Rusijoje netrukus gali būti užblokuota žinučių siuntimo programėlė „WhatsApp“, nes įstatymų leidėjai siekia sugriežtinti apribojimus „nedraugiškų šalių“ skaitmeninėms platformoms.
„Atėjo laikas „WhatsApp“ ruoštis pasitraukti iš Rusijos rinkos“, – penktadienį „Telegrame“ parašė Dūmos informacinės politikos komiteto pirmininko pavaduotojas Antonas Gorelkinas. Pasak jo, bendrovei „Meta“ priklausanti paslauga greičiausiai bus įtraukta į programinės įrangos, kuriai taikomi apribojimai dėl jos ryšių su Vakarų šalimis, sąrašą.
Rusiją palikusių Vakarų IT bendrovių programos jau seniai Kremliui yra kaip rakštis. Gegužės mėnesį Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas paragino apriboti jų paslaugų teikimą.
2021 m. V. Putino dekretu Rusijos vyriausybė pradėjo sudarinėti „nedraugiškų šalių“ sąrašą, į kurį iš pradžių buvo įtrauktos Jungtinės Valstijos ir Čekija. Prasidėjus karui Ukrainoje jis buvo išplėstas ir dabar apima visą Europos Sąjungą.
Birželio mėnesį Rusijos parlamentas, Valstybės Dūma, taip pat priėmė įstatymą dėl savo žinučių siuntimo paslaugos sukūrimo. Tuo metu buvo teigiama, kad į šią pokalbių programėlę, kuri greičiausiai vadinsis „Max“, bus integruotos ir vyriausybinės tarnybos.
Nuo Rusijos plataus masto invazijos į Ukrainą pradžios prieš daugiau nei trejus metus Maskva smarkiai sugriežtino cenzūrą ir interneto kontrolę.
Ketvirtadienį parlamentas priėmė naują teisės aktą, pagal kurį už turinio, valdžios institucijų priskiriamo „ekstremistiniam“, paiešką skiriama iki 5 000 rublių (apie 64 JAV dolerių) bauda.
Interneto svetainės, kuriose kritikuojamas valdantysis elitas, pavyzdžiui, opozicijos lyderio Aleksejaus Navalno įkurtas Kovos su korupcija fondas, taip pat atsidūrė dėmesio centre.
Iki šiol Rusijoje nebuvo teisinio reguliavimo, kuris neleistų laisvai ieškoti informacijos. Buvo draudžiamas tik „ekstremistinio turinio“ kūrimas ir platinimas.
Daugybė interneto svetainių, įskaitant Vakarų ir nepriklausomos žiniasklaidos, Rusijoje jau yra užblokuotos.
Kad rusams būtų dar sunkiau pasiekti turinį, vis dažniau blokuojamos VPN paslaugos. Vis dažniau išjungiamas ir mobilusis internetas.