Pasaulio sveikatos organizacija paskelbė apie poliomielito protrūkį Papua Naujojoje Gvinėjoje ir paragino „tuojau pat“ pradėti skiepų programą.
Atliekant eilinį patikrinimą šalies šiaurės rytinėje dalyje, šio itin užkrečiamo viruso rasta iš dviejų sveikų vaikų paimtuose mėginiuose.
Nuo šios potencialiai mirtinos ir jau beveik visai išnaikintos, tačiau kai kuriose pasaulio šalyse vėl pasirodžiusios ligos yra paskiepyta mažiau nei pusė šalies gyventojų.
„Turime kažką dėl to daryti, ir tai padaryti turime tuojau pat“, – pasakė PSO atstovė Papua Naujojoje Gvinėjoje Sevil Huseynova, perspėdama, kad liga gali išplisti už šalies ribų.
„Turime dėti visas pastangas, kad pasiektume 100 proc. rodiklį“, – kalbėdama ketvirtadienį surengtoje spaudos konferencijoje sakė S. Huseynova.
„Poliomielitui sienos neegzistuoja.“
Ligą sukelia poliovirusas, plintantis per kontaktą su apsikrėtusio asmens išmatomis arba lašeliniu būdu, kosint ir čiaudint.
Dažniausiai juo serga jaunesni nei penkerių metų vaikai.
Vaistų nuo poliomielito nėra, tačiau dauguma virusu užsikrėtusių asmenų, įskaitant abu Papua Naujojoje Gvinėjoje diagnozuotus atvejus, jokių simptomų nejaučia. Tie, kurie simptomus visgi patiria, jaučiasi taip, tarytum būtų apsirgę gripu.
Nedideliam skaičiui sergančiųjų poliomielitu – nuo vieno iš tūkstančio iki vieno iš šimto užsikrėtusiųjų – gali išsivystyti rimtų problemų, galinčių pasibaigti paralyžiumi. Tuomet iškyla grėsmė ligonio gyvybei, ypač jeigu paralyžius apima raumenis, kurie dalyvauja kvėpavimo procese.
Buvo manoma, kad poliomielitas Papua Naujojoje Gvinėjoje buvo išnaikintas 2000 m., kol 2018 m. šalyje prasidėjo šios ligos protrūkis, kurį pavyko tais pačiais metais suvaldyti.
Ištyrus naujausius atvejus nustatyta, kad viruso atmaina yra genetiškai susijusi su ta, kuri plinta Indonezijoje, o Papua Naujoji Gvinėja turi bendrą sieną su Indonezijos rytine Papua provincija.
Sveikatos apsaugos ministras Eliasas Kapavore‘as pažadėjo iki metų galo pasiekti, kad nuo poliomielito būtų paskiepyti visi šalies gyventojai.
„Jokio pasiteisinimo būti negali... Poliomielitas – sunki liga“, – sakė jis.
Pagal šiuo metu vykdomą programą bus skiepijami 10 metų ir jaunesni vaikai, o iš viso paskiepyti planuojama apie 3,5 milijono žmonių.
„Kova su poliomielitu prasideda šiandien“, – ketvirtadienį feisbuke rašė sveikatos apsaugos departamentas.
Skiepų programą vykdyti Papua Naujajai Gvinėjai padeda PSO, JT vaikų gynimo organizacija UNICEF ir Australijos vyriausybė.
UNICEF atstovė Papua Naujojoje Gvinėjoje Veera Mendonca atkreipė dėmesį, kad vakcinacijos apimtys skirtingose šalies dalyse smarkiai skiriasi ir kai kuriuose rajonuose siekia vos 8 proc.
„Tai nepriimtina“, – pasakė ji, pridurdama, kad UNICEF dirba su bažnyčiomis ir bendruomenių vadovais, kad paskatintų žmones skiepytis ir išsklaidytų bet kokią dezinformaciją.
Pastaraisiais metais poliomielito protrūkių būta ir kitose Azijos šalyse. Pernai Pakistane užfiksuoti 74 šios ligos atvejai, dar 24 atvejai nustatyti Afganistane.
PSO taip pat perspėjo ir dėl protrūkio karo nusiaubtoje Gazoje, kur šio viruso pėdsakų buvo rasta nuotekose.