Šeštadienį per Rusijos opozicionieriaus Aleksejaus Navalno palaikymo protestus visoje šalyje sulaikyta daugiau nei 3500 žmonių, skelbia stebėsenos organizacija. Tuo metu Maskvoje ir Sankt Peterburge riaušių policija susirėmė su protestuotojais.
Stebėsenos grupė „OVD-Info" teigia, kad per protestus keliose dešimtyse Rusijos miestų šeštadienį sulaikyta 3520 protestuotojų.
Maskvoje ir Sankt Peterburgo policija į gatves išėjusių žmonių protestą malšino lazdų smūgiais, yra sužeistų, o viena moteris, suspardyta OMON pareigūno, į ligoninę pateko sunkios būklės.
Įvairiuose Rusijos miestuose į gatves išėjo sulaikyto opozicionieriaus Aleksejaus Navalno rėmėjai bei nuo esamos valdžios pavargęs jaunimas.
Apnuodijimą nervus paralyžiuojančia medžiaga „Novičiok" išgyvenęs aršiausias Vladimiro Putino kritikas šalyje paragino rengti masines protesto akcijas po to, kai jį, sugrįžusį iš Vokietijos, kur jis buvo gydomas, Maskvos Šeremetjevo oro uoste sulaikė policija.
Pirmieji protestai vyko Tolimųjų Rytų ir Sibiro miestuose, įskaitant Vladivostoką, Chabarovską ir Čitą, kur susirinko keli tūkstančiai žmonių, teigė A.Navalno rėmėjai.
Rusijos valdžia dar prieš protesto akcijas žadėjo griežtą reakciją, o policija pareiškė, kad nesankcionuoti viešieji renginiai bus „nedelsiant numalšinti".
Europos Sąjungos valstybių narių užsienio reikalų ministrai, pirmadienį susitikę Briuselyje, svarstė, kaip reaguoti į A.Navalno įkalinimą ir brutalias priemones prieš demonstrantus.
Trys Baltijos šalys paragino taikyti griežtesnes ES sankcijas Maskvai, tačiau dauguma valstybių narių, atrodo, neskuba to daryti. „Manau, ES turi pasiųsti aiškią ir ryžtingą žinią, kad tai nepriimtina", - sakė į susitikimą atvykęs Lietuvos užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis. Tačiau Europos diplomatai agentūrai AFP sakė, kad ministrai artimiausiu metu nesitiki susitarti dėl sankcijų, nepaisant kai kurių šalių raginimų imtis griežtų priemonių. Manoma, Briuselis palauks, kol A.Navalnas vasario pradžioje stos prieš teismą, kad pamatytų, ar Kremlius ilgesniam laikui pasodins A.Navalną už grotų ir kaip į tai reaguos dauguma gyventojų.
Opozicionieriui gresia 3,5 metų kalėjimo už tai, kad jis pažeidė ankstesnės lygtinės bausmės sąlygas.
Situaciją komentuoja politologas Vadimas VOLOVOJUS:
Žvelgiant iš Vakarų pusės, viskas čia gana aišku: A.Navalną jie išsiuntė į Rusiją, puikiai suprasdami, kad jis ten bus suimtas, o tokiu atveju bus galima organizuoti panašias akcijas, kurias matėme šeštadienį - yra daug duomenų, kad į tai buvo kryptingai investuojama, o reakcija, įskaitant ir Vakarų žiniasklaidos, buvo neblogai koordinuojama. Tą reikia suvokti geopolitinės priešpriešos kontekste, ir Vakarų politinio elito siekiai čia neturi paslapčių: sankcijos, baksnojimas į žmogaus teisių pažeidimus ir esamos Rusijos valdžios silpninimas.
A.Navalnas, matyt, neturėjo didelio entuziazmo važiuoti iš Vokietijos į Maskvą, bet jam ten pasakė paprastai: mes daug dėl tavęs padarėme ir jeigu nori, kad ir toliau į tave investuotume, būk malonus, teks ten pasėdėti... Taigi, su juo taip pat viskas aišku.
Didžiausias klaustukas - Rusijos reakcija. Jeigu ten sėdi koks nors už šį reikalą atsakingas žmogus, jis negalėjo nesuprasti, kad jei A.Navalnas bus pasodintas, tuomet bus padaryta viskas, ko Vakarai ir tikisi. Tada kyla klausimas - kodėl jį pasodino. Juk buvo galima to nedaryti ar skirti kokį švelnų namų areštą - tegul ten visi žiūri jo filmukus apie rūmus ar net pavaikšto gatvėmis, jeigu labai norisi... Bet vis dėlto jį pasodino. Kodėl? Nekompetencija ar situacijos nesuvokimas? Nelabai tikėtina...
Todėl esu linkęs manyti, kad Rusijos pusė taip pasielgė specialiai, kad šiuo metu būtų galima preliminariai patikrinti, kaip bus prieš ją veikiama - koks susirinks protestinis elektoratas, kokie finansų srautai „vaikšto", kiek ir iš kur, kokie žmonės renkasi į protestus, kaip jie mobilizuojami ir kaip jie elgiasi, kur daugiausia renkasi ir t.t... Žodžiu, Rusijos valdžia, tikėtina, nusprendė organizuoti generalinę repeticiją prieš Dūmos rinkimus. Juk iš viso to galima surinkti daug duomenų būsimos situacijos analizei: pagal regionus, pagal miestus, pagal protestuojančių amžiaus grupes, kaip buvo veikiama per socialinius tinklus, kokį tai daro poveikį, kur slypi pasipriešinimo židiniai, koks elgesys projektuojamas ir pan. Pačioje Rusijoje daug šnekama, kad dabar susiformavo nauja tikrovė - minia agresyviai provokuoja jėgos struktūras, siekiant iššaukti valdžios represijas. Todėl, man regis, ši Rusijos valdžios veikimo versija yra gana motyvuota ir reali.