Popiežius Pranciškus šeštadienį susitinka su Pietų Sudano pilietinio karo aukomis. Dieną prieš tai jis karštai paragino šalies vadovus nepaliaujamai siekti taikos vardan savo ilgą laiką kenčiančių tautiečių.
Pontifikas pirmą kartą lankosi Pietų Sudane nuo tada, kai Pietų Sudanas 2011 metais paskelbė nepriklausomybę nuo Sudano, o vėliau įsivėlė į žiaurų etninį konfliktą, dėl kurio jauna tauta liko susiskaldžiusi ir traumuota.
Per penkerius metus trukusį kruviną konfliktą žuvo apie 380 000 žmonių. Pilietinis karas oficialiai baigėsi 2018 metais, kariaujantiems lyderiams, kurie šiandien tebėra valdžioje, sudarius paliaubas.
Popiežius Pranciškus šeštadienį paragino Pietų Sudano vadovus sugrąžinti „orumą“ milijonams nuo konflikto nukentėjusių savo tėvynainių ir dar kartą primygtinai paragino siekti taikos konfliktų draskomoje šalyje.
Antrąją savo vizito Pietų Sudane – šalyje, kurioje maždaug pusę jos gyvavimo laiko vyksta karas, – dieną popiežius Pranciškus išklausė vaikus, kurie didžiąją savo gyvenimo dalį praleido bėgdami nuo smurto.
86-erių metų pontifikas ragino Pietų Sudano vadovus šalinti nesutarimus vardan tautos, traumuotos penkerius metus trukusio pilietinio karo.
Buvo sudarytos paliaubos, tačiau taikos naujausioje pasaulio valstybėje pasiekti nepavyko. Popiežius Pranciškus, kuris mėgino tarpininkauti sudarant taiką tarp konkuruojančių pusių, mato, kad Pietų Sudaną kamuoja smurtas ir neviltis.
Šeštadienį Pranciškus sakė šimtams žmonių, kurie buvo perkelti dėl konflikto, jog jie nusipelnė geresnės ateities.
„Deja, šioje karo draskomoje šalyje būti perkeltuoju asmeniu ar pabėgėliu tampa bendra ir kolektyvine patirtimi“, – kalbėjo jis miniai Džuboje.
„Noriu pakartoti savo ryžtingą ir nuoširdų raginimą nutraukti visus konfliktus ir rimtai atnaujinti taikos procesą, idant smurtas baigtųsi ir žmonės vėl galėtų gyventi oriai.“
Pietų Sudane gyvena 2,2 mln. šalies viduje perkeltųjų asmenų ir dar du milijonai už šalies ribų. Tai giliausia pabėgėlių krizė Afrikoje.
Pietų Sudane perkeltieji asmenys gyvena perpildytose, apleistose ir nepakankamai finansuojamose stovyklose, kurias saugo Jungtinės Tautos, ir jaučiasi pernelyg įsibauginę išvykti arba tiesiog neturintys kur grįžti.
Pontifikas pareiškė, kad „delsti nebegalima“ siekiant taikos visiems Pietų Sudane, kai šiose stovyklose kasdien gimsta vaikų.
„Jie neprisimena, ką reiškia turėti namus; jie praranda ryšį su gimtąja žeme, savo šaknimis ir tradicijomis“, – kalbėjo jis pridurdamas, kad jie yra „naujojo Pietų Sudano sėkla“.
„Ateitis neįmanoma pabėgėlių stovyklose“, – pasakė jis, ir jo žodžius palydėjo plojimai.
Popiežiaus Pranciškaus kelionė į dvi Afrikos šalis – Kongo Demokratinę Respubliką ir Pietų Sudaną – buvo planuota jau 2022 metų liepą, tačiau atšaukta dėl pontifiko kelio problemų. Popiežiui tai yra penktoji kelionė Afrikos žemyne ir 40-oji kelionė į užsienį nuo pontifikato pradžios prieš beveik dešimt metų.