Kaip ir buvo galima prognozuoti, į QR-kodų sistemos įvedimą Rusijoje netruko sureaguoti sukčiai ir juodoji rinka. Duodamas interviu leidiniui „Izvestija", pagrindinis „Kasperskio Laboratorijos" ekspertas Sergejus Golovanovas įvardino dvi, dažniausiai naudojamas, sukčiavimo schemas.
Pasak jo, Rusijos gyventojams siūlomi tiek realiai pasiskiepijusių žmonių QR-kodai, tiek kodai, vedantys į netikrus, tačiau labai oficialius primenančius, tinklalapius.
Ekspertas perspėjo, kad padirbto sertifikato įsigijimas gali užtraukti baudžiamąją atsakomybę, numatančią iki vienerių metų kalėjimo. Tuo pat metu svetimo arba padirbto QR-kodo naudojimas dėl įstatymuose paliktų spragų jokios teisinės atsakomybės nenumato.
Nepaisant to, advokatės Julijos Kremer teigimu, jeigu QR-kode yra nuoroda į vakcinos sertifikatą, kuriame įrašytas numeris ir gimimo bei vakcinacijos datos, toks kodas bus vertinamas kaip oficialus dokumentas. Už tai Baudžiamajame kodekse atsakomybė numatyta. Jeigu nuskenavus QR-kodą tokių duomenų rasta nebus, apkaltinti asmens dokumentų padirbinėjimu nepavyks.
Neseniai buvo pranešta, kad Rusijoje išaugo ne tik vakcinaciją patvirtinančių pažymų poreikis, bet ir valstybės sudaryta proga skubančių pasinaudoti sukčių skaičius. Pardavėjai siūlo pirkėjams įsigyti nelegalius dokumentus ir patiems užsiregistruoti Valstybinių paslaugų svetainėje. Socialiniame tinkle „Telegram" buvo sukurta šimtai kanalų, kuriuose sukčiai siūlo „oficialiai įregistruotus" QR-kodus. Paslauga kainuoja nuo 4 iki 6 tūkst. rublių (apie 50 - 75 eurai). Už du tūkstančius rublių (25 eurus) galima įsigyti PGR testų rezultatus, kurie esą turėtų būti įtraukti į gydymo įstaigų duomenų bazes, o pažyma apie tai, kad skiepytis negalima kainuos 3 tūkst. rublių (apie 37 eurus).
Kiek anksčiau Rusijos finansų ministerijos Finansinio raštingumo centro ekspertė Olga Daineko papasakojo, kad sukčiai pradėjo gyventojams siūlyti ir nemokamus PGR testus. Pasak jos, taip vyksta, nes piktavaliams reikia ne tik žmonių pinigų, bet ir jų asmeninių duomenų. „Situacija su koronavirusu, karantinas, su tuo susiję ribojimai ir įstatyminės bazės pokyčiai - visa tai sukčiams atveria naujus horizontus", - teigė centro darbuotoja.
Beje, apie tai, jog juodoji rinka sureaguos į naujus draudimus bei ribojimus, „Vakaro žinios" rašė dar pavasarį (ČIA). Tuomet kalbinta Lietuvos policija tame problemos neįžvelgė. Tikėtina, užsiėmusi svetimais Galimybių pasais besinaudojančių asmenų gaudymu prekybos centre, ji jos „nemato" ir šiandien. Tuo pat metu ir lietuviškuose socialiniuose tinkluose jau pasirodė skelbimai apie parduodamus „tikrus" Galimybių pasus. Apibendrinant - bet kokie nauji valdžios įvedami draudimai ir ribojimai žmones skatina ne paklusti, o ieškoti būdų, kaip juos apeiti.