respublika.lt

Kambodžos raudonųjų khmerų teismas paliko galioti apkaltinamąjį nuosprendį

2022 rugsėjo 22 09:05:00
Živilė Aleškaitienė, Elta

Jungtinių Tautų remiamas Kambodžos raudonųjų khmerų karo nusikaltimų teismas ketvirtadienį paskelbė galutinį verdiktą, kuriuo paliko galioti nuosprendį dėl genocido ir kalėjimo bausmę iki gyvos galvos paskutiniam gyvam likusiam režimo lyderiui.

×
nuotr. 1 nuotr.
Kambodžos raudonųjų khmerų teismas paliko galioti apkaltinamąjį nuosprendį. EPA-Eltos nuotr.

 

Teismas svarstė Khieu Samphano, žudikiško komunistinio režimo, aštuntajame dešimtmetyje per mažiau nei ketverius metus sunaikinusio ketvirtadalį Kambodžos gyventojų, valstybės vadovo, apeliacinį skundą.

Tai paskutinis nuosprendis, kurį paskelbs tribunolas, kainavęs daugiau kaip 330 mln. dolerių ir patraukęs baudžiamojon atsakomybėn tik penkis raudonųjų khmerų lyderius, iš kurių du mirė bylos nagrinėjimo metu.

Teismas taip pat paliko galioti 2018 metų nuosprendžius 91-erių metų vyrui dėl daugybės nusikaltimų žmoniškumui, įskaitant žmogžudystes, kankinimus ir pavergimą, remdamasis „nusikalstamo susivienijimo“ principu, net jei jis asmeniškai nedalyvavo visuose nusikaltimuose. Tiesa, buvo panaikinti nuosprendžiai dėl kelių konkrečių kaltinimų nužudymu ir persekiojimu.

Mišrus teismas, kuriame dirbo Kambodžos ir užsienio teisėjai, buvo įsteigtas siekiant teisti genocidinio ultramaoistinio režimo, kuris 1975-1979 metais, savo valdymo laikotarpiu, badu, kankinimais, priverstiniu darbu ir masinėmis egzekucijomis sunaikino apie du milijonus žmonių, aukštesniuosius vadus.

Režimo vadas Pol Potas, vadinamas „broliu Nr. 1“, niekada nebuvo teisiamas, nes mirė 1998 metais, dar prieš įsteigiant teismą.

2018 metų byloje kartu su Khieu Samphanu už genocidą ir kitus nusikaltimus, įskaitant priverstines santuokas ir išžaginimus, iki gyvos galvos nuteistas ir „brolis Nr. 2“ Nuon Chea. Jis mirė 2019 metais.

Abiem vyrams teismas 2014 metais skyrė bausmes iki gyvos galvos už nusikaltimus žmoniškumui kitoje byloje, susijusioje su 1975 metų balandžio mėnesį įvykdyta prievartine priverstine Pnompenio evakuacija, kai raudonųjų khmerų pajėgos sostinės gyventojus ištrėmė į kaimo darbo stovyklas.

Vienintelis kitas specialiojo teismo nuteistas asmuo buvo Kaing Guek Eav, geriau žinomas kaip Duch, liūdnai pagarsėjusio tardymo centro S-21, kuriame buvo nužudyta apie 18 tūkst. žmonių, vadovas. Kaip ir Nuon Chea, Duch taip pat mirė praėjus keleriems metams po nuteisimo.

Nors šis tribunolas, oficialiai žinomas kaip Nepaprastieji Kambodžos teismų rūmai (angl. Extraordinary Chambers in the Courts of Cambodia, ECCC), priėmė nedaug apkaltinamųjų nuosprendžių, ekspertai teigia, kad jis atliko vertingą darbą skatindamas nacionalinį susitaikymą.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
1
F
  • PASLAUGA: Kėdainių rajono taryba pritarė siūlymui nuo kitų metų sausio 1 dienos pensijos sulaukusius asmenis ir neįgalius keleivius vežioti nemokamai.
  • MOKYKLA: Patvirtintos atnaujintos bendrosios programos, kurios mokyklose bus pradėtos diegti nuo 2023 mokslo metų, pranešė Nacionalinė švietimo agentūra.
  • APSKUNDĖ: Už piktnaudžiavimą nuteistas Seimo narys Petras Gražulis ir jo advokatas Rolandas Tilindis Lietuvos Aukščiausiajam Teismui apskundė nuosprendį.
  • DUOMENIS: Registrų centras, gavęs informacijos apie galimai neteisėtą duomenų disponavimą, penktadienį kreipėsi į teisėsaugą dėl ikiteisminio tyrimo pradėjimo - centrą pasiekė informacija apie galimai neteisėtą disponavimą kelerių metų senumo žemės sklypų kadastro duomenimis, tam tikra informacija apie nuosavybės teises.
  • PAJAMOS: Energetikos ministras Dainius Kreivys sako, kad Europos Sąjungos energetikos ministrų tarybos posėdis Lietuvai buvo sėkmingas, kadangi jame buvo pritarta išlygai, pagal kurią pigiai elektrą gaminančios šalys turės pasidalinti viršplaninėmis pajamomis su ją perkančiomis valstybėmis.
  • BAUDA: Kauno apygardos teismas dėl neteisėto žmonių gabenimo per valstybės sieną nuteisė Latvijos pilietį ir skyrė jam 7 tūkst. eurų baudą, pranešė prokuratūra.
  • PILIETYBĖ: Seime svarstomas siūlymas, kad siekiant įteisinti dvigubą pilietybę iš Konstitucijos būtų išbraukti jos ribojimai ir perkelti į atskirą konstitucinį įstatymą.
  • ELEKTRA: Seimas atmetė parlamentaro Petro Gražulio pateiktas Elektros energetikos įstatymo pataisas, siūlančias numatyti kompensacijas įmonėms dėl padidėjusių elektros kainų.
  • LAISVĖ: Seimo Laisvės premijų komisija kviečia visuomenines organizacijas ir asociacijas, kūrybines sąjungas, bendruomenes, akademinę bendruomenę, valstybės ir savivaldybių institucijas, visus piliečius iki 2022m. spalio 31d. teikti prašymus su siūlomais pretendentais 2022 metų Laisvės premijai gauti.
  • PIENAS: Lietuvoje energijos kainoms pasiekus vienas didžiausių Europoje, pieno pramonei konkuruoti eksporto rinkose tampa labai sudėtinga, teigia sektoriaus atstovai: šių metų pirmąjį pusmetį lietuviškų pieno produktų į ne Europos Sąjungos šalis eksportuota jau 27,7 proc. mažiau nei pernai tuo pačiu metu – 34 tūkst. tonų.
Daugiau

Dienos klausimas

Ar Lietuvai reikalinga Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kiek per paskutinį mėnesį padidėjo jūsų elektros sąskaitos?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+3 +9 C

+7 +13 C

 

+5 +12 C

+8 +14 C

+4 +12 C

 

+8 +13 C

0-6 m/s

0-10 m/s

 

0-8 m/s