Norvegijos Nobelio komitetas penktadienį 12.00 valandą Lietuvos (11.00 val. Norvegijos) laiku paskelbė, kad 2019 metų Nobelio taikos premija skiriama Etiopijos premjerui Abiy Ahmedui „už jo pastangas taikai pasiekti ir tarptautinį bendradarbiavimą, o ypač už ryžtingą jo iniciatyvą išspręsti pasienio konfliktą su kaimyne Eritrėja“.
A. Ahmedas Etiopijos premjero pareigas eina nuo 2018 metų balandžio, o jau 2018-ųjų liepą ilgalaikės priešės Etiopija ir Eritrėja po ilgus metus trukusio priešiškumo atkūrė santykius. A. Ahmedui einant Etiopijos premjero pareigas, Etiopija ir Eritrėja pasirašė taikos susitarimą. Abi kaimynės 1998-2000 metais kariavo pasienio karą ir nuo to laiko nesutarė.
Laikotarpiu nuo 1901 metų iki 2018-ųjų Nobelio taikos premija buvo įteikta 99 kartus 133 laureatams – 106 asmenims ir 27 organizacijoms. Etiopijos premjeras tapo 100-uoju Nobelio taikos premijos laureatu.
Nuo atėjimo į valdžią pradžios Etiopijos ministras pirmininkas taip pat kovojo už moterų vaidmenį politikoje. A. Ahmedas pusę Etiopijos vyriausybės postų skyrė moterims ir į gynybos ministro postą pirmą kartą paskyrė moterį.
Nors Etiopijos premjero poste A. Ahmedas dar itin neilgai, jis spėjo daug padaryti. Politikas taip pat giriamas už savo pastangas padėti atkurti diplomatinius santykius tarp Eritrėjos ir Džibučio bei tarpininkavimą tarp Kenijos ir Somalio.
Nobelio komiteto pirmininkės Berit Reiss-Andersen teigimu, komitetas viliasi, kad šis apdovanojimas sustiprins A. Ahmedą „svarbiame jo darbe taikos ir susitaikymo link“.
43 metų amžiaus A. Ahmedas yra jauniausias vyriausybės vadovas Afrikoje. Jis atrinktas iš itin didelio pretendentų sąrašo. Šiais metais į Nobelio taikos premiją pretendavo 223 asmenys ir 78 organizacijos, bet pagal susiklosčiusią tradiciją kandidatų sąrašas laikomas paslaptyje. Tai ketvirtas didžiausias pretendentų skaičius nuo 1901 metų.
Premija, kurios piniginę dalį sudaro 9 mln. Švedijos kronų (apie 900 tūkst. dolerių) A. Ahmedui bus įteikta Osle gruodžio 10-ąją.
Pernai Nobelio taikos premija atiteko chirurgui Denisui Mukwegei iš Kongo Demokratinės Respublikos ir žmogaus teisių gynėjai Nadiai Murad iš Irako „už jų pastangas nutraukti seksualinės prievartos kaip karo ir ginkluotų konfliktų ginklo naudojimą“.