Europos Sąjunga penktadienį paskelbė, kad draudimas importuoti ukrainietiškus grūdus į penkias ES valstybes nebegalios, bet Lenkija, Vengrija ir Slovakija netrukus po to pareiškė, kad jos šio sprendimo nesilaikys ir toliau neleis įvežti ukrainietiškų grūdų, informuoja AFP.
Europos Komisija teigė, kad ukrainietiškų grūdų importo draudimas nustoja galioti penktadienio vidurnaktį, nes pigesnių grūdų sukelti rinkos iškraipymai išnyko penkiose su Ukraina besiribojančiose ES valstybėse.
Sprendimas priimtas Kyjivui sutikus per 30 dienų įgyvendinti eksporto licencijavimo sistemą, kad būtų „išvengta grūdų antplūdžio“.
Iki tol Ukraina kontroliuos kviečių, kukurūzų, rapsų ir saulėgrąžų sėklų eksportą, kad nepaveiktų kaimyninių valstybių rinkų.
Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis sveikino Briuselio sprendimą kaip „tikros vienybės ir pasitikėjimo pavyzdį“ tarp Kyjivo ir ES.
„Reikia, kad kaimynai remtų Ukrainą karo metu, o jeigu jų sprendimai pažeis ES teisę, Ukraina atsakys civilizuotu būdu“, – jis rašė socialinėje žiniasklaidoje.
Europos prekybos komisaras Valdis Dombrovskis paragino valstybes nares susilaikyti nuo vienašališkų veiksmų ir vadovautis susitarimu.
Tačiau nepaisydamos patikinimų Lenkija, Vengrija ir Slovakija netrukus pareiškė, kad jos ir toliau draus importuoti ukrainietiškus grūdus.
„Mes nepritariama Europos Komisijos sprendimui ir vardan Lenkijos ūkininkų ir vartotojų interesų taikysime nacionalines priemones“, – Lenkijos vyriausybės atstovas spaudai Piotras Mulleris sakė naujienų agentūrai PAP.
Šis klausimas itin jautrus Lenkijoje, kur spalio mėnesį vyks rinkimai. Dabartiniai valdantieji iš Teisės ir teisingumo partijos (PiS) turi tvirtą paramą regionuose, kur vystoma žemdirbystė.
Grūdų importo klausimas sukėlė diplomatinius nesutarimus tarp Lenkijos ir Ukrainos, o Kyjivas grasina imtis teisinių priemonių.
Lenkija yra svarbi karinės ir humanitarinės pagalbos tiekėja Ukrainai, o ten gyvena apie 1 mln. ukrainiečių pabėgėlių.
Tuo metu Vengrija sako neįsivešianti 24 ukrainietiškų produktų, o ne keturių kaip anksčiau. Draudimai galios javams, rapsų ir saulėgrąžų sėkloms, miltams, kepimo aliejui, medui, tam tikroms mėsos rūšims ir kiaušiniams.
Slovakijos vyriausybė paskelbė iki metų galo neleisianti įvežti keturių produktų iš Ukrainos, įskaitant kviečius.
Rumunija apgailestauja, kad ES nerado sprendimo Europos mastu ir nepratęsė apribojimų Ukrainos grūdų įvežimui. Šalies vyriausybė išplatintame pareiškime sakė lauksianti Ukrainos sprendimo dėl efektyvių grūdų eksporto kontrolės priemonių ir tik tada nuspręs, kokių veiksmų imtis, kad būtų apginti Rumunijos ūkininkai.
Rusijos karas Ukrainoje sutrikdė prieš tai buvusius laivybos maršrutus Juodojoje jūroje, todėl svarbus ukrainietiškų grūdų tranzito maršrutas dabar driekiasi per ES teritoriją.
Gegužę ES sutiko apriboti ukrainietiškų grūdų importą į Bulgariją, Vengriją, Lenkiją, Rumuniją ir Slovakiją, kad būtų apginti vietos ūkininkai, kaltinę importuojamus grūdus itin numušus grūdų kainas vietos rinkose. Sprendimas leido prekes vežti tranzitu, bet draudė jų pardavimą vietos rinkose.
Dabar Rumunija žada vadovautis ES sprendimais, o Bulgarija panaikins apribojimus. Pastaroji išsiskiria iš kitų valstybių, nes ten yra daug saulėgrąžų aliejaus gamintojų, kurie skundėsi sėklų trūkumu ir didelėmis kainomis po to, kai buvo įvestas embargas.
Rusijos veiksmai prieš ukrainietiškų grūdų eksportą paskatino pasaulio susirūpinimą dėl grūdų tiekimo iš Ukrainos. Liepos mėnesį Maskva pasitraukė iš susitarimo su Jungtinėmis Tautomis dėl ukrainietiškų grūdų eksporto Juodąja jūra ir nuo tada dažniau atakuoja Ukrainos eksporto infrastruktūrą.
Tuo metu ES sustiprino kitus eksporto maršrutus žeme ir upėmis, kuriais nuo Rusijos įsiveržimo į Ukrainą pradžios pervežta 44 mln. tonų ukrainietiškų grūdų.