respublika.lt

Jauna atletė paspruko nuo Batkos

(0)
Publikuota: 2021 rugpjūčio 05 08:45:00, Petras ŠULIAUSKAS
×
nuotr. 3 nuotr.
Kristinos Cimanouskajos pavyzdžiu - negrįžti namo - jau nusprendė pasekti ir kiti sportininkai . EPA - Eltos nuotr.

Dėl Baltarusijos olimpietės Kristinos Cimanouskajos kilęs skandalas įgauna pagreitį. Europos šalys viena per kitą siūlo jai prieglobstį. Į kovą „už sportininkus" skuba įsijungti ir buvusi kandidatė į prezidentus Sviatlana Cichanouskaja, o politologai prognozuoja naujas sankcijas Minskui.

 

Prasidės valymai?

Baltarusių politologas Dmitrijus Bolkunecas, bendraudamas su „Lenta.ru", teigė, kad K.Cimanouskajos istorija baigsis eiliniu sankcijų paketu Minskui. Tiesa, šį kartą sankcijos bus nukreiptos į šalies sporto sektorių. Jo vertinimu, Baltarusijos sporto gali laukti rimtos pasekmės, įskaitant ir šalies pašalinimą iš Tarptautinio olimpinio komiteto (TOK).

Jis priminė, kad TOK taip ir nepripažino praėjusiais metais vykusių Baltarusijos Nacionalinio olimpinio komiteto (NOK) vadovo rinkimų. Juos tuomet laimėjo vyriausias šalies vadovo Aliaksandro Lukašenkos sūnus Viktoras. D.Bolkunecas daro prielaidą, kad sankcijos gali būti pritaikytos ir kitoms šalies sporto federacijoms, o pirmiausia - Lengvosios atletikos federacijai. Taip pat Baltarusijai gali būti neleidžiama dalyvauti pagrindiniuose tarptautiniuose turnyruose.

Politologas užsiminė, kad po skandalo su lengvaatlete valdžia gali pradėti sportinių rinktinių valymą, šalinant iš jų opozicinių pažiūrų neslepiančius sportininkus. D.Bolkuneco vertinimu, tai gali pasibaigti tuo, kad K.Cimanouskajos pavyzdžiu ims sekti ir šalį mėgins palikti daugiau žinomų sportininkų.

Priglausti turėjo Lenkija

Lenkijos URM vadovo pavaduotojas Marcinas Pšidačas (Marcin Przydacz) prieš porą dienų socialiniame tinkle „Twitter" paskelbė, kad jo šalis yra pasirengusi suteikti K.Cimanouskajai politinį prieglobstį. Rugpjūčio 2 d. tapo žinoma, kad sportininkė gavo Lenkijos humanitarinę vizą ir artimiausiu metu turėtų išvykti į Varšuvą. Lenkijos valdžia suskubo pareikšti, kad jeigu tik norės, sportininkė galės tęsti karjerą Lenkijoje.

Iš pradžių K.Cimanouskaja teigė politinio prieglobsčio ieškosianti Austrijoje. Netrukus apie norą priimti sportininkę pranešė Čekija ir Lenkija. Viešai buvo pasirinktas pastarasis variantas.

D.Bolkuneco nuomone, jeigu sportininkė būtų grįžusi namo, ją tikrai būtų suėmę. Ekspertas teigė, kad ji būtų buvusi apkaltinta tuo, jog vykdama į olimpiadą be reikalo išeikvojo lėšas. Greičiausiai, pasak jo, sportininkė būtų turėjusi padengti pasirengimo žaidynėms išlaidas.

„Bet ji tikrai būtų buvusi suimta. Tai - asmeninis A.Lukašenkos nurodymas ir jo asmeninis kerštas", - akcentavo D.Bolkunecas. Jis patikino, kad K.Cimanouskajos nuogąstavimai buvo pagrįsti, nes į viešumą patekę garso įrašai iš Tokijo įrodo, jog moteriai grasino baltarusių sporto funkcionieriai.

Sužinoję apie incidentą Tokijuje, į Baltarusiją nusprendė nebegrįžti dar du, šiuo metu Vokietijoje esantys, sportininkai - daugiakovininkė Jana Maksimova ir jos vyras, lengvaatletis Andrejus Kravčenka.

Kalti valdininkai?

Rugpjūčio 1-ąją NOK išbraukė sportininkę iš varžybų paraiškos ir K.Cimanouskaja bėgimo išvakarėse buvo pašalinta iš rinktinės. Netrukus Sportinio solidarumo fondas apkaltino Baltarusijos rinktinę prievartine lengvaatletės deportacija. Reaguodama į tai, Japonijos vyriausybė patikino, kad baltarusių sportininkė yra saugi.

Teigiama, kad 24-erių K.Cimanouskaja buvo pašalinta todėl, jog sukritikavo vadovus, paskutinę akimirką nusprendusius ją įtraukti į estafetinį 4 po 400 metų bėgimą. Reikalas tas, kad lig šiol mergina bėgdavo tik trumpas distancijas ir niekuomet nėra dalyvavusi tokio tipo varžybose. Oficialiame NOK pranešime buvo teigiama, kad sportininkę iš rinktinės nuspręsta pašalinti dėl jos emocinės-psichologinės būsenos.

TOK atliks savo tyrimą

Po dėl K.Cimanouskajos kilusio skandalo TOK pranešė, kad atliks savarankišką incidento tyrimą. Oficialus organizacijos atstovas Markas Adamsas (Mark Adams) pareiškė, kad ekspertai tikisi sulaukti Baltarusijos NOK paaiškinimų. M.Adamsas patikslino, kad tyrimą nuspręsta inicijuoti siekiant išaiškinti visas incidento aplinkybes bei nustatyti su juo susijusius asmenis. Jis neslėpė, kad tai užims laiko, tačiau akcentavo, jog svarbiausia yra sportininkų saugumas. Atstovas patikino, kad TOK išvakarėse kelis kartus bendravo su K.Cimanouskaja ir mergina jautėsi saugi.

„Ji šiuo metu yra saugi ir kuria ateities planus. Palaikome ryšius su Lenkijos NOK ir bandome išsiaiškinti, kuo šioje situacijoje gali prisidėti TOK", - apibendrino M.Adamsas. TOK tyrimą pradėjo rugpjūčio 4 d.

Vyras pasitraukė į Kijevą

Kilus skandalui Tokijuje, Baltarusiją suskubo palikti ir lengvaatletės vyras Arsenijus Zdanevičius. Rugpjūčio 2-ąją jis atvyko į Kijevą, tačiau smulkiau pasakoti apie tai, kur jis apsistojo ir pas ką, nepanoro. Jau būdamas Kijeve, jis susitiko su „Sky News" žurnalistais ir papasakojo jiems apie K.Cimanouskajos požiūrį į opoziciją.

„Niekada neturėjome ryšių su opozicionieriais ir niekada nepalaikėme jokios opozicijos", - teigė jis žurnalistams.

Nepaisant vyro atsiribojimo nuo Baltarusijos opozicionierių, Vilniuje reziduojanti ir po pasaulį dažnai keliaujanti buvusi kandidatė į prezidentus S.Cichanouskaja irgi įkišo savo trigrašį. Ji paskyroje socialiniame tinkle „Telegram" pasidžiaugė, kad Ukrainos URM pažadėjo sportininkės šeimai visokeriopą pagalbą. Įraše buvo teigiama, kad Ukrainos URM atstovai palaiko ryšį su Kijeve apsistojusiu A.Zdanevičiumi.

Prieš išvykdama iš Didžiosios Britanijos, S.Cichanouskaja dar spėjo susitikti „Financial Times" žurnalistais. Pastariesiems ji pareiškė, kad incidentas su lengvaatlete parodė, jog baltarusių sportininkai nuolat patiria valdžios spaudimą. Opozicionierės teigimu, per ir po masinių 2020-ųjų protestų dešimtys sportininkų patyrė represijas arba buvo suimti. Dalis jų dėl to nutraukė karjerą ir paliko gimtinę.

„Nė vienas sportininkas, būtų jis Baltarusijoje ar užsienyje, negali jaustis saugus", - teigė buvusi kandidatė. Ji taip pat perspėjo, kad įkaitu gali tapti bet kuris, viešai apie tai, kas vyksta šalyje, prabilęs baltarusis.

Bandymą prievarta sugrąžinti K.Cimanouskają namo ji prilygino buvusio „Telegram" kanalo „Nexta" vyr. redaktoriaus Romano Pratasevičiaus suėmimui. Išrinktąja prezidente vadinama moteris mano, kad abu šiuos incidentus reikia vertinti kaip faktinio Baltarusijos vadovo A.Lukašenkos vykdomo tarptautinio terorizmo pradžią.

Kaltinimai A.Lukašenkai

Kaltinimų Baltarusijos prezidentui pažėrė ir politologas Valerijus Karbalevičius. Bendraudamas su televizijos kanalu „360", jis apkaltino šalies valdžią siekiu skandalą su sportininke pateikti kaip Vakarų sąmokslą. Jo nuomone, dėl to, kas įvyko, kaltinti galima tik A.Lukašenką.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F

Sekite mus „Google“ naujienose.

Esame Facebook: būk su mumis Facebook

Esame Youtube: būk su mumis Youtube

Esame Telegram: būk su mumis Telegram

Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar šią vasarą turite planų vykti į Lietuvos pajūrį poilsiauti?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar Donaldas Trumpas padarys Ameriką vėl didžią?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+11 +20 C

+15 +25 C

+13 +18 C

+22 +29 C

+17 +35 C

+16 +23 C

0-4 m/s

0-8 m/s

0-5 m/s