Tūkstančiai Kanados vilkikų vairuotojų šeštadienį Otavoje susirinko į demonstraciją prieš žmonių segregaciją ir privalomą vakcinaciją Kanados ir JAV sieną norintiems kirsti asmenims.
Milžiniškos akcijos stengiamasi „nepastebėti"
Akcija vyko Kanados sostinės širdyje - Parlamento kalvoje. Būtent čia įsikūręs nacionalinis parlamentas ir ministro pirmininko biuras. Pirmieji demonstrantai į mitingo vietą Lietuvos laiku atvyko šeštadienį dieną - kalvos prieigose išsirikiavo keliasdešimt transporto priemonių, prie valstybinių pastatų būriavosi pėsti akcijos dalyviai. Jie reikalavo, kad valdžia atšauktų ne tik sausio 15-ąją įsigaliojusius kovidinius reikalavimus sieną su JAV kertantiems vairuotojams, bet ir panaikintų visus, su esą pandemijos valdymu susijusius, draudimus.
Įdomu tai, kad viso pasaulio oficiozai stengėsi šios, daugiatūkstantinės visuotinės pilietinės akcijos, nepastebėti. Kanados ministras pirmininkas Džastinas Trudo (Justin Trudeau) pareiškė, kad nepatenkinta nedidelė dalis vairuotojų. Tik tikinčių tokiais pareiškimas nuolat mažėjo, nes palaikymą visą šalį apėmusiam judėjimui išreiškė ne tik eiliniai piliečiai, bet ir žinomi žmonės. Prieš eksperimentines vakcinas pasisakęs „Tesla" ir „Space X" įkūrėjas Ilonas Maskas (Elon Musk) savo paskyroje socialiniame tinkle „Twitter" parašė, kad „Kanados vilkikų vairuotojai valdo".
Tai, kad demonstracija yra masinė, penktadienį pripažino ir Otavos policijos vadovas Peteris Slolis (Peter Sloly). Jis negalėjo įvardinti tikslaus akcijos dalyvių skaičiaus, tačiau neslėpė, kad sostinės pareigūnų laukia rimtas išbandymas ir prašė visų laikytis rimties. Mitingo organizatoriai teisėsaugos atstovus informavo, kad jų akcija bus taiki, tačiau buvo neatmetamos ir provokacijų galimybės. Reaguodamos į tai, dalis Kanados sostinėje veikiančių įmonių pranešė savaitgalį nedirbsiančios. Policija nuogąstavo, kad protestai neapsiribos vien savaitgaliu.
Nepatekintų žmonių išsigando ir jų nuomonės nepaisęs Dž.Trudo. Jis „netikėtai" susirgo ir su visa šeima suskubo išvykti karantinuotis į nežinomą vietą. Beje, prieš pasislėpdamas jis dar spėjo pareikšti, kad į protesto akciją susirinko tie, kurie netiki mokslu ir yra antivalstybininkai bei antivisuomenininkai. Panašiai po vieno mitingo buvo kalbėta ir Lietuvoje...
Tuo pat metu susidariusia situacija skubėjo pasinaudoti opozicija - konservatorių lyderis Erinas Otolė (Erin O'Toole) pranešė planuojantis susitikti su akcijos dalyviais.
Stovėsime iki galo
Šeštadienio pavakare (Lietuvos laiku) Otavos centras buvo užpildytas transporto priemonėmis. Tuo pat metu dar tūkstančiai bendrose kolonose važiavusių automobilių į jį jau patekti nebegalėjo, todėl sustojo aplinkiniuose išvažiavimuose į magistralinius kelius.
Parlamento kalvoje susirinko tūkstančiai žmonių, nemaža jų dalis atėjo su vaikais. Minioje plevėsavo ne tik Kanados, bet ir JAV, Meksikos, Vengrijos, Rumunijos, Lenkijos, Serbijos ir kitų šalių, išeiviai iš kurių šiuo metu gyvena Kanadoje, vėliavos. Akcijos dalyviai rankose laikė panašius į per Vilniuje vykusius mitingus matytus plakatus - „Pasirinkimo laisvė", „Šalin vakcinacijos pasus", „Mano kūnas - mano pasirinkimas", „Palikite mūsų vaikus ramybėje", „Tironai lauk" ir t.t. Jaunimas savo nepasitenkinimą reiškė šūkiais, prieš Dž.Trudo biuro langus išsirikiavę vyresnio amžiaus žmonės premjerą „sveikino" grodami puodais ir keptuvėmis.
Nepaisant policijos nuogąstavimų, akcija vyko ramiai. Žmonės buvo draugiškai, nemažai jų šoko ir giedojo nacionalinį himną. Greta dalies vilkikų atsirado maitinimo punktai ar buvo galima pasišildyti. Buvo pasirūpinta ir kitais žmogiškais poreikiais, todėl Parlamento kalvos prieigose išdygo nemažai pačių žmonių atsivežtų biotualetų.
Vienas iš vilkikų vairuotojų žurnalistams atviravo, kad jis su bendraminčiais atvyko iš kito šalies krašto - Albertos.
„Palaikome savo tautiečius. Nemažai jų dėl, faktiškai, valdžios brukamos prievartinės vakcinacijos prarado darbus, negali palikti šalies arba sugrįžti į ją. Kanada - laisva šalis, bet mūsų Konstitucijoje garantuotos teisės pažeidinėjamos antri metai iš eilės", - teigė jis.
Pasak vairuotojo, susirinkusieji reikalauja visų, esą su pandemijos valdymu susijusių ribojimų atšaukimo.
„Sieksime to taikiu būdu, nes nesame nei ekstremistai, nei radikalai. Esam paprasti darbo žmonės, kurie taikiai reikalauja, kad būtų laikomasi jiems garantuotų pilietinių teisių ir laisvių", - pabrėžė akcijos dalyvis.
Iš Kvebeko provincijos atvykę vyras ir žmona pažadėjo, kad liks Otavoje tol, kol valdžia atšauks visus draudimus ir pirmiausia - vakcinacijos pasą.
„Visi puikiai matome, kad šie pasai neduoda jokios naudos, nes pasiskiepiję taip pat sėkmingai platina virusą. Kur tada tokių pasų prasmė? Tai - akivaizdi segregacija. Jie siekia mus suskaldyti, tačiau mes to neleisime ir stovėsime iki galo", - patikino vyras.
Žurnalistų pakalbintas verslininkas taip pat pabrėžė, kad valdžios taikomos priemonės yra perteklinės ir deklaruojamos naudos neduos. Tokią pat nuomonę išsakė ir kiti akcijos dalyviai.
„Valdančiųjų veiksmai seniai nebeturi nieko bendro su žmonių apsauga nuo koronaviruso. Jie kraunasi milijonus iš vakcinų ir nori visiškai perimti kanadiečių kontrolę, kad šie be valdžios leidimo negalėtų net kavinėje išgerti kavos. Kanada visada buvo laisva šalis ir neleisime, kad čia įsigalėtų diktatūra", - teigė į mitingą su vaikais atėjusi moteris.
Beje, nepaisant pasigirstančių pavienių nepritarimo balsų, visi mitinguotojai pabrėžė, kad jie į Otavą važiavo ginti ne tik savo, bet ir kiekvieno Kanados piliečio teisių.
Sustiprintos saugumo priemonės
Išvakarėse pareiškusi, kad viešosios tvarkos užtikrinimui Otavoje bus sutelktos papildomos pajėgos, policija savo pažadą įvykdė ir šeštadienį sostinėje patruliavo ne tik uniformuoti, bet ir civiliai apsirengę pareigūnai. Įdomu tai, jog papildomos policijos pajėgos, pasak miesto vadovų, buvo sutelktos ne dėl pačios akcijos, o dėl radikalių grupuočių. Esą pastarosioms nusprendus nepritarti vykstančiam taikiam protestui, mieste gali prasidėti neramumai. Scenarijus, labai primenantis nesenus įvykius Vilniuje...
Galimų provokacijų pavojų įžvelgė ir patys mitinguotojai bei juos palaikantys asmenys. Dalindamiesi informacija socialiniuose tinkluose jie nuolat pabrėždavo, kad negalima prarasti budrumo. Taip pat buvo primenama, kad susidūrus su provokatoriais, apie tai būtina nedelsiant informuoti policiją. Šių priemonių visuma davė teigiamą rezultatą - turimomis žiniomis, protesto akcija praėjo taikiai ir be incidentų.
Nors oficialios informacijos apie galimą protesto dalyvių skaičių niekur nėra skelbiama, žmonės teigia, kad situacija labai primena Kanados Dienos šventę, į kurią susirenka apie 50-tūkst. žmonių.