Pirmadienį Didžioji Britanija paskelbė sankcijas 135 naftos tanklaiviams, priklausantiems Rusijos šešėliniam laivynui, jomis siekiama sumažinti pinigų srautus, padedančius Maskvai finansuoti karą Ukrainoje.
Užsienio reikalų ministerijos pranešime sakoma, kad sankcijos skirtos ir dviem su laivyba susijusiems subjektams, vykdant griežtas priemones prieš laivyną, „atsakingą už neteisėtą 24 mlrd. dolerių vertės krovinių pervežimą nuo 2024 m. pradžios“.
Saugumo analitikai teigia, kad Rusija slapta eksploatuoja šimtus laivų, siekdama išvengti sankcijų, kurias Vakarų šalys įvedė jos naftos eksportui dėl karo Ukrainoje.
Nuo tada, kai Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas 2022 m. vasarį įsakė įsiveržti į Ukrainą, Europos Sąjunga (ES) ir Jungtinė Karalystė jau yra paskelbusios sankcijas šimtams laivų.
„Naujos sankcijos toliau ardys Putino šešėlinį laivyną ir atims iš Rusijos itin svarbias pajamas iš naftos“, – pirmadienį pareiškė užsienio reikalų ministras Davidas Lammy.
Šių veiksmų imtasi praėjus vos kelioms dienoms, kai „JK ir ES sumažino žalios naftos kainų viršutinę ribą, o tai dar labiau apsunkino pinigų už naftą srautus į Putino karo iždą“, priduriama ministerijos pranešime.
JK vyriausybė taip pat paskelbė sankcijas bendrovei „Intershipping Services LLC“, kaltinamai „šešėlinio laivyno laivų registravimu po Gabono vėliava“, ir „Litasco Middle East DMCC“, susijusiai su Rusijos naftos bendrove „Lukoil“, „už jos nuolatinį vaidmenį gabenant didelius Rusijos naftos kiekius šešėlinio laivyno laivais“.
„Putinui ir toliau vilkinant rimtas derybas dėl taikos (…) mes ir toliau naudosime visą savo sankcijų režimo jėgą ir didinsime ekonominį spaudimą“, – sakė D. Lammy.
Anksčiau pirmadienį Didžioji Britanija paragino per 50 dienų apginkluoti Ukrainą, prieš tai JAV prezidentui Donaldui Trumpui pareiškus, kad duoda Maskvai 50 dienų taikos susitarimui su Kijevui sudaryti.
Rusijai dar stipriau bombarduojant Ukrainos miestus, D. Trumpas pažadėjo suteikti Kijevui naują karinę pagalbą, kurią finansuos NATO sąjungininkės.