Ne taip seniai sisteminė tiek Lietuvos, tiek pasaulio žiniasklaida gąsdino visuomenę „tragiška" Indijos epidemiologine situacija. Padėtis, jų teigimu, buvo tokia baisi, jog „nuo karščio lydėsi krematoriumai", o gatvės buvo nusėtos mirusiųjų kūnais. Dabar jiems reikės ieškoti naujų baubų, nes nuo praėjusio pirmadienio sostinės Niu Delio valdžia nusprendė atšaukti nemažą dalį anksčiau įvestų ribojimų.
Padėtis normalizavosi
Delyje vėl pradės veikti metro, valstybinės įstaigos ir miesto turgūs. Draudimai atlaisvinami atsižvelgiant į daugiau negu 50 kartų per kelias pastarąsias savaites sumažėjusių COVID-19 infekcijos atvejų skaičių. Reikalavimas - laikytis socialinio atstumo, atšaukiamas ir kituose šalies regionuose. Nors iki galutinės pergalės prieš koronavirusą dar tolokai, Indijos medikai atsargiai prognozuoja, jog pandemijos pikas jau praeitas ir per kelis artimiausius mėnesius šalis galės grįžti į normalų gyvenimą.
Antra pasaulyje pagal gyventojų ir pagal infekuotų asmenų skaičių šalis - Indija - toliau stebina. Tiesa, šį karta jau ne infekcijos plitimo tempais, kurie dar prieš porą mėnesių mušė antirekordą po antirekordo, o tokiu pat sparčiu „visuomenės sveikimu".
Tai geriausiai atspindi padėtis šalies sostinėje, antrame pagal dydį Indijos mieste. Pasak vyriausiojo Delio apygardos ministro Arvindo Kedžrivalo, pirmadienį sostinės gyventojai galėjo atsikvėpti lengviau, nes buvo pradėti naikinti balandžio 19 d. įvesti draudimai. Tiesa, tam tikri ribojimai visgi išliks. Tarkim, sostinės metro turės užtikrinti, kad vagonai būtų užpildyti tik 50 proc.
Atitinkamas reikalavimas bus taikomas ir valstybinėms institucijoms, ir privačioms įmonėms - į kontaktinį darbą galės grįžti tik pusė jų personalo. Sostinės vyriausybės vadovas A.Kedžrivalas paragino įmonių vadovus pasirūpinti, kad „galintys dirbti iš namų, iš jų ir dirbtų".
Didieji miesto turgūs ir prekybos centrai dirbs pakaitomis - vieni lyginėmis mėnesio dienomis, kiti - nelyginėmis. Tiesa, minėtas reikalavimas nebus taikomas vaistinėms ir pirmo būtinumo prekėmis prekiaujančioms parduotuvėms - jos galės dirbti kiekvieną dieną. Darbai atnaujinami ir statybose bei sostinės pramonės įmonėse.
Priminsime, kad Indijos sostinė, kurioje gyvena apie 17 mln. žmonių, buvo priversta užsidaryti, kai pandeminė situacija smarkiai pablogėjo. Nelaimės apimtys tapo netikėtumu ir šalies valdžiai, kuri dar sausį pranešė, jog pradėjo vieną didžiausių pasaulyje masinės vakcinacijos kampanijų.
Nepaisant porą mėnesių trukusios įtampos, dabar padėtis sparčiai gerėja - jeigu prieš septynias savaites kas parą Niu Delyje buvo fiksuojama iki 25 tūkst. naujų užsikrėtimo atvejų, tai prabėgusį šeštadienį koronavirusu užsikrėtė tik 400 žmonių.
Situacija gerėja visoje šalyje
Sostinė, kalbant apie infekcijos mažėjimą ir lipimo iš „kovidinės duobės" tendencijas, netapo išimtimi. Prabėgusį pirmadienį Indijos sveikatos apsaugos ministerija pranešė, kad per parą buvo nustatyta tik 100,6 tūkst. naujų atvejų. Tai yra mažiausias infekuotojų skaičius per pastarąsias 60 dienų.
Indijos medikai atkreipia dėmesį į tai, kad jau pusantros savaitės naujų infekcijos atvejų skaičius per parą visos šalies mastu neviršija 200 tūkst. Jų nuomone, tai rodo, jog antroji koronaviruso pandemijos banga ima slopti. Palyginimui - nuo balandžio 21-os iki gegužės 17-os per parą buvo fiksuojama iki 300 tūkst. naujų COVID-19 infekcijos atvejų. Tokiais skaičiais negalėjo „pasigirti" nė viena pasaulio šalis.
Pandemijai pasiekus piką, užsikrėtimų per parą skaičius buvo šoktelėjęs iki 400 tūkst. Vienu metu nuo koronaviruso buvo gydoma apie 3,7 mln. šalies gyventojų.
Atlaisvinama bus etapais
Įvertinus teigiamus poslinkius kovoje su pandemija, apie planuojamus atlaisvinimus pranešė ir Macharaštro valstijos, kurioje įsikūręs didžiausias Indijos megapolis ir verslo sostinė - Mumbajus. Tiesa, draudimai bus atšaukiami palaipsniui, etapais, atsižvelgiant į infekcijos plitimo lygį ir laisvų lovų skaičių ligoninėse. Įdomu tai, kad apie atlaisvinimus prabilta nepaisant to, jog nuo praėjusių metų Macharaštras buvo vienas prasčiausiai su koronaviruso infekcija besitvarkančių regionų.
Šalies SAM taip pat džiaugiasi augančiais paskiepytų šalies gyventojų skaičiais - bent vieną vakcinos nuo COVID-19 dozę jau yra gavę 232 mln. žmonių arba 17 proc. šalies gyventojų. Tiesa, SAM kukliai nutyli apie tai, jog abi vakcinos dozes yra gavę tik 46 mln. gyventojų iš beveik 1,4 mlrd.
Nors Indija sugebėjo tapti pasauline vakcinų gamintoja, jos pačios vakcinacijos kampanija dėl preparatų stygiaus ir toliau stringa. Indijoje įveikti COVID-19 bandoma naudojant trijų rūšių vaistus: švedų-britų įmonės „AstraZeneca" ir Oksfordo universiteto sukurtu preparatu „Covishield", „Covaxin", kurį rinkai tiekia indų įmonė „Bharat Biotech", ir nuo gegužės mėnesio rusišku preparatu „Sputnik V".
Nepaisant, atrodytų, didelių galimybių, pandemija ir vakcinacija vis dar išlieka Indijos vyriausybės galvos skausmu. Tai patvirtina ir sveikatos apsaugos ir šeimų gerovės ministro Haršo Vardhano pareiškimas per G7 šalių SAM vadovų susitikimą. H.Vardhanas aštriai sukritikavo vakcinacijos pasų, kuriuos Indija vertina kaip diskriminacinius, idėją.
„Šiame pandemijos etape tikslinga aptarti Indijos nerimą dėl norimų įvesti vakcinacijos pasų. Įvertinus tai, kad besivystančiose šalyse skiepijimas, lyginant su išsivysčiusiomis šalimis, vyksta gerokai lėčiau, bei tai, kad vis dar neišspręstas tolygaus vakcinų paskirstymo klausimas, Indija mano, jog vakcinacijos pasų diegimas būtų ne tik nenaudingas besivystančioms šalis, bet ir reikštų jų diskriminaciją", - perspėjo svečio teisėmis susitikime dalyvavęs Indijos SAM vadovas.