Likus vos dviem dienoms iki pirminės prekybos sutarties pasirašymo, JAV iždo departamentas pirmadienį paskelbė pašalinęs Kiniją iš valiutos manipuliuotojų sąrašo.
„Kinija įsipareigojo laikytis pažadų nevykdyti konkurencinio valiutos nuvertinimo ir tuo pat metu rodyti skaidrumą ir atsakomybę“, – pirmadienį paskelbtame pranešime sakė JAV iždo sekretorius Stevenas Mnuchinas.
Kinija antradienį savo ruožtu pranešė, kad šis JAV sprendimas sutampa su Tarptautinio valiutos fondo (TVF) įvykdytu įvertinimu, įrodančiu, kad Pekinas nevykdo juanio manipuliacijos.
„Keletą kartų esame sakę, kad nevykdysime konkurencinio valiutos nuvertinimo ir nenaudosime valiutos keitimo normos reaguoti į išorės trukdžius, tokius kaip prekybos nesutarimai“, – sakė Kinijos užsienio reikalų ministerijos atstovas Geng Shuangas.
JAV prezidento Donaldo Trumpo administracija sudrumstė rinkas, kai Vašingtonas, siekdamas Pekinui sukelti spaudimą patenkinti šalies prekybos reikalavimus, praėjusių metų rugpjūtį Kiniją įvardijo valiutos manipuliuotoja.
Praėjus beveik dvejiems metams nuo prekybos karo pradžios, Vašingtonas ir Pekinas trečiadienį Baltuosiuose rūmuose pasirašys pirminę prekybos sutartį.
Pagal susitarimo sąlygas, bus atšaukiami kai kurie Kinijos prekėms taikomi muitai ir bus užbaigiami Kinijos veiksmai kelti spaudimą Amerikos bendrovėms perkelti savo technologijas į Kinijos įmones. Azijos šalis taip pat sutiko nusipirkti milijardų dolerių vertės JAV žemės ūkio, energetikos ir pramonės prekių.
„Iždo departamentas padėjo susiderėti dėl pirminės prekybos sutarties su Kinija sąlygų, padėsiančių priartėti prie geresnio ekonominio augimo ir didesnių galimybių Amerikos darbuotojams ir verslams“, – pirmadienį sakė S. Mnuchinas.
Senato demokratams vadovaujantis Chuckas Schumeris sukritikavo D. Trumpą priėmus sprendimą Kiniją pašalinti iš valiutos manipuliuotojų sąrašo.
„Deja, prezidentas (Donaldas) Trumpas verčiau pasiduotų prezidentui Xi (Jinpingui) nei išlaikytų tvirtą poziciją Kinijos atžvilgiu, – pranešime sakė C. Schumeris. – Vertinant prezidento požiūrį į Kiniją, galima matyti, kad amerikiečiai sulaukia daug kalbų, tačiau labai mažai rezultatų.“
Iš sąrašo pašalinus Kiniją, jame daugiau šalių nebelieka.