Kinų įmonė „CellX" Šanchajuje pradėjo pilotinį dirbtinės mėsos, skirtos restoranams, projektą. Įmonė investuotojams ir valdžios atstovams jau pristatė patiekalų iš mėgintuvėliuose užaugintos mėsos pavyzdžius, informuoja „Reuters".
Pirmiausia „CellX" laboratorijose pamėgino „užauginti" kebabus ir smulkintą mėsą. Kiekvienas iš patiekalų kainuoja mažiau negu 100 juanių (apie 13 eurų), o svaras (0,5 kg) dirbtinės mėsos, jos ankstyvojoje gamybos stadijoje, atsieina apie 90 eurų, patikslino generalinis įmonės direktorius Czilijanas Janas (Ziliang Yang).
Dirbdama pilotiniu režimu, gamykla per metus gali pagaminti tik apie dvi tonas mėsos. Kita vertus, pasak jos atstovo, jau 2025 metais tikimasi dirbti visu pajėgumu ir tuomet per metus bus pagaminama šimtai tonų mėsos. Gamybos apimčių didinimas leis gerokai atpiginti dirbtinę mėsą. „Archer-Daniels-Midland" prezidentės Leticijos Gonsalves (Leticia Goncalves) teigimu, jeigu „CellX" nori tapti konkurencinga, svaras (0,5 kg) jos mėsos neturi kainuoti daugiau kaip 2,72 euro.
2020 m. įkurta „CellX" yra vienas iš dirbtinės mėsos auginimo laboratorijose lyderių. Kinija tokiai produkcijai yra labai perspektyvi rinka, kadangi čia mėsos suvartojama daugiau negu bet kurioje kitoje šalyje. Be to, ir patys biologiniai reaktoriai, kuriuose auginama mėsa, Kinijoje kainuoja pigiau negu ES ar JAV.
2023 metais du amerikiečių startuoliai pirmą kartą gavo šalies Žemės ūkio ministerijos leidimą prekiauti dirbtine vištiena, išauginta laboratorijoje iš paukščių ląstelių.
„Upside Foods" ir „Good Meat" tieks alternatyvią paukštieną Vašingtono ir San Francisko restoranams. Iš pradžių įmonės tikisi per metus pagaminti iki 50 tūkst. svarų (apie 25 tūkst. kg) kultivuojamų produktų, o vėliau gamybos apimtis padidinti iki 400 tūkst. svarų (apie 200 tūkst. kg) ir tiekti produkciją stambiems prekybos taškams.