respublika.lt

Mutantas JK gyventojus pavertė raupsuotaisiais visas tekstas (69)

2020 gruodžio mėn. 22 d. 15:20:24
Vidmantas MISEVIČIUS

Išgąsdinti koronaviruso žmonės Kalėdas sutiks liūdnai. Mat žaibo greičiu sklinda nauja žinia - mutavęs koronaviruso štamas puola britus, todėl nuo jų reikia užsidaryti. Tą padarė ir Lietuva, nuo vakar iki Naujųjų metų sustabdžiusi keleivinius skrydžius iš Jungtinės Karalystės. O mūsų šalies oro uostuose kasdien leisdavosi vidutiniškai 5 pilni lėktuvai iš JK.

×
nuotr. 1 nuotr.
Mutantas JK gyventojus pavertė raupsuotaisiais . EPA-Eltos nuotr.

 

Naujas mutantas

Gruodžio 14 d. Didžiosios Britanijos sveikatos apsaugos ministras Metas Henkokas (Matt Hancock) pranešė, kad šalies mokslininkai aptiko naują koronaviruso atmainą, kuri gali būti susijusi su sparčiu Covid-19 plitimu Anglijos pietryčiuose. Pasak jo, preliminari analizė rodo, kad ši koronaviruso atmaina plinta greičiau nei žinomos.

Gruodžio 19 d. Jungtinės Karalystės premjeras Borisas Džonsonas (Boris Johnson) paskelbė, kad, preliminariais duomenimis, nauja koronaviruso atmaina gali būti 70 proc. labiau užkrečiama. Bet jis pridūrė, jog kol kas nenustatyta, kad mirštamumas nuo mutavusio viruso būtų didesnis.

Savaitgalį ministras M.Henkokas jau sakė, kad atmaina „nekontroliuojama". Dabar svarbiausias britams nerimą keliantis klausimas - kaip vakcina, kuria ten jau įnirtingai skiepijami žmonės, veiks tą koronaviruso „mutantą".

Nelaukia net „Brexit"

Taigi, nenorėdamos dar daugiau problemų, nei jau pridaryta, valstybės viena po kitos skelbia užsidarančios nuo keleivių iš Jungtinės Karalystės. Atvykėliai iš Jungtinės Karalystės per naktį tapo kone „raupsuotaisiais". Grynas prievartinis „Brexit" ir taškas. Tą patį nusprendė ir Lietuva. Sekmadienio vakarą nuotoliniame posėdyje Vyriausybė nusprendė: skrydžiai keleiviams vežti iš Jungtinės Didžiosios Britanijos ir Šiaurės Airijos Karalystės į Lietuvą bus draudžiami nuo 2020 m. gruodžio 21 d. 04.00 val. iki 2020 m. gruodžio 31 d. 24.00 val.

Lietuvos oro uostų atstovas Tadas Vasiliauskas patikslino, kad dėl įvestų naujų ribojimų, buvo atšaukta apie pusšimtis skrydžių į Jungtinę Karalystę ir maždaug tiek pat - iš jos. Dėl neįvykusių skrydžių keleiviai turėtų kreiptis į tą oro bendrovę, iš kurios pirko bilietus.

Keliaujantiems automobiliu bus lengviau? Tikrai ne. Po pirmadienį įvykusio posėdžio Valstybės sienos apsaugos tarnybos vadas Rustamas Liubajevas teigė, kad buvo apsispręsta JK įtraukti į paveiktų šalių sąrašą, todėl visiems atvykstantiems iš šios šalies bus taikoma saviizoliacija bei privalomas pateikti COVID-19 testas.

„Valstybinės sienos apsaugos pareigūnai, užtikrindami stebėjimą ir kontrolę prie vidinės sienos, užtikrins šitų reikalavimų taikymą", - žurnalistams sakė jis. Planuojama pradėti vykdyti atsitiktinius patikrinimus.

Susisiekimo ministras Marius Skuodis antrino, jog patekimo į Lietuvą iš kitų šalių galimybės šiuo metu yra stipriai ribotos, tad uždraudus skrydžius iš JK į Lietuvą, nepatariama šia kryptimi judėti tiek vandens, tiek sausumos transportu.

„Turime suprasti, kad jei šiandien ar vakar vakare kažkas sėdo į automobilį JK ir pabandė keliauti į Lietuvą, tai, pirmas dalykas, tie žmonės negali patekti į Prancūziją. Antras dalykas, keltų reisai tiek į Beniliukso šalis, tiek kitur yra labai stipriai apriboti arba nutraukti, arba artimiausiu metu bus sustabdyti", - žurnalistams teigė M.Skuodis. Aišku, kad bus paveikti ir skrydžiai iš Lietuvos į JK.

Nors skrydžiai į Jungtinę Karalystę yra neuždrausti, natūralu, jei lėktuvas neatvyksta į Lietuvą, sunkiai gali išvykti ir į JK. Situacija priklausys nuo oro bendrovių", - kalbėjo M.Skuodis.

Jau paplito

Nyderlanduose, Danijoje, Australijoje jau rastas naujas koronaviruso štamas, tas pats, kuris kiek anksčiau buvo užfiksuotas JK. Tokią informaciją pateikė Pasaulinė sveikatos organizacija. Italijos sveikatos apsaugos ministerija informavo, kad naujuoju virusu užsikrėtė ir mažiausiai vienas šios šalies gyventojas, savaitgalį lankęsis JK.

„Būtent todėl užfiksavus naują mutaciją, būtina įvertinti, kokias naujas charakteristikas ji įgavo, buvo tai radikalūs pokyčiai ar tiesiog tipiška evoliucija", - patikslino S.Brian.

PSO specialistai, įvertinę gruodžio pradžioje atsiradusią naująją SARS-CoV-2 mutaciją, akcentavo, jog nors ja užsikrečiama greičiau, bendras užkrato plitimo pavojus išlieka nepakitęs.

Mutavo dėl gydymo?

Nors oro susisiekimas su JK stabdomas iki metų pabaigos, Džordžo Meisono universiteto Sisteminės biologijos mokyklos profesorės Anos Baranovos teigimu, viruso mutacija yra natūralus procesas, o sienų uždarymas jo plitimo nesustabdys.

Specialistės vertinimu, mokslinis naujojo koronaviruso štamo aprašymas rodo, jog virusas ilgą laiką evoliucionavo vieno šeimininko organizme.

„Taip galėjo nutikti, jeigu žmogus buvo gydomas didelės koncentracijos konvalescentine plazma (gaminama iš virusu persirgusių žmonių kraujo) arba priešvirusiniais preparatais, tokiais kaip favipiraviras arba remdesiviras. Šie preparatai paveikia viruso polimerazę, todėl galėjo atsirasti daugybė „SARS-CoV-2" mutacijų", - sakė ji.

Visgi, A.Baranovos teigimu, svarbiau yra ne tai, kad ši viruso mutacija linkusi sparčiau plisti, o tai, kad ją gydant gali atsirasti naujos, nieko bendro su britiškuoju virusu neturinčios, mutacijos. Būtent todėl, pasak jos, jeigu visas pasaulis užsidarys, iš esmės tai nieko nepakeis, nes naujos mutacijos vis tiek atsiras. Netgi, mokslininkės vertinimu, jos jau gali būti atsiradusios, tik apie jas dar nėra žinoma.

Grįžome į pradinę situaciją

Panašią nuomonę išsakė ir gydytojas, medicinos mokslų daktaras, profesorius Saulius Čaplinskas.

„Virusai mutuoja nuolat, o žmonės, prisidėdami prie klimato atšilimo ar per giliai braudamiesi į laukinę gamtą, šiuos procesus dar labiau paskatina. Taip nutiko su kadaise beždžionių liga buvusiu ŽIV, tą patį turime ir COVID-19 atveju", - patikslino specialistas.

Pritarė jis ir teiginiams apie tai, jog mirtingumas dėl naujojo štamo didėti neturėtų.

„Virusui netikslinga nužudyti šeimininką, nes tuomet jis pats nebeturės kur gyventi. Kol kas didesnis patogeniškumas nefiksuojamas, tad tikėtina, kad virusas netaps „piktesnis", neturėtų išaugti ir letalių atvejų skaičius. Tiesa, garantuoti to niekas negali, tad būtina nuolat stebėti tiek patį virusą, tiek jo gydymą.

Niekas negali pasakyti, ar gydymas imunine plazma bus veiksmingas, nes neaišku, kaip naująjį štamą veiks persirgusių žmonių antikūniai ir ar bus efektyvūs dabar sukurti skiepai. Palyginimui priminsiu, kad vakcinos nuo gripo kuriamos kasmet, įvertinant kintančius štamus", - sakė medikas.

Iš pirmų lūpų

Anglijoje gyvenanti mūsų tautietė Sigita buvo viena iš tų, kurie, nepaisant pokyčių, norėjo artėjančias šventes sutikti Lietuvoje.

„Dar suspėjau grįžti gruodžio 19 d., o vyras, turėjęs atskristi vėliau, iškart po šv.Kalėdų, įstrigo Anglijoje. Skrydžius du kartus atšaukė, liko skrydis gruodžio 24 d. Kai jau apsidžiaugėme, kad būsime kartu, po sekmadieninio Vyriausybės sprendimo šios galimybės neliko. Tiksliau, buvo dar minčių keliauti per Varšuvą, tačiau kai ir lenkai uždarė sienas, tapo aišku, kad šventes praleisime atskirai", - atviravo moteris.

Grįžusiųjų, pasak jos, būtų buvę ir daugiau, tačiau dalį žmonių atbaidė valdžios vykdoma politika.

„Labai daug mano draugų ir pažįstamų jau buvo supirkę dovanas ir planavo grįžti namo, tačiau vėliau apsigalvojo. Jų apsisprendimą paveikė tiek augantis infekcijų skaičius, tiek Lietuvos valdžios veiksmai. Visi suprantame situacijos sudėtingumą, bet niekaip nesuvokiu, kam reikalingi tiek pertekliniai ribojimai ir nesibaigiantis žmonių gąsdinimas. Palyginimui, britai gatvėse vaikšto be kaukių ir niekas prie jų nesikabinėja, o čia žmonės ir gąsdinami, ir persekiojami, ir baudžiami. Gal jau laikas būtų iš to išaugti?" - pastebėjimais dalinosi Sigita.

Užkliuvo jai ir šalies Vyriausybės veiksmai.

„Valdantieji, eilinį kartą, „nesublizgėjo". Sienos, pasak jų, uždarytos dėl naujojo koronaviruso, tačiau apie jį britų žiniasklaida paskelbė dar lapkričio mėnesį. Kodėl tuomet valdžia neperspėjo migrantų, kad nereikia pirkti bilietų, nes jie gali būti nebeįleisti į Lietuvą? Kodėl tai buvo padaryta paskutinę akimirką? Nes emigrantai, kurių parvežami pinigai smarkiai prisideda prie Lietuvos ekonomikos, šaliai reikalingi tik tuomet, kai tai yra patogu, o kitu metu juos galima kaltinti virusų platinimu ar išvis nusispjauti?" - pokalbį baigė Sigita.

 

Parašykite savo komentarą:
  Skaityti komentarus (69)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
1. GODOS PRIE SUSKILUSIOS „GELDOS”
2. DEVYNERI METAI NELAISVĖJE (Milijonieriaus Vito Tomkaus interviu su milijardieriumi Raimondu Baranausku)
3. Sorošo tinklas Lietuvoje: Ką rašė „Respublika" apie Džordžą Sorošą prieš 15 metų (Sorošo sąrašas su naujomis „elitinėmis" pavardėmis)
4. Vitas TOMKUS: NUO ATGIMIMO IKI IŠSIGIMIMO
5. Vitas TOMKUS: JUOKAI JAU BAIGIASI, arba TEGYVULIUOJA PIDERALDEMOKRATIJA!
6. N.Venckienė: Jie teisia, o aš vaidinu, kad tikiu
7. Globaliame pasaulyje nekorektiška vadintis lietuviu
8. Laukėt, kad Dulkys virusą patvarkytų?
9. Didina pensijas, o jos vis nekyla (su Vito TOMKAUS trigrašiu)
10. Ką jie dabar pasakytų žuvusiųjų artimiesiems?
11. Prieš 30 metų dėl laisvės buvome pasiruošę viskam
12. Nesiskiepysi nuo COVID-19 - greitai lėksi iš darbo?
13. Trečias bandymas padaryti V.Landsbergį... prezidentu
14. O.Strikulienė: KAPITOLIJAUS ŠTURMĄ INICIJAVO NE TRAMPAS
15. O jeigu karas?
16. Policijos veteranai užsigeidė privilegijų
17. Vitas TOMKUS: RINKTI AR NERINKTI?
18. Vakarams bus labai blogai, Lietuvai - tik blogai
19. Zigmas Vaišvila: Siaubiamiškio pasaka Nr.2 („Siaubiamiškio pasakų kūrėjas ir jo alaviniai kareivėliai")
20. Užkalti karstai kelia dar daugiau įtarimų (su Vito TOMKAUS trigrašiu)
21. Lengviau sukurti vakciną nuo Covid-19, nei ištirti bylą (su Vito TOMKAUS trigrašiu)
22. Ką atnešė Žiurkės metai
23. 2020-ieji - ne tik pandemijos metai
24. Algimantas RUSTEIKA: atėjo numirėlių metas
25. Koronaafera 3. Globali psichozė mistikos fone

Dienos klausimas

Esant didelei minusinei temperatūrai laiką leidžiate namuose?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar karantinas pakeitė Jūsų apsipirkimo įpročius?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

-17 -12 C

-13 -8 C

 

-4 -2 C

-11 -8 C

-3 +2 C

 

+2 +4 C

0-4 m/s

1-6 m/s

 

1-6 m/s

       

Valiutų kursai

USD - 1.2064 PLN - 4.5389
RUB - 1.2064 CHF - 1.0747
GBP - 0.8907 NOK - 10.3858

Nuorodos