Didžiąją Europos dalį alinant aukštai vasaros temperatūrai, Jungtinių Tautų meteorologijos ir klimato agentūra antradienį pareiškė, kad pasauliui teks susigyventi su didelio karščio laikotarpiais.
Anot Pasaulio meteorologijos organizacijos, dėl žmogaus sukeltos klimato kaitos ateityje karščio bangų greičiausiai sulauksime dažniau ir jos bus intensyvesnės.
PMO atstovė Clare Nullis paaiškino, kad šiauriniame pusrutulyje liepa nuo seno yra karščiausias metų mėnuo, tačiau tokie ankstyvi vasaros karščiai – neįprastas, nors ir ne beprecedentis reiškinys.
Jos teigimu, ekstremalus karštis „dažnai vadinamas tyliuoju žudiku“, o oficialiojoje statistikoje jo aukų skaičius skelbiamas retai – kitaip nei, pavyzdžiui, informacija apie žuvusiuosius per tropinį cikloną.
„Svarbu pabrėžti, kad kiekvienos mirties nuo karščio galima išvengti: turime žinių, turime priemonių ir galime išgelbėti gyvybes“, – pridūrė ji.
Kalbėdama Ženevoje surengtoje spaudos konferencijoje C. Nullis sakė, kad Vakarų Europa šiuo metu patiria stiprios aukšto slėgio srities poveikį.
„Ji virš regiono sulaiko iš šiaurės Afrikos plūstantį karštą orą ir, kaip matome, daro gana didelę įtaką mūsų savijautai ir elgesiui“, – paaiškino ji.
Vienas iš pagrindinių didelius karščius lemiančių veiksnių – neeilinė Viduržemio jūros paviršiaus temperatūra.
„Ji prilygsta karščio bangai sausumoje. Viduržemio jūroje šiuo metu vyrauja gana ekstremali jūrinė karščio banga, o tai prisideda prie ekstremalios temperatūros sausumoje“, – tvirtino C. Nullis.
Ji teigė, kad šilumos salos efektas tik dar blogina situaciją miestuose, nes juose trūksta žalumos, kuri sugertų šilumą, o gelžbetoniniai paviršiai ją atspindi.
Anot PMO, norint užtikrinti visuomenės saugumą, būtina naudoti išankstinio perspėjimo priemones ir rengti koordinuotų veiksmų planus, o meteorologams vis geriau sekasi daryti ir vieną, ir kitą.
„Dėl žmogaus veiklos sukeltos klimato kaitos ekstremalūs karščiai tampa vis dažnesni ir intensyvesni. Turime išmokti su tuo susigyventi“, – teigė C. Nullis.
Ji pridūrė: „Ko galime tikėtis ateityje? To paties, tik daugiau ir dar blogiau.“