respublika.lt

JAV išaiškino rusų „hakerių" tinklą

(0)
Publikuota: 2020 spalio 21 08:49:00, Ričardas ČEKUTIS
×
nuotr. 4 nuotr.
JAV išaiškino rusų „hakerių" tinklą. EPA-Eltos nuotr.

Jungtinėse Valstijose šešiems rusų karinės žvalgybos tarnybos (GRU) pareigūnams pareikšti įtarimai rengus kibernetines atakas, kurių metu taikytasi į Ukrainos elektros perdavimo linijas, 2017 m. Prancūzijos prezidento rinkimus ir 2018 m. žiemos olimpines žaidynes, paskelbė Teisingumo departamentas.

 

 

Šeši GRU agentai taip pat apkaltinti prieš verslo įmonių kompiuterius visame pasaulyje surengę vadinamąją „NotPetya" ataką, kuri vien trims JAV bendrovėms padarė beveik 1 mlrd. dolerių žalą.

Be to, šie pareigūnai esą taikėsi į tarptautinius tyrimus dėl buvusio Rusijos dvigubo agento Sergejaus Skripalio ir jo dukros apnuodijimo nervus paralyžiuojančia medžiaga „Novičiok" bei rengė kibernetines atakas prieš Sakartvelo žiniasklaidą ir parlamentą.

Generalinio prokuroro patarėjas Džonas Demersas (John Demers) tikino, kad kaltinami šeši agentai yra atsakingi už „labiausiai trikdančias ir destruktyviausias kompiuterines atakas, priskiriamas vienai grupei".

Dž.Demerso teigimu, anksčiau to paties GRU padalinio pareigūnai buvo apkaltinti siekiant sutrikdyti 2016 m. JAV prezidento rinkimus. Vis dėlto, kaltinime nieko nesakoma apie kišimąsi į šių metų rinkimus.

Pasak Dž.Demerso, kaltinamieji destruktyvias kibernetines atakas prieš Ukrainos elektros perdavimo linijas rengė 2015 ir 2016 m. gruodį.

„Tai buvo pirmosios užfiksuotos kibernetinės atakos prieš civilinės kritinės infrastruktūros kontrolės sistemas. Per atakas buvo atjungta šviesa ir šildymas viduryje Rytų Europos žiemos. Šimtai tūkstančių Ukrainos vyrų, moterų ir vaikų turėjo gyventi tamsoje ir šaltyje", - sakė jis.

Situaciją komentuoja M.Mažvydo nacionalinės bibliotekos analitikas, saugumo politikos ekspertas Ignas STANKOVIČIUS:

Informacinis laukas apsprendžia ir mūsų veiklos kryptis. Jeigu sugebi informacinį lauką iškraipyti, vadinasi, gali pakreipti ir tuos atramos taškus, pagal kuriuos vienas ar kitas subjektas vykdo savo veiklą. Pagaliau, jeigu informaciniame lauke vyrauja daug triukšmų, tai išeina maždaug tas pats, kaip turint kompasą patekti į magnetinę audrą - prietaisas tampa bevertis, nes rodyklė blaškosi į visas puses ir tu pameti kryptį...

Teiginys, kad taip elgiasi tik rusai, nėra teisingas. Jeigu žiūrėtume į „hakerizmo" istoriją, tai matytume, jog tikrai ne rusai visa tai pradėjo. Rusai tuo metu buvo smarkiai atsilikę kompiuterių srityje.

Puikiai yra žinoma, jog tais „hakerių" eros pradžios laikaisturtingiausi Amerikos žmonės spaudė valdžią, kad kuo greičiau būtų pradėta kurti kibernetinio saugumo sistema. Tuo metu tik amerikiečiai tuos žaidimus žaidė ir įsiskverbdavo į užsienio šalių kompiuterines sistemas. Tačiau ten dirbantys protingi vyrai sakė, kad tai yra tik laiko klausimas, kada į mūsų sistemas pradės skverbtis kiti. Todėl reikia kurti atitinkamą gynybos sistemą. Gaila, bet tie protingi vyrukai ne visai buvo išgirsti ir visai netrukus užsienio „hakeriai" pradėjo daužyti amerikiečių sistemas.

Šiuo metu visi kariauja su visais informacinių technologijų srityje. Paimkime kad ir pasiklausymą, kurį praktikuoja aukščiausi valstybių vadovai net ir savo sąjungininkų atžvilgiu. Su etika tai prasilenkia, tačiau tokiuose reikaluose etika apskritai neegzistuoja - visiems svarbu gauti informaciją ne tik apie tai, ką daro tavo potencialus priešininkas, bet ir „kuo kvėpuoja" sąjungininkas.

Vienas žanras - bandymai perimti informaciją. Antras žanras - kai skleidžiama netikra informacija arba kai kompromituojamos sistemos, pavyzdžiui, „nulaužiant" bankų sistemas. Dar vienas itin populiarus žanras - dirbtinis serverių apkrovimas, siekiant kam nors „pakiaulinti"... Visu tuo užsiima tiek atskiri nusikaltėliai, mėgindami pasipelnyti (prisiminkime „Grožio klinikos" skandalą Lietuvoje), tiek ir ištisos valstybinės struktūros, kurios dažnai tokius nusikaltėlius arba ne itin švarios reputacijos asmenis samdo šiam darbui. Gyvename informacinių karų epochoje. Tiesiog yra etikos taisyklės, kurias mes bendrai priimame, tačiau greta egzistuoja ištisi laukai, kur šių taisyklių nepaisoma.

O kalbant apie technologijų patikimumą arba kompiuterinių sistemų apsaugą, bent jau Amerikoje (matyt, ir kitose šalyse) seniai egzistuoja praktika tikrinti šių sistemų atsparumą, samdant vietinius ar importinius „hakerius". Šie ne visai švarūs berniukai netrukus tapo pagrindiniais ekspertais, tikrinančiais sistemų atsparumą įsilaužimams. Na, o vėliau šiuo pagrindu buvo kuriamos naujos apsaugos sistemos.

Kadangi technologijos visą laiką tobulėja, tai šiose beprotiškose lenktynėse reikia visą laiką būti bent žingsneliu priekyje konkurentų - priešingu atveju pats smarkiai nukentėsi. Šioje srityje visą laiką aktualus tik vienas klausimas: ar egzistuoja spyna, kurios be originalaus rakto nebūtų galima atrakinti? Tik laiko klausimas, kada konkurentas tą spyną atrakins, nebent tu per tą laiką, kol jis krapštysis, sukursi dar tobulesnį užraktą. Taip ir sukasi kasdien tobulėjantis pasaulis.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar pritariate sprendimui įteisinti naktinius taikiklius medžioklėje?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar galvojate emigruoti iš Lietuvos?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-2 +2 C

-1 +4 C

-2 +4 C

+3 +8 C

+5 +10 C

+5 +9 C

0-3 m/s

0-3 m/s

0-5 m/s