Po daugiausiai žiūrovų istorijoje sulaukusių TV laidotuvių (viršytas milijardas žiūrovų) akivaizdu, kad Maiklas Džeksonas (Michael Jackson) po mirties gali būti dar pelningesnis nei gyvas.
M. Džeksonas (1958-2009) muzikinę karjerą pradėjo dar 1964 m., ji truko net 45 metus, t.y. beveik visą jo gyvenimą. Nors dainininkas neskurdo, po jo šlovės spinduliais pasišildė nemažas būrys prodiuserių bei viena didžiulė muzikos leidybos firma.
Kai Maiklas pradėjo dainuoti su savo broliais ("The Jackson 5", vėliau pavadinimas keitėsi į "The Jacksons", "Jackson 5ive", "The Jackson Brothers"), juos po savo sparnu priglaudė "Motown Records". 1960 m. ši kompanija tapo "motor" ir "town" žodžių mišiniu - "Motown" ("Motorinis miestas"). Taip vadinamas Detroitas, iš kurio kilusi įrašų kompanija.
"Motown" padarė tikrą revoliuciją, juodųjų, afroamerikiečių muziką paversdama tokia populiaria, kad JAV ji dabar dažnai net populiaresnė už baltųjų muziką. Soul ir pop mišinys, gimęs šioje firmoje, net vadinamas The Motown Sound ("Motown" skambesys).
1988 m. nepriklausomos kompanijos "Motown" istorija baigėsi, ji parduota ir šiuo metu priklauso didžiausiai pasaulyje įrašų kompanijai UMG ("Universal Music Group"), "vienai iš keturių didžiųjų" (kartu su "Sony Music Entertainment", "Warner Music Group" ir EMI), valdančiai bent 25,5 proc. pasaulio muzikos rinkos.
M. Džeksonas išleido dešimt solinių studijinių albumų ir beveik 80 rinkinių. Pirmuosius keturis albumus prodiusavo ir leido "Motown" (debiutinį, 1971 m. įrašytą ir 1972 m. pasirodžiusį "Got to be there";"Ben" (1972);"Music & Me" (1973); 1974 m. įrašytą ir 1975 m. pasirodžiusį "Forever, Michael").
1975 m. M. Džeksonas pasirašė sutartį su "Epic Records". Ši kompanija išleido kitus šešis, labiausiai muzikantą išgarsinusius albumus - "Off the Wall" (1979), "Thriller" (1982), "Bad" (1987), "Dangerous" (1991), "HIStory: Past, Present and Future, Book I" (1995) ir paskutinį - "Invincible" (2001). Nuo 2001 m., kaip teigiama, M. Džeksonas sukūrė ir įrašė daugiau kaip naujų 200 dainų.
"Epic Records", kuriai kartu su "Motown" dabar priklauso M. Džeksono albumų autorinės teisės, buvo įkurta kaip džiazo ir klasikinės muzikos kompanija 1953 m. Vėliau "Epic" ėmė leisti ir rokenrolo, roko, ritmenbliuzo, kantri muzikos plokšteles. Tarp jos garsiausiųjų klientų - ir ABBA, "The Clash". "Meat Loaf", "Electric Light Orchestra", Ozzy Osbourne (Ozi Ozbornas), "Europe", Gloria Estefan (Gloria Estefan), Shakira (Šakira), Jennifer Lopez (Dženifer Lopez), AC/DC, KISS, "Duran Duran", "Rage Against the Machine", "Pearl Jam", Céline Dion (Selin Dion) kt.
Tais pačiais 1988 m., kai "Motown" buvo nupirkta UMB, "Sony" korporacija nupirko "Epic". Dabar atsidarius "Sony Music" tinklalapį, mus pasitinka įvairios M. Džeksono nuotraukos ir užuojauta jo gerbėjams.
"Sony Music" ir UMG kartu užima bent 58,3 proc. pasaulio muzikos rinkos (per metus joje cirkuliuoja apie 40 milijardų dolerių pelno). Tiesa, "Sony Music" - pagrindinė UMG konkurentė. Pikti sąmokslo teorijų žinovų liežuvai plaka, kad M. Džeksonas be jokios abejonės buvo nužudytas, nes po jo mirties "Sony Music" gali tapti Nr. 1 visame pasaulyje pagal pardavimų skaičių. Jau dabar iš M. Džeksono laidotuvių ir dvi savaites trukusių šermenų kompanija uždirbo milijonus. Dėl to ypač įžeisti liko musulmonai: 2008 m. M. Džeksonas priėmė islamą ir musulmonišką vardą Mikeel, tačiau jį laidojo pagal Jehovos liudytojų sektos (jai priklauso M. Džeksono tėvai ir kai kurie šeimos nariai, išskyrus brolį Jermain Friday Jackson) papročius.
M. Džeksono mirtis apipinta daugiau gandų nei Džono Lenono (John Lennon) ar kitų muzikantų, kurių mirtys kažkam galėjo būti naudingos. Prisiminkime - Lenonas dainavo apie taiką, kai Vietname amerikiečiai gyvus žmones laistė napalmu. M. Džeksonas prabilo apie islamą tais laikais, kai ši taiki religija vakariečių karo propagandistų tapatinama terorizmu. "The Beatles" iki šiol neša pelną vienai iš keturių didžiųjų muzikos leidybos kompanijų EMI.
Dar daug mįslių lieka neatsakytų, jei kalbėsime apie M. Džeksoną. Neaišku, kodėl įrašų kompanijos neseniai pasamdytas gydytojas kardiologas Konradas Murėjus (Conrad Murray) visą pusvalandį neiškvietė greitosios, kai M. Džeksonas dar gyvas gulėjo savo lovoje. Murėjus teisinosi, kad jis nesuleido mirtinos demerolio dozės (kaip teigia koroneris, taip buvo padaryta), o greitosios neiškvietė, nes nežinojo M. Džeksono namo adreso. 20 metų popkaralių gydęs (Dypakas Čopra) (Deepak Chopra) sakė, jog naloksono injekcija būtų išgelbėjusi M. Džeksono gyvybę, tačiau, panašu, niekas to neskubėjo daryti.