Įdomus sutapimas - tuo pačiu metu, kai Lietuvoje paskelbiama, kad viešose vietose būtina dėvėti kaukę, tokia prievolė Kinijoje jau švelninama. Po dviejų mėnesių karantino dalis žmonių jau gali išeiti pasivaikščioti parkuose ir pilnais plaučiais įkvėpti gryno oro. Regis, COVID-19 čia kiek traukiasi. Tai suteikia vilties ir kitoms pasaulio šalims.
Prieš kelias dienas transliuodamas linkėjimus Lietuvai iš balkono, didžiausiame Kinijos mieste gyvenantis lietuvis Mindaugas Skrupskelis neslėpė džiaugsmo. „Šanchajuje saulėta ir šilta diena. Žmonės pabirę į gatves tikrina, ar jų mėgstami restoranai, kavinės jau atsidarę, ar jų kirpėjai turi laiko apkirpti, ar ant suoliuko parke nuolat sėdėjusi močiutė vis dar čia? Aikštė pilna krykštaujančių vaikų su paspirtukais, dviratukais, kamuoliais, aitvarais ir kita džiaugsmo amunicija. Nuostolių neišvengta, bet visuomenėje juntama euforija. Gyventojai džiaugiasi pergale, šiandien vienas kitą myli labiau. Susitikę gyvai, dalijasi savo istorijomis, netektimis ir pasiaukojimu, dėkoja vieni kitiems, paverkia, pasijuokia, - visa vaivorykštė emocijų. Banalūs buvę kasdienio gyvenimo ritualai dabar atrodo kaip šventinės apeigos: prisėsti terasoje ir išgerti kavos stebint miestą šiandien yra taip ypatinga“, - sakė M.Skrupskelis.
Ir pridėjo žinutę Lietuvai: „Prieš tai, kai pagerės, pasaulyje ir Lietuvoje bus dar sunkiau. Kartais neįsivaizduojamai sunku. Nusiteikite ir nepasiduokite, nes ateitis yra ir ji nuostabi. Nepraraskite šviesaus proto. Pirmoji jūsų pareiga dabar yra nekišti nosies į lauką. Likite namuose. Netrukus vėl visi grįšime į gyvenimą.“„Vakaro žinių“ kalbintas M.Skrupskelis pasakoja, kad gyvenimas Kinijoje pastebimai keičiasi ir po truputį grįžta į įprastą ritmą. Tiesa, viskam dar reikės nemažai laiko. „Vis dar reikia tikrintis temperatūrą įeinant į parduotuvę, kavinę ar biurą. Restoranuose vis dar sėdima per vieną laisvą staliuką, valgoma iš vienkartinių indų. Kol kas viešose vietose, jeigu aplink nėra žmonių nesaugiu atstumu, leidžiama kaukių nedėvėti. Vuhanas, kuriame pastaruoju metu užsikrėtimų nenustatyta, bus atidarytas nuo balandžio 8 d. Miestą palikti galės tik gyventojai, turintys žalią QR kodą, reiškiantį, kad žmogus neturėjo kontaktų su infekuotu asmeniu. Kaukių dėvėjimas visiškai bus atšauktas, kai visoje Kinijoje 28 dienas nebus nustatyta naujų užsikrėtimo atvejų. Matyt, to reikės laukti dar bent porą mėnesių. Tačiau šiandien nuotaikos pergalingos ir žmonės jaučia, kad yra pasiektas progresas ir sustabdytas viruso plitimas šalies viduje“, - pasakoja Kinijos lietuvis.
Visgi viruso baimė Kinijoje vis dar nesitraukia. Šiek tiek liberalizavusi taisykles, valstybė ir toliau neketina atsisakyti itin griežtų priemonių. M.Skrupskelis pasakoja, kad itin daug dėmesio dabar skiriama į šalį atvykstantiems žmonėms: „Kinija užsidaro nuo likusio pasaulio, siekdama apsisaugoti nuo viruso. Dabar beveik visi Kinijoje nustatomi atvejai yra įvežtiniai. Baiminamasi antrosios bangos. Tarptautiniai skrydžiai nukreipiami nuo miestų į provinciją. Turistams, atvykstantiems į šalį, taikomos griežtos saugos priemonės. Kiekvienam atvykusiam bus atliekamas testas. Taip pat - karantinas viešbučiuose už savo pinigus. Tokį sprendimą priėmė Vyriausybė po to, kai buvo atvejų, kad į šalį atvyko sergančių žmonių.“ Rezidentų vizas turintys gyventojai Kinijoje gali karantinuotis savo namuose su pasižadėjimu, kad laikysis karantino taisyklių. Jie gauna pagalbą: pristatomas maistas, išvežamos šiukšlės.
Lietuvoje kilus pasipiktinimui dėl priverstinio karantino, M.Skrupskelis laikosi nuomonės, kad kovoje su pandemija reikalingos griežtos priemonės. „Žinoma, tai yra demokratinės visuomenės diskusija. Negaliu pasakyti, kuri pusė yra teisi. Matyt, tai parodys laikas. Tačiau matome, kas vyksta JAV, kur prezidentas neketina skelbti karantino. Gal ten ir pamatysime, kokie gali būti mastai, kai problema yra ignoruojama. Manau, visos priemonės viruso sustabdymui, žinant, kad gali būti daug aukų, turėtų būti pateisinamos. Dabar turime galvoti apie tai, kaip įveikti šią krizę, o tada, kaip atkurti demokratiją ir atsikovoti savo teises. Jeigu norime turėti kuo mažesnį poveikį mūsų gyvenimui ir ekonomikai, priemonės turi būti kuo griežtesnės. Nes jos truks trumpiau ir bus efektyvesnės“, - sako jis.
M.Skrupskelis teigiamai vertina Lietuvos rekomendaciją viešose vietose dėvėti kaukes visiems. Jis pasakoja, kad Kinijos vidinėje rinkoje jau galima įsigyti kaukių jų nerezervavus. Jis pasakoja, kad atslūgus įtampai, Kinija atšaukia kaukių rinkos ir kitų medicininių apsaugos priemonių reguliavimą: „Todėl tai puikus metas įsigyti kauklių Lietuvai - aprūpinti savo gyventojus ir neprarasti turimo diplomatinio įdirbio.“