Maskvos valdžia ketvirtadienį Rusijos sostinės centrinėje metro stotyje atidengė didelį bareljefą su Josifo Stalino atvaizdu.
Kremlius jau daugelį metų stengiasi reabilituoti diktatorių, propaguodamas ultrapatriotišką istorijos versiją, nustelbiančią sovietmečio represijas.
Pastaraisiais metais Rusijoje buvo pastatyti keli nedideli Stalino biustai ir statulos, tačiau daugiausia privačiose patalpose ir mažesniuose miesteliuose. Iki šiol didelių Stalino atvaizdų sostinės širdyje nebuvo.
Centrinėje Tagankos stotyje atidengta lenta su Sakartvele gimusio sovietų diktatoriaus atvaizdu „Liaudies padėkos lyderiui ir vadui“ kopija. Originalas buvo sunaikintas praėjkusio amžiaus septintąjį dešimtmetį, kai vadovaujant Stalino įpėdiniui Nikitai Chruščiovai buvo vykdoma destalinizacijos politika.
„Atkuriame prarastą istorinį bareljefą, skirtą pergalei Didžiajame Tėvynės kare“, – gegužės 10 d. pranešė Maskvos metro, taip Rusija vadina Antrąjį pasaulinį karą.
Bareljefas vaizduoja ūsuotą diktatorių, stovintį su kariškais drabužiais, apsuptą vaikų ir darbininkų, į jį žiūrinčių ir tiesiančių rankas. Virš Stalino profiliu pavaizduotas kitas Rusijos komunistų vadas Vladimiras Leninas.
Tagankos stotis buvo atidaryta 1950 m., per patį Stalino asmenybės kulto įkarštį Sovietų Sąjungoje, bareljefas buvo tipiškas tų laikų diktatoriaus atvaizdas.
Pasak Rusijos nepriklausomos žiniasklaidos, apie paminklo rekonstrukciją valdžia iki jo atidengimo nepranešė.
Anksčiau Stalino biustai Rusijoje sukeldavo ginčus ir protestus. Tačiau nuo 2022 m., kai Rusija užpuolė Ukrainą, dauguma teisių ir istorinių grupių, smerkusių tirono reabilitaciją, buvo uždraustos.
Liberali partija „Jabloko“, kadaise suvaidinusi svarbų vaidmenį priešinantis Vladimirui Putinui, bet dabar nustumta į paribį, paragino pašalinti kopiją, sakydama, kad tai „spjūvis į istoriją“ ir „gėda“.
Stalinui valdant, Sovietų Sąjungoje buvo vykdomos masinės represijos, milijonai žmonių buvo pasiųsti į darbo stovyklas, dauguma mirė, Ukrainoje buvo sukeltas priverstinis badas. Tačiau Kremlius stengiasi pavaizduoti jį kaip šlovingą lyderį, atvedusį šalį į karinę pergalę Antrajame pasauliniame kare. Stalinas vadovavo Sovietų Sąjungai nuo 1924 m. iki mirties 1953 metais. Prezidentas Vladimiras Putinas, valdantis nuo 2000 m., yra ilgiausiai Rusijai vadovaujantis asmuo nuo Stalino laikų.