respublika.lt

Pripažino buvę nacių padėjėjais

(155)
Publikuota: 2025 gegužės 09 09:00:33, Petras ŠULIAUSKAS
×
nuotr. 1 nuotr.
Didžiosios Vokietijos įmonės pripažino, kad jų parama ir visuomenės abejingumas padėjo įsigalėti milijonus gyvybių nusinešusiam nacių režimui. Asociatyvus YouTube stop kadras

Antrojo pasaulinio karo pabaigos Europoje 80-ųjų metinių išvakarėse Vokietijos įmonės pripažino prisidėjusios prie nacių valdžios įsigalėjimo. Bendrą pareiškimą pasirašė 49 koncernų vadovai, jo tekstą skelbia laikraštis „Frankfurter Allgemeine Zeitung".

 

„Nacionalsocialistų iškilimas į valdžią 1933 m. nebūtų buvęs įmanomas be to meto politikoje, kariuomenėje, teismuose ir ekonomikoje sprendimus priminėjusių asmenų pagalbos. Vokietijos įmonės padėjo sustiprinti nacionalsocialistų galią. Į šį procesą, siekdami naudos, įsitraukė nemažai įmonių ir tuometinių jų tuometinių vadovų", - sakoma pareiškime.

Tarp pasirašiusiųjų yra generaliniai direktoriai tokių įmonių kaip „Adidas" - Bjornas Guldenas (Bjorn Gulden), „Bayer" - Bilas Andersonas (Bill Anderson), „Bosch" - Stefanas Hartungas (Stefan Hartung), BMW - Oliveris Cipsė (Oliver Zipse), „Commerzbank" generalinė direktorė Betina Orlop (Bettina Orlopp), „Hugo Boss" - Danielis Griederis (Daniel Grieder), „Mercedes-Benz" - Ola Kelenijus (Ola Kallenius), „Volkswagen" - Oliveris Bliumas (Oliver Blume), „Rheinmetal" pirmininkas Arminas Pappergeris (Armin Papperger), ir 40 kitų žmonių.

Pareiškime pabrėžiama, kad šiandien Vokietijos įmonės supranta savo atsakomybę už tai, kas įvyko, ir primena demokratijos trapumą.

„Kartu mes pasisakome prieš neapykantą, diskriminaciją ir antisemitizmą. 1933 m. ir vėliau per daug žmonių apsimetė, kad nieko nevyksta, nusukdavo žvilgsnius ir tylėjo. Iš to kyla mūsų atsakomybė už praeitį, dabartį ir ateitį", - pabrėžiama pareiškime.

Nacistinės Vokietijos laikais daugelis didelių šalies įmonių bendradarbiavo su Hitlerio režimu.

Pavyzdžiui, BMW svetainėje skelbiamas informacinis biuletenis, kuriame teigiama, kad nacionalsocializmo laikais BMW transformavosi iš transporto priemonių į ginkluotės gamintoją ir pradėjo vaidinti svarbų vaidmenį Vokietijos karo ekonomikoje.

Vienas iš nuteistųjų Niurnbergo teisme buvo Fricas ter Mejeris (Fritz ter Meer), 1956 m. tapęs „Bayer" valdybos pirmininku.

1925-1945 m. jis buvo cheminio konglomerato „IG Farben AG" valdybos narys ir dalyvavo statant Monovico koncentracijos stovyklą.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
87
F

Sekite mus „Google“ naujienose.

Esame Facebook: būk su mumis Facebook

Esame Youtube: būk su mumis Youtube

Esame Telegram: būk su mumis Telegram

Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (155)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar patiko naujasis katalikų Bažnyčios popiežius?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kurioje šalyje gyvena draugiškiausi žmonės?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

0 +7 C

0 +8 C

+1 +8 C

+8 +13 C

+9 +12 C

+10 +12 C

0-5 m/s

0-5 m/s

0-6 m/s