respublika.lt

Manipuliacijos naftos rinkoje nesibaigia

(36)
Publikuota: 2023 vasario 10 05:30:00, Petras ŠULIAUSKAS
×
nuotr. 1 nuotr.
Europos nenoru pirkti naftą iš Rusijos jau naudojasi ją išgaunančios ar perparduodančios valstybės. EPA-Eltos nuotr.

Vakarų rusiškai naftai taikomos sankcijos duoda rezultatų, tik, tikėtina ne visai tokių, kokių buvo laukiama. Perpardavinėdama rusišką naftą Vakarų šalims, vis rimtesniu šio sektoriaus žaidėju tampa Indija. Tikėtina, jos vaidmuo dar labiau augs, nes apie planuojamą naftos kainų didinimą pranešė Saudo Arabija.

 

Stiprina pozicijas

Dėl įsigaliojusio Vakarų šalių embargo ir rusiškiems naftos produktams nustatytų kainų lubų, pasaulinėje naftos rinkoje vis svarbesnis tampa Indijos vaidmuo, teigia agentūra „Bloomberg". Indai perka vis daugiau rusiškos naftos, ją perdirba ir vėliau parduoda JAV bei Europos Sąjungos šalims.

Tuo pat metu Niu Deliui pavyksta išvengti kritikos dėl artimo bendradarbiavimo su Maskva. Agentūros vertinimu, taip yra todėl, kad Indijos veiksmai atitinka dvejopus Vakarų siekius: sumažinti iš parduodamų energetinių išteklių Rusijos gaunamus pelnus ir užkirsti kelią šokui, kurį sukeltų naftos tiekimo sutrikimai.

„Kpler" analitikų duomenimis, sausį per dieną Indija į JAV išsiųsdavo apie 89 tūkst. barelių benzino ir dyzelino, kas yra aukščiausias rodiklis per pastaruosius keturis metus. Mažą sieros kiekį turinčio dyzelino tiekimas Europai sausį siekė 172 tūkst. barelių per dieną. Tai yra aukščiausias rodiklis nuo 2021 m. spalio.

Niu Delis dar praėjusiais metais padidino iš Rusijos perkamos naftos kiekius. Dėl naujų europinių, nuo vasario 5 d. naftos produktams taikomų, ribojimų (embargas ir 100 JAV dolerių kainų lubos dyzelinui) Indijai rusiška žaliava taps dar patrauklesniu pirkiniu, nurodo „Bloomberg". Rusiškos naftos importas leidžia šaliai patenkinti 85 proc. savo pačios poreikių. Agentūra taip pat pabrėžia, kad Indija nepažeidžia ES sankcijų: nafta perdirbama blokui nepriklausančioje valstybėje, o ES tiekiami naftos produktai jau nevertinami kaip turintys rusišką kilmę.

„Reuters" taip pat atkreipė dėmesį į tai, kad, kadangi Indija neprisijungė prie Vakarų Rusijai taikomų sankcijų, naftos pirkimas negali būti vertinamas kaip jų pažeidimas. Tiesa, agentūros duomenimis, bankai ir finansinės institucijos, vengdamos pažeisti kurį nors kitą iš daugybės galiojančių draudimų, į tarptautinius pavedimus žiūri labai atsargiai. Tai lėmė, kad Indijos naftos perdirbimo įmonės už didesnę dalį tiekiamos žaliavos atsiskaito nebe JAV doleriais, o Jungtinių Arabų Emyratų dirhamais.

„Dovana" rinkoms

Kiek netikėtai Saudo Arabija kitam mėnesiui nusprendė padidinti naftos kainas ne tik Amerikos ir Europos rinkoms, bet ir pagrindinei savo rinkai - Azijai, remdamasi įmonės „Saudi Aramco" dokumentais informavo agentūra „Bloomberg".

Toks sprendimas buvo priimtas nepaisant to, kad naftos kainos šiemet, JAV ir Europai didinat palūkanų normas bei blėstant optimizmui dėl paklausos augimo karantininius ribojimu atšaukusioje Kinijoje, buvo smuktelėjusios 7 proc.

Valstybės kontroliuojama „Saudi Aramco" padidino didesnę dalį žalios naftos, kuri nuo kovo bus tiekiama Azijai, kainų. Naftos rūšies „Arab Light" kaina bareliui išaugo 2 JAV doleriais.

Pastarąjį kartą šios rūšies nafta brango 2022 metų rugsėjį. Įdomu tai, kad agentūros apklausti naftos pardavėjai ir perdirbėjai prognozavo, jog nafta turėtų atpigti maždaug 20 centų.

Karalystė padidino kainas ir kitoms rinkos - visi pirkėjai Europoje už barelį mokės 2 JAV doleriais brangiau, daugeliui pirkėjų JAV naftos barelis pabrangs 30 centų.

Pastarosiomis dienomis daugelis OPEC narių optimistiškai vertino Kiniją, tikėtina vienintelį svarbų, naftos kainoms įtaką šiemet darantį, veiksnį. Pozityviai apie Kiniją atsiliepė grupės sekretorius Haitamas al-Gaisas (Haytham al-Ghais), o Kuveito valstybinės energetinės įmonės vadovas „Bloomberg" pasidžiaugė sparčiai augančiu didžiausio pasaulyje žalios naftos importuotojo vartojimu.

„Goldman Sachs Group Inc.", atkreipusi dėmesį į ribotas atsargas ir laisvus gamintojų pajėgumus, prognozuoja, kad trečiąjį šių metų ketvirtį „Brent" rūšies naftos kaina vėl viršys 100 JAV dolerių už barelį ribą, kadangi iki to laiko Kinijos ekonomika visiškai atsigaus. Analogiškas prognozes pateikia ir „Morgan Stanley".

Nepaisant didinamų kainų, Saudo Arabijos energetikos ministras, princas Abdulazizas bin Salmanas (Abdulaziz bin Salman Al Saud) patikino, kad karalystė neskubės didinti naftos gavybos apimčių.

„Patikėsiu tuo, kai pamatysiu, o jau tuomet imsiuosi priemonių", - nurodė princas, vertindamas kalbas apie pasaulyje augančią naftos paklausą.

Saudo Arabija yra didžiausias žalios naftos eksportuotojas pasaulyje. Maždaug 60 proc. išgaunamos naftos šalis, pagal ilgalaikes sutartis, tačiau su kas mėnesį peržiūrimomis kainomis, realizuoja Azijos rinkose. Pagrindiniai pirkėjai yra Kinija, Indija, Pietų Korėja ir Japonija.

Saudo Arabijos veiksmus visuomet atidžiai seka kiti naftos eksportuotojai iš Persijos įlankos regiono, tokie kaip Irakas ir Kuveitas.

Toliau brangsta

Nafta dar labiau pabrango atslūgus investuotojų nuogąstavimams dėl tolesnės JAV centrinio banko palūkanų normų didinimo politikos, trečiadienį pranešė „Reuters".

Kaip teigiama, „Brent" rūšies naftos kaina paaugo 99 centais, iki 84,68 JAV dolerio už barelį, o „West Texas Intermediate" (WTI) kaina padidėjo 93 centais, iki 78,07 JAV dolerio už barelį. Brangimas abiem atvejais prilygo 1,2 proc.

Pasak analitikų, antradienį pasakytoje JAV Federalinio rezervų banko (FED) vadovo Džeromo Pauelio (Jerome Powell) kalboje buvo tikimasi griežtesnio tono, tačiau dabar manoma, kad ateityje bankas palūkanas kels nebe taip agresyviai. Rinkos viliasi, kad didžiausiai pasaulio ekonomikai galėtų pavykti išvengti sulėtėjimo ar recesijos - veiksnių, galinčių paveikti naftos paklausą.

Nafta dar pabrango dėl to, nes šios savaitės pradžioje Turkiją ir Siriją supurtęs žemės drebėjimas paveikė tiekimą iš Irako ir Azerbaidžano. Rinkos taip pat laukė trečiadienį pasirodančių oficialių kassavaitinių duomenų apie JAV naftos atsargas - šaltinių tvirtinimu, jos praėjusią savaitę sumenko 2,2 mln. barelių.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
11
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (36)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar bijote klimato kaitos keliamų kataklizmų?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kaip praleidžiate savo atostogas?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+12 +21 C

+18 +22 C

+13 +19 C

+23 +27 C

+13 +20 C

+16 +19 C

0-4 m/s

0-8 m/s

0-12 m/s