Sirijos konflikto dalyvės ne vienerius metus taikėsi į vaikus, milijonai kurių buvo priversti bėgti iš savo namų. Šie nepilnamečiai taip pat negavo tinkamo išsilavinimo, teigia Jungtinių Tautų (JT) komisija Sirijos klausimams tirti.
Komisijos išplatintoje ataskaitoje, kurioje nagrinėjamas 2011 m. Sirijos konfliktas, sakoma, kad šioje šalyje padaryta daugybė žmogaus teisių pažeidimų prieš vaikus, įskaitant bombardavimą, žudymą dujomis, prievartavimą ir prievartinį ėmimą į kovotojų dalinius.
JT žmogaus teisių ekspertai skaičiuoja, kad Sirijos viduje iš savo namų pasitraukė 2,6 mln. vaikų, dar 2,5 mln. nepilnamečių bėgo į užsienį.
„Iki pat šiandienos daugiau nei 2,1 mln. mergaičių ir berniukų Sirijoje neturi galimybės reguliariai lankyti mokyklos“, – tvirtina komisija, kuri taip pat pabrėžia, kad dešimtys tūkstančių vaikų pagal išsilavinimą nuo savo bendraamžių atsilieka net keliais metais.
Žiniasklaidos duomenimis, į mokyklas ne kartą taikėsi provyriausybinės pajėgos.
Sausio 1 d. mažiausiai 8 civiliai žuvo per Sirijos prezidento Basharo al-Assado pajėgų paleistos raketos sprogimą vienoje paskutinio sukilėlių bastiono Idlibo mokykloje.
„Būtini skubūs Sirijos Vyriausybės veiksmai, kad kuo daugiau vaikų sugrįžtų į mokyklas. Teritoriją kontroliuojančios sukarintos grupuotės taip pat turi skatinti prieigą prie švietimo“, – sakė JT komisijos narė Karen Abuzayd.
Ataskaitoje taip pat pabrėžiamos psichologinės traumos, kurias daugelis vaikų patiria dėl išpuolių, apsiausties, kankinimų, suėmimo, bėgimo iš namų ir įprasto gyvenimo netekties.
„Daugelis berniukų ir mergaičių kalbėjo apie rimtus miego sutrikimus ir patiriamą nesaugumo jausmą bei baimę“, – teigiama ataskaitoje, kuri buvo parengta remiantis 5 tūkst. interviu su sirais.