Penktadienį popietinėje Azijos akcijų rinkų prekybos sesijoje naftos kainos ūgtelėjo beveik 4 proc. Kainos buvo smarkiai nusmukusios dėl šią savaitę prasidėjusio Saudo Arabijos ir Rusijos kainų karo ir baimių dėl koronaviruso protrūkio padarinių ekonomikai.
„West Texas Intermediate“ (WTI) rūšies naftos kaina ūgtelėjo 3,9 proc., iki beveik 33 dolerių už barelį, o „Brent“ rūšies naftos kaina pakilo 3,7 proc., iki daugiau nei 34 dolerių už barelį. Rytinėje prekybos sesijoje abiejų šių rūšių naftos kaina buvo nusmukusi daugiau nei 2 proc.
Naftos rinkose šios savaitės pradžioje kilo sumaištis, svarbiai eksportuotojai Saudo Arabijai pradėjus kainų karą su Rusija, kilusį dėl nesutarimų dėl gavybos apimčių sumažinimo, taip siekiant paremti viruso paveiktą energetikos sektorių. Tai lėmė didžiausią naftos kainų smukimą per vieną dieną nuo Persijos įlankos karo pradžios laikų paskutiniame praėjusio šimtmečio dešimtmetyje.
Naujojo koronaviruso protrūkis taip pat prisidėjo prie kilusio spaudimo, kadangi didėjantis susirūpinimas dėl pasaulinės recesijos ir kelionių apribojimų, įskaitant laikiną 30 dienų trukmės draudimą keliauti iš ES į JAV, prislopino paklausos prognozes.
„Dėl naftos kainų nuosmukio masto ekonomistai ir analitikai ims iš naujo vertinti augimo prognozes, o centriniuose bankuose iškils poreikis sumažinti palūkanų normas“, – pranešime teigė bendrovė „Phillip Futures“.
Ketvirtadienį centrinių bankų įgyvendintos skubios priemonės nepadėjo išsklaidyti susirūpinimo dėl viruso protrūkio padarinių ekonomikai, o rinkos patyrė blogiausią prekybos dieną per keletą dešimtmečių.
Penktadienį sąmyšis Azijoje tęsėsi, kadangi rytinėje prekyboje akcijų ir naftos kainos smuko toliau, tačiau popietinėje prekyboje jos ėmė augti. Analitikai teigia, kad naftos kainos pakilo po to, kai JAV įvykdė raketų ataką prieš vieną proiranietišką grupuotę Irake, kuris priklauso Naftą eksportuojančių šalių organizacijai (OPEC).
Kainų karas prasidėjo tuomet, kai Rusija pasipriešino Saudo Arabijos ir kitų OPEC narių raginimams sumažinti gavybos apimtis, taip siekiant kovoti su viruso pandemijos padariniais. Saudo Arabija ėmėsi keršto ir sumažino savo parduodamos naftos kainas bei pažadėjo padidinti gavybos apimtis.