respublika.lt

Rusijoje inauguruoti du nauji atominiai ledlaužiai

2022 lapkričio 22 18:24:00
Lina Linkevičiūtė, Elta

Rusijoje antradienį inauguruoti du nauji atominiai ledlaužiai, plaukiosiantys Arkties regiono vakaruose.

×
nuotr. 1 nuotr.
Rusijoje inauguruoti du nauji atominiai ledlaužiai. EPA-Eltos nuotr.

 

Ceremonijoje Sankt Peterburge vaizdo ryšiu dalyvavęs prezidentas Vladimiras Putinas tikino, kad šie laivai šaliai turi strateginę reikšmę. „Abiejų šių ledlaužių inauguracija yra dalis serijinio projekto bei didelio masto sisteminio darbo atnaujinti mūsų ledlaužių flotilę bei sustiprinti Rusijos, kaip Arkties galios, poziciją“, – pareiškė V. Putinas.

Arkties regionas pastaruoju metu dėl klimato kaitos įgijo didesnę strateginę reikšmę, nes dėl ledynų tirpsmo ten atsirado naujų laivybos kelių. Rusijai priklausančioje Arkties regiono dalyje slypi didžiuliai naftos ir dujų telkiniai.

Naujiesiems ledlaužiams duoti vardai „Uralas“ ir „Jakutija“. Pastarasis laivas yra 173,3 metrų ilgio ir gali pralaužti iki 3 metrų storio ledą. Jis darbą turėtų pradėti 2024 m., o „Uralas“ išplauks jau gruodį. Pasak V. Putino, šiuo metu statomas dar vienas atominis ledlaužis, kuris bus 209 metrų ilgio ir galės prasiveržti pro 4 metrų storio ledą. Jo statybą planuojama užbaigti 2027-aisiais.

Rusijos prezidentas tvirtino, kad tokie laivai šaliai reikalingi „norint atlikti Arkties tyrinėjimus“, taip pat „siekiant užtikrinti saugią ir tvarią laivybą šiame regione“. „Šio labai svarbaus transporto koridoriaus plėtra leis Rusijai išnaudoti savo eksporto potencialą ir sukurti efektyvius logistikos kelius į, be kita ko, Pietryčių Aziją“, – kalbėjo V. Putinas.

1999 m. į valdžią atėjęs V. Putinas jau kurį laiką tyliai stiprina Rusijos buvimą Arkties regione. Nuo 2005 m. Maskva savo regiono dalyje atidarė dešimtis sovietmečio laikų karinių bazių, modernizavo savo karinį jūrų laivyną ir sukūrė hipergarsines raketas, galinčias apeiti JAV daviklius ir gynybos sistemas. Arkties regiono ekspertų vertinimu, Vakarams prireiktų mažiausiai 10 metų, norint pasivyti tenykštį Rusijos karinio buvimo lygį.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
17
F
  • SKUNDAS: Valstybinei mokesčių inspekcijai ir pagrindiniam „Vilniaus prekybos“ akcininkui Nerijui Numai pasiekti taikų susitarimą dėl nesumokėtos milijoninės verslininko gyventojų pajamų mokesčio skolos sutrukdė skundas prokurorams dėl galimo tokio sandorio žalos viešajam interesui.
  • DIPLOMATAS: Ketvitradienį į Užsienio reikalų ministeriją buvo iškviestas Rusijos ambasados Lietuvoje atstovas - jam įteikta nota, skelbianti vieną ambasados darbuotoją nepageidaujamu asmeniu Lietuvoje už veiklą, nesuderinamą su diplomato statusu.
  • TEISĖJAS: Prezidentas Gitanas Nausėda pasirašė dekretą dėl prof. dr. Egidijaus Šileikio skyrimo vyriausiojo administracinio teismo teisėju ir priėmė jo priesaiką.
  • NAFTA: Europos Sąjungos svarstoma viršutinė kainų riba Rusijos eksportuojamai naftai yra per aukšta, sako premjerė Ingrida Šimonytė - tačiau kokia turėtų būti ši riba, ji neįvardijo.
  • KAINA: Jokio nepriklausomo elektros tiekėjo nepasirinkusiems gyventojams garantinio tiekimo paslauga gruodį, palyginti su lapkričiu, brangsta 14,7% iki 43,6 centų už kilovatvalandę (kWh) (lapkritį – 38 ct/kWh), skelbia „Energijos skirstymo operatorius“.
  • ATOSTOGOS: Anksčiau galiojusi tvarka, kai vieni vaiką iki 14 metų auginę pareigūnai negaudavo papildomų kasmetinių atostogų, prieštaravo Konstitucijai - tokį sprendimą priėmė Konstitucinis Teismas.
  • LAUREATĖS: Paskelbtos 2022 m. Meilės Lukšienės premijos mokslininkams konkurso laimėtojos - jomis tapo prof. habil. dr. Jūratė Baranova (po mirties) ir prof. dr. Lilija Duoblienė.
  • PAKUOTĖS: Europos Komisija siūlo griežtinti reikalavimus pakuotėms, numatant, kad visos jos Bendrijoje nuo 2030-ųjų galėtų būti perdirbamos - ant pakuočių turėtų atsirasti ir naujas specialus žymėjimas, palengvinantis jų rūšiavimą.
  • ANIMACIJA: Gruodžio 1 d. 11 val. Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje prasideda tarptautinis animacinių filmų festivalis „Tindirindis“ - programoje numatyta trylika seansų, per kuriuos išvysite pačius naujausius viso pasaulio animacinio kino kūrėjų filmus.
  • SĄSAJOS: Seimo Ekonomikos komitetas ketvirtadienį su Susisiekimo ministerijos atstovais ir „Lietuvos geležinkelių“ grupės įmonių vadovais aiškinsis grupės bendrovių sąsajas su Rusija ir Baltarusija.
Daugiau

Dienos klausimas

Ar pastebite kai kurių vaistų trūkumą?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kurį iš šių kandidatų norėtumėte matyti Vilniaus meru?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

-10 -4 C

-7 -2 C

 

-3 -1 C

-8 -2 C

-3 -1 C

 

-1 0 C

0-3 m/s

0-3 m/s

 

0-4 m/s