respublika.lt

Rusijos tankai vėl grasina Ukrainai Komentuoja saugumo politikos ekspertas Ignas Stankovičius (149)

2021 balandžio 07 15:00:00
Ričardas ČEKUTIS

Pastaruoju metu Vakarų valstybių vadovai bei NATO mėgina atkreipti dėmesį į suintensyvėjusius Rusijos karinius veiksmus įvairiuose regionuose ir kone kasdien dalija rusams perspėjimus neeskaluoti padėties. Ar gali tokia konfrontacija virsti letaliniu globaliu konfliktu?

×
nuotr. 7 nuotr.
Rusijos tankai, išrikiuoti Ukrainos pasienyje, kelia realią grėsmę ne vien ukrainiečiams. EPA-Eltos nuotr.

 


NATO įspėja

Dėl Rusijos dalinių judėjimo netoli Ukrainos sienos ir vis labiau pažeidinėjamo paliaubų susitarimo Donbaso konflikto zonoje NATO įspėja Maskvą dėl tolesnės padėties eskalacijos.

„NATO ir toliau rems Ukrainos suverenumą ir teritorinę neliečiamybę. Mes liekame budrūs ir toliau labai įdėmiai stebime padėtį", - Vokietijos laikraščiui „Welt" sakė NATO atstovas.

Anot jo, destabilizuojančios Rusijos priemonės kenkia pastangoms mažinti įtampą, kaip tai numatyta 2020 metų viduryje, tarpininkaujant ESBO pasiektame paliaubų susitarime.

Sąjungininkai balandžio 1 dieną 30-ies NATO ambasadorių lygiu susitiko aptarti dabartinės saugumo padėties prie Juodosios jūros, kalbėjo atstovas. Sąjungininkai, anot jo, yra sunerimę dėl plataus masto Rusijos karinio aktyvumo šalia Ukrainos. Taip pat nerimaujama dėl to, kad Rusija pažeidė 2020 metų liepos paliaubų susitarimą ir dėl to praėjusią savaitę žuvo keturi Ukrainos kareiviai, o vakar - dar du.

Nepatvirtintais pranešimais, Rusijos vyriausybė į pasienio regioną ir 2014 metais aneksuotą Krymą, be kita ko, permeta tankus. Vyriausybė Maskvoje kalba apie savigynos žingsnius. Pastaruoju metu smurtas Rytų Ukrainoje vėl išaugo.

Smurtas Ukrainoje

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis šią savaitę paragino NATO paspartinti Ukrainos narystės Aljanse planą, nes esą būtina tokį signalą parodyti Rusijai šiuo metu, kai regione kyla įtampa.

Savo „Twitter" paskyroje, besikreipdamas į NATO generalinį sekretorių Jensą Stoltenbergą po to, kai jiedu kalbėjosi telefonu, V.Zelenskis teigė, kad Kijevas yra pasirengęs imtis gynybos reformų, kurių reikalauja Aljansas, prieš patvirtindamas Ukrainos narystės NATO veiksmų planą (MAP).

„Vien reformos Rusijos nesustabdys. NATO yra vienintelis būdas užbaigti karą Donbase. Ukrainos MAP būtų realus signalas Rusijai", - pareiškė V.Zelenskis.

Vakar Rytų Ukrainoje, kariuomenės duomenimis, per prorusiškų separatistų ataką žuvo du ukrainiečių kariai. Šios aukos parodo aštrėjančią padėtį separatistų kontroliuojamose teritorijose. Rusijos ir JAV atstovai taip pat aptarė padėtį, rusų naujienų agentūra TASS cituoja Rusijos užsienio reikalų viceministrą Sergejų Riabkovą.

Kijevas kaltina Rusiją, jau kelias savaites telkiant savo pajėgas pasienyje su Ukraina. Separatistai esą suintensyvino savo atakas prieš Ukrainos pajėgas prie demarkacinės linijos. Rusija karinėmis priemonėmis remia separatistus, o gyventojams separatistų kontroliuojamose teritorijose išduoda rusiškus pasus.

Karšta ir Arktyje

Jungtinės Valstijos labai atidžiai stebi Rusijos kariuomenės aktyvumą ne tik greta Ukrainos, bet ir Arkties regione, teigia Pentagonas.

„Akivaizdu, kad mes tai labai atidžiai stebime. Niekas nenori matyti Arkties militarizuotos", - tvirtino Gynybos departamento atstovas spaudai Džonas Kirbis (John Kirby).

Pasak Dž.Kirbio, JAV turi nacionalinio saugumo interesų Arktyje, o pats regionas yra svarbus tiek nacionaliniam saugumui, tiek ir kaip potencialus strateginis koridorius tarp Indijos ir Ramiojo vandenyno regionų, Europos ir JAV.

Be to, Arktis yra svarbi visoms su šiuo regionu besiribojančioms šalims ne tik dėl karinių priežasčių. Manoma, kad Arktyje glūdi didžiulės naftos ir gamtinių dujų atsargos, o dėl vertingų mineralinių išteklių klodų yra ne kartą kilę konfliktų.

„Rusija atnaujina sovietinius aerodromus ir radarus, stato naujus uostus ir paieškos bei gelbėjimo centrus, taip pat plečia savo branduolinių ir įprastų ledlaužių flotilę", - CNN citavo kitą Pentagono atstovą Tomą Kempbelą (Thomas Campbell).

T.Kempbelas teigė, kad Maskva plečia savo oro ir pakrantės gynybos sistemas svarbiose Arkties regiono dalyse.

Maskva mato grėsmę

Maskva gali išplėsti savo karines ir technines priemones kaip atsaką į grėsmes, kylančias dėl Jungtinių Valstijų bei jų sąjungininkių planų sukurti vidutinio ir trumpesnio nuotolio sausumos raketų arsenalą, perspėjo Rusijos užsienio reikalų ministerijos atstovė spaudai Marija Zacharova.

„Toliau įdėmiai stebėsime JAV ir jų sąjungininkių Europoje bei Azijos ir Ramiojo vandenyno regione praktines priemones, kuriomis kuriamas vidutinio ir trumpesnio nuotolio sausumos raketų arsenalas", - kalbėjo Rusijos diplomatė.

„Jokiu būdu neužtrenkiame durų dialogui, tačiau, atsižvelgdami į dabartinę situaciją, taip pat neatmetame, jog Rusija turės labiau susikoncentruoti į savo karines ir technines priemones, kaip atsaką į dėl raketų kylančias grėsmes", - sakoma Rusijos URM pareiškime.

Rusijos diplomatė atkreipė dėmesį į Pentagono pareiškimus, „kurie pastarąsias kelias savaites pradėjo skambėti vis dažniau", apie praktinius žingsnius kuo greičiau kuriant bei dislokuojant vidutinio ir trumpesnio nuotolio sausumos raketas įvairiuose pasaulio regionuose.

„Tuo metu nustatyta, kad pagrindinė užduotis Europos teritorijoje būtų smogti oro gynybos sistemoms ir pralaužti priešo gynybą, įvykus konfliktui su Rusija. Jungtinės Karalystės kariuomenė prisijungė prie šių absoliučiai priešiškų ir destabilizuojamų pareiškimų bei veiksmų. Reikėtų atkreipti dėmesį į tai, kad anglosaksų pareigūnai yra pasiryžę smogti tik gynybos priemonėms, kurios garantuoja Rusijos Federacijos saugumą, kilus karinės atakos grėsmei," - pirmadienį kalbėjo M.Zacharova.

Komentuoja saugumo politikos ekspertas Ignas Stankovičius

Kadangi egzistuoja neblėstanti Vladimiro Putino svajonė padaryti Rusiją svarbiausiu pasauliniu žaidėju ir esminiu faktoriumi, todėl įvairūs kariniai veiksniai bei žaidimai raudona linija tęsiasi po visą pasaulį - ir Ukrainoje, ir Baltarusijoje, ir Arktyje, ir Sirijoje, ir Libijoje... Daugeliu atvejų toliau nuo namų esančiuose konfliktuose naudojamos privačios karinės struktūros, tokios kaip „Putino virėjo" organizuota grupė „Wagner".

Manau, dabar yra nebloga proga sureikšminti Rusijos vaidmenį pasauliniuose procesuose ir tam ypač padeda pandemijos kontekstas, kadangi Vakarams operatyviai ir efektyviai atsakyti Rusijai tiesiog „neprieina rankos". Kai tu darai konflikto eskalacijos žingsnį, visada prisiimi tam tikras rizikas, nes 100 procentų negali prognozuoti, koks bus atsakas. Paprasčiau tariant, spjaudamas kitam į veidą ar smogęs jam į ausį turi prognozuoti, o koks bus atoveiksmis? Ar jis išsigandęs pabėgs, ar nusišluostys ir vaidins, kad nieko nebuvo, o galbūt duos atgal? Juk taip visada elgiasi gatvės chuliganas, mėginantis įtvirtinti savo lyderystę.

Taigi, ir V.Putinas mėgina demonstruoti, kad bent tam tikruose regionuose ar srityse Rusija yra dominuojanti. Matyt, Kremliaus patarėjai jam pasakė, kad atgal jis negaus, nusišluostys ir suvaidins, kad nepastebėjo, arba padejuos - ai ai ai, kaip negerai daro...

Tokie žaidimai yra nemalonūs, bet ne fatališki, jeigu yra galimybė atsitraukti ir grįžti į išeities tašką, jeigu neperžengi vadinamojo dislokacijos arba negrįžtamojo taško. Tačiau jeigu pereisi tą tašką, tą rubikoną, tuomet atgal sugrįžti negalėsi - ypač tai aktualu autoritariniams režimams. Taigi, kol tie kariniai-strateginiai žaidimėliai minėto taško neperžengia, tai dar nieko baisaus. Bet taško peržengimas priklauso ne nuo vienos pusės - antra pusė taip pat reaguoja atitinkamai. Jeigu į Rusijos veiksmus bus ryškus NATO atsakas, ką darys Rusija? Kol ji gali atsitraukti, viskas tvarkoje, bet jeigu nesitrauks nei viena, nei kita pusė? Arba dar blogiau - jeigu viena pusė sugalvos duoti per ausį? Tokiu atveju politikai, ypač autokratai, papuola į spąstus - jie negali atsitraukti, nes bet koks žingsnis atgal pražudys jį patį, kadangi saviškiai jam galvą nuraus... Tuomet stabdžių nebelieka.

Tačiau vis dažniau pasigirsta, kad pasaulis juda globalaus konflikto link, naudojant letalinius ginklus. Vertinant tokio konflikto galimybes, jos nėra labai didelės - tai ten, tai ten pasišaudo, tai vėl kur nors įsiplieskia neramumai... Vis dėlto pati konfrontacija tarp Rytų ir Vakarų yra ryški. Ar ji gali išaugti iki globalaus masto? Niekas šiandien neatsakys, bet konfrontacija buvo ir bus, nes pasaulis vystosi per prieštaravimus.

 

 

Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (149)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • SALVĖS: patrankų salvėmis visoje Jungtinėje Karalystėje šeštadienį pagerbtas miręs karalienės Elžbietos II vyras princas Philipas.
  • MUITAI: Europos Sąjunga (ES) siekia sumažinti įtampą ginče dėl muitų tarp JAV ir Europos ir pasiūlė šešiems mėnesiams stabdyti visų abipusių muitų taikymą.
  • VAKARĖLIS: šeštadienio naktį Vilniuje policijai pranešta apie vykstantį triukšmingą vakarėlį. Jame linksminosi daugybė studentų.
  • GALIMA PATIEMS: nacionalinis visuomenės sveikatos centras primena, kad kiekvienas žmogus, kuriam patvirtinta COVID-19 liga, gali prisidėti prie viruso plitimo sustabdymo užpildydamas anketą, kurią galima rasti pagal šią nuorodą atvejis.nvsc.lt. - kuo greičiau žmogus pateiks epidemiologinę informaciją, tuo greičiau bus izoliuoti su užsikrėtusiuoju bendravę ir kitiems riziką užsikrėsti galintys kelti žmonės.
  • VIRŠ BALTIJOS: Europos jūrų saugumo agentūra Lietuvoje pradeda nuotolinio pilotavimo orlaivių, stebinčių laivų taršą, misiją, kuri padės sustiprinti Baltijos jūros aplinkos apsaugos kontrolę ir taršos prevenciją.
  • ATRADIMAS: Egipto archeologai teigia atkasę didžiausią iki šiol Egipte atrastą 3000 metų senovės miestą, gyvavusį valdant faraonui Amenhotepui III, sakė egiptologas Sahi Hawassas.

  • IDĖJA: Lietuvos kultūros politikos institutas pritaria idėjai pastatyti paminklą Justinui Marcinkevičiui ir siūlo, kad geriausia vieta statybai būtų Odminių skveras Vilniuje.

  • PAVOJINGA: Karibų jūros rytinėje dalyje esančioje Sent Vinsento saloje paskelbtas nurodymas evakuotis kai kuriems gyventojams, nes greitu metu gali išsiveržti Sufriero ugnikalnis, kuris stūkso už 20 km nuo salos sostinės Kingstauno.
  • AUKŠTAI: penktadienį į Tarptautinę kosmoso stotį iš Kazachstane esančio Baikonūro kosmodromo išskris trys astronautai - nešančioji raketa „Sojuz 2.1a“ turėtų pakilti 7 val. 42 min. Grinvičo (9 val. 42 min. Lietuvos) laiku.
  • KELIUOSE: Anykščių ir Ignalinos rajonuose valstybinės reikšmės keliai vietomis slidūs dėl ant kelių dangų susiformavusio plikledžio, slidžius kelių ruožus barsto AB „Kelių priežiūra“, o likusioje šalies dalyje valstybinės reikšmės kelių dangos daugiausia sausos, vietomis drėgnos.
Daugiau

Dienos klausimas

Ar sutinkate, kad Lietuvoje turėtų nedelsiant atsirasti imuniteto pasai?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Jei Seimo rinkimai vyktų ateinantį sekmadienį, už ką balsuotumėte?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti
1. Vitas Tomkus: GEROVĖS VALSTYBĖ YRA PEDERASTŲ VALDŽIA PLIUS VISO PASAULIO SKAITMENIZACIJA! („Pederastais“ liaudis paprastai vadina tuos, kurie kenkia savo Valstybei)
2. Olava STRIKULIENĖ: Lietuva 2146 m.: tegyvuoja „оно"
3. Ruoškitės: valdžia perka informaciją apie COVID-19. Gąsdinimų bus daug
4. Vitas Tomkus: TĖVYNE, TAU MŪSŲ ŠIRDŽIŲ SUTARTINĖ!
5. Civilizacijos griovimas yra užsakytas ir apmokėtas
6. Vitas Tomkus: APIE NACIONALINES VERTYBES, NACIONALINĘ LRT IR NACIONALINĘ IDĖJĄ
7. Olava STRIKULIENĖ: Konservatoriai rezga pokyčius rinkimuose
8. Vitas Tomkus: KADA KARAS?
9. Teisininkas Dominykas Vanhara: trys pandemijos valdymo klaidos
10. Olava STRIKULIENĖ: Mes buvome teisūs, o „delfiukai“ ir „15minučiai“ vėl apsikvailino!
11. Manifestas prieš politinį korektiškumą
12. Dvejopi standartai jau įgriso
13. Olava STRIKULIENĖ: Laisvoji A.Tapino televizija - priklausoma nuo labdaros kaip benamis šuo
14. Gintaras Furmanavičius: APSIVOGUSIEMS GĖJAMS KRENTA KAUKĖS
15. Vito TOMKAUS Sekmadieninis pamokslas, buvusiam giminaičiui Skirmantui MALINAUSKUI
16. Vitas Tomkus: SUBINLAIŽIŲ „AUKSO AMŽIUS“
17. Gintaras FURMANAVIČIUS: nuo komunistų „Tiesos" iki sorososų „Melagienos"
18. Gintaras FURMANAVIČIUS: Apie patyčias
19. „Tokius reikėtų šaudyti“ Kaip skambų posakį atskirti nuo grasinimo?
20. DEVYNERI METAI NELAISVĖJE (Milijonieriaus Vito Tomkaus interviu su milijardieriumi Raimondu Baranausku)
21. Vitas Tomkus: RINKTI AR NERINKTI?
22. Vitas Tomkus: O AŠ IR TOLIAU PALAIKYSIU RUSIJĄ, NORS VISI PASIUSKIT!
23. Tapinas VS Pukelis (1)
24. TOMKUS VS MALINAUSKAS (2)
25. Vitas TOMKUS: NUO ATGIMIMO IKI IŠSIGIMIMO
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+3 +5 C

-4 +5 C

 

+7 +11 C

+5 +11 C

+11 +16 C

 

+10 +14 C

0-6 m/s

0-6 m/s

 

0-7 m/s

       

Nuorodos