respublika.lt

Kaip Dž. Baidenas su V. Putinu griovė Kartageną Komentuoja Audrius BUTKEVIČIUS (102)

2021 birželio 27 19:21:00
Ričardas ČEKUTIS

Svarbiausius praėjusios savaitės pasaulio politikos įvykius ir reikšmingiausias tendencijas specialiai „Respublikai" komentuoja Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signataras, politikos apžvalgininkas ir saugumo politikos ekspertas Audrius BUTKEVIČIUS.

×
nuotr. 1 nuotr.
Vladimiras Putinas su Džo Baidenu galėjo mėginti susitarti, kaip iš didžiųjų galybių žaidimo pašalinti Kiniją. EPA-Eltos nuotr.

 

- Po to, kai Vengrija priėmė seksualinių iškrypimų propagandą draudžiantį įstatymą, pasipiktino visas Europos „elitas" nuo Angelos Merkel iki Ursulos fon der Lejen (Ursula von der Leyen). Kodėl šias maloningas moterėles šitaip sujaudino homoseksualistų reikalai? Kodėl Briuselio „elitas" šitaip susijaudino?

- Pirmiausia konstatuokime, kad Vengrijos įstatymas yra pats geriausias iš visų, kurie šiais klausimais yra priimti Europoje - visiems reikėtų į jį lygiuotis. O šios moterėlės piktinasi dėl to, kad įstatymas apeliuoja į jų skurdų pasaulėlį - parodo jų pačių apgailėtinas „vertybes" visai kitoje šviesoje, nei priimta manyti Briuselyje. Kita vertus, vengrai griauna tą pasaulėlį, kuriame šios moterėlės įsivaizduoja save viskuo aprūpintu „elitu", kai kitiems paduodama maža „pakiša" pagal seną romėnišką principą - „duonos ir žaidimų". Taigi visiems bus numetamas kaulelis, o tos „elitinės" veikėjos įsivaizduos, kad turi kažką daugiau. Jų įsivaizduojamame pasaulėlyje turi būti sunaikinta bet kokia opozicija, sudarant išskirtines sąlygas visiems, kurie yra vadinami mažumomis, tuo metu sunaikinant pasipriešinimo užuomazgas tikrajam visos Europos žmonių priešui. Žinoma, tokiame pasaulėlyje tiek U. fon der Lejen, tiek ir A.Merkel nori gyventi, todėl jų pasipiktinimas suprantamas...

- Vis dėlto daugeliui žmonių neaišku: kas šitą „elitą" tampo už skvernų, kad jie lenda net į futbolą (neseniai norėjo „pamokyti" Vengriją, nudažydami Miuncheno stadioną homoseksualistų spalvomis, bet „homofobiška" UEFA uždraudė iš sporto daryti politinį cirką)? Kokia šios propagandos esmė ir koks tikslas specialiai pykdinti žmones? Kas tampo „elito" lėlių virvutes?

- Turiu savąjį šios situacijos supratimo modelį, pagal kurį šiandien maždaug 10 proc. pasaulinio „elito" valdo 90 proc. pasaulinių pinigų. Šie žmonės supranta, jog situacija, nepaisant visos propagandos, anksčiau ar vėliau keisis. Ir jiems yra ypač svarbu sunaikinti bet kurį pasipriešinimą. Todėl jie pradėjo nuo to, kad „išjungtų" iš potencialaus pasipriešinimo gretų visa tai, ką būtų galima pavadinti nepatenkintomis mažumomis. Pirmiausia, žinoma, trukdo įvairios tautos, turinčios valstybingumą - jokių tautų ir valstybių neturi likti. Antroje vietoje yra įvairios tautinės mažumos, kurios taip pat gali dalyvauti pasipriešinime, pavyzdžiui - žydai, kurie nuo senų laikų buvo daugelio taikinyje. Todėl žydams galima duoti jų valstybėlę ir juos reikia „išjungti" iš šio žaidimo, suteikiant dalį privilegijų „elito" žaidimo schemose. Trečioje vietoje yra įvairūs homoseksualistai. Kiek jų yra? Jeigu skaičiuotume su visais prijaučiančiais ar iš tokios propagandos gyvenančiais, būtų apie 20 procentų. Tai yra gana didelis skaičius, bet juos taip pat nesunku išeliminuoti iš potencialiai protestinio elektorato - tiesiog suteikiant galimybes dalyvauti žaidime, kartu suteikiant ir išskirtines teises. Jeigu pažvelgtume į pasaulio istoriją, pamatytume, kad visose senose imperijose ši „mažuma" vien tik dėl savo išskirtinės padėties nuolat dalyvavo į valdžią besiveržiančiose grupuotėse - tiek Senovės Romoje, tiek senojoje Graikijoje, įvairiose Rytų imperijose. Todėl nenuostabu, kad turime panašią situaciją ir dabar. Taigi mano minėtas pasaulinis „elitas" puikiai supranta, kad jų išlikimo garantas - išvengti bet kokios revoliucijos, o tam reikia sukurti tokią situaciją, kurioje valdžia visada išliks „elito" rankose. Yra ir dar viena tokia keista grupė žmonių, kuri nelabai aiškiai įvardijama, tačiau į kurią nukreiptas ypatingas valdžios „elito" dėmesys. Šią grupę galima vadinti viduriniąja klase, t.y. visi tie, kurie turi nors kiek nuosavo turto, arba tie, kurie nepriklausomai nuo to, ar valdžia bus maloninga, gali išlikti savarankiškai ir gyventi nepriklausomai nuo nieko. Ypač tai liečia tuos, kurie turi tokius išteklius kaip žemė, miškai ar kitas nekilnojamasis turtas, kurį galima nuomoti. Jie visi gali nusispjauti į valdžios „malones" ir todėl „elitui" yra pavojingiausi. Taigi ši grupė žmonių dėl to ir yra visokių fon der lejen ar merkel taikiklyje.

- Britų eskadrinis minininkas šią savaitę patyrė nuotykių Juodojoje jūroje netoli Krymo, kur buvo netgi apšaudytas rusų. Kas ir ką ten norėjo pademonstruoti?

- Amerikiečiai keičia judėjimo kryptį - kalbasi su V.Putinu, pasakoja, apie savo amžiną draugystę su vokiečiais ir pan. O britai tarsi mėgina parodyti, kaip rašė Džekas Londonas, kad „mes taip pat esame didelis gabalas mielių..." Tai tarsi priminimas Vašingtonui, kas yra tikrieji JAV sąjungininkai, o kas - priešai ar konkurentai. Kita vertus, oficialios britų reakcijos į šią situaciją nėra, bet galima daryti išvadą, kad britai tiesiog testuoja savo sistemas. Juk britai atsidūrė ne šiaip kokioje teritorijoje, o toje, kuri rusams nepriklauso pagal jokius tarptautinius susitarimus, nors jų ir yra kontroliuojama, užgrobus Krymą. Kitaip sakant, britai eilinį kartą „pratestavo" rusų pasiryžimą ginti užgrobtas teritorijas - nieko daugiau čia pasakyti negalima, nebent karalienė paskelbtų, jog laivo kapitonas laikinai išprotėjo...

- Tuo metu Angela Merkel nurodė Briuselio „elitui" siekti tiesioginio kontakto su Vladimiru Putinu, leisdama suprasti, kad reikia organizuoti viršūnių susitikimą. Ką gi jiems dabar prireikė tarpusavyje išsiaiškinti?

- Tai išties yra juokinga situacija. Galbūt jie nori tiesiogiai išgirsti iš V.Putino, kad jis nėra žudikas? O gal - kad jis nenuodijo žmonių Anglijoje ir Bulgarijoje, nežudė jų Vokietijoje, nesprogdino sandėlių Čekijoje? Volodia, be to, jiems gali nuoširdžiai papasakoti, kad jis nenumušinėjo Malaizijos lėktuvo ir niekada nekariavo Ukrainoje, neužgrobė Krymo... Ir dar daug ką jis gali papasakoti. Jeigu jiems reikia tokių asmeninių V.Putino patikinimų, esu įsitikinęs, kad jie juos tikrai gaus. Jiems bus kuo nuoširdžiausiai pasakyta: tikrai tikrai, aš to nedariau... Nors telefonu būtų pigiau... Žinoma, tai yra eilinė vadinamųjų Vakarų „vertybių" išdavystė, nors tų vertybių laikytis jie mokė ir tebemoko visus pasaulyje. Veidmainystė. Jeigu jie iš tikrųjų norėtų efektyviai stabdyti V.Putino veiksmus bei atremti būsimas grėsmes, tuomet mes tikrai matytume rimtą NATO bloko pasirengimo gynybai organizavimą, lygiagrečiai sukuriant spaudimo priemones ir atsisakant rusų gynybos finansavimo per tokius projektus kaip „Nord Stream 2" bei kitokius jų žaliavų pirkimus. O kol egzistuos tokia dvejopų standartų politika, kitaip nei A.Merkel demagogija tokių iniciatyvų nepavadinsi...

- Tuo metu Rusijos gynybos ministras Sergejus Šoigu viešai komentuoja, jog būtent NATO kursto įtampas, o amerikiečiai Europoje kone masiškai dislokuoja raketų gynybos sistemas, pažeisdami jėgų balansą... Tai kas vis dėlto kursto tas įtampas?

- Tai priklauso nuo to, kas ir kokius interesus turi ar deklaruoja. Tol, kol Rusijos prezidentas teigs, jog jo šalies „teisėti" istoriniai interesai eina Nemunu, o mes priklausome Rusijos interesų zonai, tol sakysiu, jog būtent Rusija kursto įtampą, okupuodama teritorijas Ukrainoje, Gruzijoje, Moldovoje, lįsdama į konfliktus Sirijoje, Šiaurės Afrikoje ir visur kitur. Aiškintis, kas yra agresorius, o kas - auka galima tik tuo atveju, jeigu žinai, kokią poziciją užimi pats.

- Šią savaitę nuskambėjo JAV valstybės sekretoriaus Entonio Blinkeno (Anthony Blinken) pareiškimas, jog Vokietija yra geriausias visų laikų Amerikos draugas. Ar tikite juo?

- Amerikiečiams, žinoma, yra reikalingi sąjungininkai Europoje. Natūralu, jog šiandieninė Europa yra ne kas kita, kaip ketvirtasis Reichas, iš esmės valdomas Vokietijos. Tai yra idėja, kurią aktyviai puoselėjo tiek Adolfas Hitleris, tiek Šarlis de Golis - „vieninga Europa iki Vladivostoko"... Nenuostabu ir tai, kad V.Putinas dabar grįžo prie senų Michailo Gorbačiovo tekstų apie „Europą nuo Lisabonos iki Vladivostoko". Nenustebčiau sužinojęs, kad visos šitos E.Blinkeno kalbos gimė iškart po to, kai V.Putinas pasikalbėjo su Džo Baidenu (Joe Biden) Ženevoje uždarame kambarėlyje... Ką tai reikštų mums? Pirmiausia, kad greitai teks nebepirkti pigių kiniškų prekių. Nes visas žaidimas yra skirtas riboti Kinijos įtakas. Kalbėti vien tik apie Vokietiją, reikštų nematyti viso šito konteksto. Spėju, kad senelis Džo pasiūlė Volodiai tam tikrų nuolaidų mainais į spaudimą Kinijai. Aš maždaug taip įsivaizduoju V.Putino ir Dž.Baideno pokalbį: Volodia, tu gausi indulgenciją savo padarytoms nesąmonėms, visas galimybes Vakaruose tiek sau, tiek visiems tavo draugeliams, bet turi suvokti, kad Kartagena turi būti sugriauta. Kartagena šiuo atveju yra Kinija.

- O Volodia su tuo sutinka?

- Manau, Volodia neatsakė nei taip, nei ne. Manau, jis dabar branginasi, nes jam reikia gerai pasiskaičiuoti - juk tai reikštų strateginio kurso keitimą. Tik šiame kontekste reikia suvokti E.Blinkeno pareiškimus apie amžiną meilę Vokietijai.

Kalbėjosi Ričardas ČEKUTIS

 

Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (102)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • DARBAS: prastovoje dėl karantino esantiems darbuotojams nutarus nutraukti darbo santykius, siūloma nemokėti išeitinės išmokos: tai numatančias Darbo kodekso pataisas parlamentui ketina pateikti Seimo Ekonomikos komiteto pirmininkas, Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos narys Kazys Starkevičius.
  • SANTUOKA: trečiadienį popiežius Pranciškus, grįžęs į Vatikaną po kelių dienų viešnagės Slovakijoje, komentaruose žurnalistams dar kartą atmetė galimybę tos pačios lyties asmenims tuoktis Katalikų Bažnyčioje.
  • PARAGINO: kalinamas Rusijos opozicionierius Aleksejus Navalnas trečiadienį paragino rinkėjus paremti Komunistų partijos kandidatus per ateinantį savaitgalį vyksiančius parlamento rinkimus, siekiant susilpninti Kremliui palankius kandidatus.
  • RENGINYS: Mokytoja Astra Astrauskaitė Rugsėjo 18 d. 14:00 val. Rotušės aikštėje organizuoja Lietuvos piliečių „Protestų debatų akciją dėl vyriausybės Žmogaus teisių varžymo Lietuvoje“ (savivaldybės leidimas gautas).
  • POŽIŪRIS: Vilniaus viešojo trasporto darbuotojų piketą Remigijus Šimašius įvardino kaip politikavimą.
  • KRITO: prekybos tinklas „Maxima“ skelbia, kad parduotuvėse, kur reikia rodyti „Galimybių pasą,“ pirkėjų srautas krito apie 30%, o apyvarta - 25%.
  • NEVAISINGUMAS: pagal naujausius statistinius duomenis, kas trečia pora Lietuvoje negali susilaukti vaikų be medicininės pagalbos.
  • PROTESTAI: Vokietijoje jau šešias dienas iš eilės protestuoja medicinos darbuotojų profsąjunga, reikalaujanti didesnių algų bei geresnių darbo sąlygų.
  • TECHNOLOGIJOS: JAV bendrovės „SpaceX“ raketa „Falcon 9“ iškėlė į orbitą 51 palydovą, papildysiantį pasaulinio interneto tinklo „Starlink“ sistemą, paskelbė kompanija.
  • VERSLAS: Sporto klubų savininkai teigia, jog dėl galimybių pasų gali sulaukti 30-40% mažiau lankytojų ir skaičiuoja būsimus nuostolius.
Daugiau

Dienos klausimas

Ar teisinga dėl valdžios sprendimų boikotuoti didžiuosius prekybos tinklus?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kaip vertinate rugsėjo 10d. mitingą?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+5 +13 C

+10 +13 C

 

+6 +10 C

+10 +16 C

+9 +11 C

 

+7 +13 C

0-5 m/s

0-6 m/s

 

0-7 m/s

       

Nuorodos