respublika.lt

NASA kosminis zondas „Osiris-Rex" sėkmingai paėmė asteroido uolienų mėginį

(0)
Publikuota: 2020 spalio 21 08:21:03, Darius Mikutavičius, AFP
×
nuotr. 2 nuotr.
NASA kosminis zondas „Osiris-Rex" sėkmingai paėmė asteroido uolienų mėginį. EPA-Eltos nuotr.

Po ketverių metų kelionės iš Žemės, NASA kosminis zondas „Osiris-Rex" trumpam priartėjo prie asteroido „Bennu", nuo Žemės nutolusio per 330 mln. km, kad paimtų uolienų ir dulkių mėginį.

 


Vadinamąjį „Touch and go" (TAG) manevrą, trunkantį vos keliolika sekundžių, valdė „Lockheed Martin Space" mokslininkai ir inžinieriai Denveryje, kur antradienį 18.12 val. vietos laiku (trečiadienį 1.12 val. Lietuvos laiku) roboto balsas pranešė: „Skelbiamas nusileidimas. Imami mėginiai."

Istorinė misija priklausė nuo kritinio 16 sekundžių laikotarpio, kuomet kosminis zondas priartėjo prie asteroido ir paėmė daugiau nei 60 gramų masės uolienų ir dulkių mėginį.

Jei „Osiris-Rex" sėkmingai sugrįš į Žemę 2023 m. rugsėjį, tai bus didžiausias kosminis uolienų mėginys nuo „Apollo" misijų į Mėnulį laikų.

„Manome, kad galime sugrįžti su nedideliu paveikslėliu apie tai, kaip atrodė mūsų Saulės sistema, kokia buvo mūsų chemija prieš milijardus metų. Ten matome savo pačių ištakas, todėl darėme tiek daug, kad parsigabentume gabalėlį „Bennu" į Žemę", - sakė NASA mokslininkė Michelle Thaller.

Maždaug furgono dydžio „Osiris-Rex" paskutiniuoju nusileidimo etapu sulėtėjo iki vos 10 cm per sekundę greičio. Zondas asteroidą „pabučiavo" šiaurės ašigalyje esančiame 490 m skersmens Lakštingalos krateryje.

„Osiris-Rex" ištiesė savo robotinę „ranką" ir nusitaikė į 8 m skersmens zoną, o tada suspaustu azotu išlydė šiek tiek asteroido paviršiaus ir paėmė mėginį.

Tada zondas paleido variklius ir nuskrido toliau nuo „Bennu" paviršiaus.

Visa tai įvyko maždaug 18 su puse minutės anksčiau nei apie tai sužinojo mokslininkai Žemėje dėl riboto šviesos greičio ir didžiulio atstumo iki asteroido. Pirmosios asteroido nuotraukos greičiausiai bus prieinamos tik trečiadienio vakarą.

„Osiris-Rex" taip pat tik šeštadienį pateiks informaciją, ar surinko pakankamą kiekį dulkių mėginyje.

Mokslininkai tikisi surinkti bent jau 60 g mėginį, tačiau „Osiris-Rex" gali gabenti iki 2 kg uolienų ir dulkių mėginį.

Kaip paaiškino „Lockheed Martin" mokslininkė Beth Buck, iš tiesų nusileisti ant asteroido nėra įmanoma, todėl zondas „tik pabučiavo paviršių".

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F

Sekite mus „Google“ naujienose.

Esame Facebook: būk su mumis Facebook

Esame Youtube: būk su mumis Youtube

Esame Telegram: būk su mumis Telegram

Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar šią vasarą turite planų vykti į Lietuvos pajūrį poilsiauti?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar Donaldas Trumpas padarys Ameriką vėl didžią?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+11 +20 C

+15 +25 C

+13 +18 C

+22 +29 C

+17 +35 C

+16 +23 C

0-4 m/s

0-8 m/s

0-5 m/s