 C

+16 +22 C

 

+12 +18 C

+22 +27 C

+17 +22 C

 

+15 +19 C

0-7 m/s

0-5 m/s

 

0-5 m/s