respublika.lt

Hagoje sprendžiasi Izraelio likimas

(307)
Publikuota: 2024 sausio 12 15:50:37, Vidmantas MISEVIČIUS, Eltos inf.
×
nuotr. 4 nuotr.
EPA-ELTA nuotr.

Hagoje ketvirtadienį prasidėjo Tarptautinio Teisingumo Teismo procesas, kuriame Pietų Afrikos Respublika kaltina Izraelį vykdant palestiniečių genocidą Gazos Ruože. Pietų Afrika pabrėžia, kad „Hamas“ išpuolis spalio pradžioje nepateisina Izraelio veiksmų prieš civilius. Izraelis ir Jungtinės Amerikos Valstijos kaltinimus vadina nepagrįstais.

 

 

Pietų Afrika įvardino pavardes

Ketvirtadienį, pirmąją bylos nagrinėjimo dieną, Pietų Afrika pateikė kaltinimus, kad Izraelis vykdo „sistemingus" genocido aktus, minėdama kariškių smurto pavyzdžius ir Izraelio politikų ir aukščiausio rango kariuomenės atstovų pareiškimus.

„Hamas" kontroliuojamos sveikatos apsaugos ministerijos teigimu, per Izraelio karinę kampaniją Gazoje žuvo daugiau nei 23 000 palestiniečių, mažiausiai 70 proc. iš jų - moterys ir vaikai.

Šis pirminis teismo procesas buvo pradėtas po to, kai Pietų Afrika primygtinai paprašė Teisingumo teismo nurodyti Izraeliui nutraukti karinius veiksmus. Nyderlanduose esantis ir šalių nesutarimus sprendžiantis teismas savo nuosprendį priims ateinančiomis savaitėmis.

Izraelis teise gintis pasinaudojo po spalio 7 d. teroristinės organizacijos „Hamas" ir kitų Palestinos ekstremistų iš Gazos įvykdyto išpuolio, per kurį žuvo maždaug 1200 žmonių, pagrinde civilių, ir dar apie 250 buvo pagrobti. Kol kas paleista maždaug pusė iš jų.

Izraelio premjeras Benjaminas Netanjahu (Benjamin Netanyahu) ketvirtadienį pareiškė, kad kova su „Hamas" Gazos Ruože „atitinka visas tarptautinės teisės normas".

Penktadienį - Izraelio atsakymas

Izraelio advokatų komanda penktadienį, antrąją genocido bylos nagrinėjimo dieną, pateikė Hagos Tarptautiniam teisingumo teismui atsikirtimą į Pietų Afrikos kaltinimus, kad Izraelio veiksmai Gazoje prilygsta palestiniečių genocidui.

Savo argumentuose, kuriuos aukščiausiosios instancijos JT teismui Izraelio gynyba pristatė penktadienį ryte, ji kategoriškai paneigė Pietų Afrikos teiginius ir pabrėžė, kad šalis nenorėjo karo, tačiau buvo priversta gintis.

Ketvirtadienį buvo užsiminta, kad Izraelio ginkluotosios pajėgos (CAHAL) deda visas pastangas, jog būtų išvengta civilių aukų. Penktadienį Izraelio gynybą bandė įrodyti, jog dėl to kaltinimai genocidu yra nepagrįsti.

Genocido Konvencija buvo priimta 1948 metais, reaguojant į masines žydų žudynes Antrojo pasaulinio karo metais. Genocidas - tyčinis tautinės, etninės, rasinės ar religinės grupės naikinimas.

Tikėtina, kad savo verdiktą dėl galimų perteklinių priemonių naudojimo teismas paskelbs vėliau šį mėnesį, tačiau nepriims sprendimo dėl kaltinimų genocidu - šis nagrinėjimas gali tęstis metų metus.

Tarptautinio teismo sprendimas yra galutinis ir neskundžiamas, tačiau teismas neturi galių užtikrinti, kad jo sprendimai būtų vykdomi.

Be to, Izraelis jau sulaukė sąjungininkų paramos. Baltieji rūmai pranešė, kad Pietų Afrikos teiginiai apie tai, jog Izraelis vykdo genocidą, neturi pagrindo. Be to, Didžiosios Britanijos ministras pirmininkas Rišis Sunakas (Rishi Sunak) taip pat sukritikavo PAR ieškinį. Pasak jo, tokia byla neturi pagrindimo ir nėra pateisinama. Didžioji Britanija neslepia, kad palaiko Izraelio teisę į gynybą, vadovaujantis tarptautinėmis normomis.

Pietų Afrikos prezidentas džiaugiasi teisininkų veiksmais

PAR prezidentas Sirilas Ramafosa (Cyril Ramaphosa) neslėpė džiaugsmo dėl to, kaip jo komanda argumentavo Hagos tarptautiniame teisme inicijuotą bylą prieš Izraelį.

„Niekada nejaučiau tokio išdidumo, kokį jaučiu šiandien, kai mūsų teisininkų komanda Hagoje gynė mūsų poziciją", - ketvirtadienį kreipdamasis į savo bendrapartiečius pabrėžė jis.

S.Ramafosa pabrėžė, kad jo šalis PAR atstovavimui aukščiausiame JTO teisme subūrė stiprią teisininkų komandą. Ieškinį į teismą PAR padavė dar praėjusių metų gruodį. Jame teigiama, kad Izraelis pažeidė 1948 m. Genocido konvenciją. Pietų afrikiečiai pateikė teismui 84 puslapių dokumentą, kuriame išsamiai aprašyti veiksmai, jų nuomone, vertintini kaip Gazos Ruože vykdomas genocidas.

Daugelis teisės srities ekspertų ketvirtadienį nurodė, kad PAR teisininkai pateikė rimtus, įrodymais paremtus, argumentus.

PAR teisingumo ministras Ronaldas Lamola (Ronald Lamola), vadovaujantis pietų afrikiečių delegacijai Hagoje, teigė, kad, jų nuomone, teismas juos išgirdo. R.Lamola išreiškė viltį, jog suvokdamas situacijos sudėtingumą, teismas sprendimą priims per priimtiną laiką.

Pietų Afrikos kreipimesi į Tarptautinį teismą yra reikalavimas priversti Izraelį nutraukti karinius veiksmus Gazos Ruože, per kuriuos jau žuvo daugiau negu 23 000 palestiniečių, o pats anklavas, dėl nesibaigiančių atakų, tapo griuvėsiais.

„Prielankumas teisingumui ir nusikaltimų žmoniškumui Palestinoje sustabdymas smarkiai rezonuoja su kolektyvine pasaulinės visuomenės sąmone", - pabrėžė R.Lamola. Jis priminė, kad izraeliečių veiksmų apimtys primena prieš 10 metų Ruandoje vykdytą genocidą.

Ikbalas Džasatas (Iqbal Jassat), vykdantysis Johanesburge įsikūrusios žmogaus teisių apsaugos grupės „Media Review Network" narys, turkų agentūrai „Anadolu" teigė, kad PAR juridinius argumentus meistriškai pristatė profesionali ir įtakinga šalies komanda, kurią sudaro žinomi tarptautinės teisės specialistai.

Pasak jo, tai didina tikimybę, kad Tarptautinis teismas tenkins PAR reikalavimus.

„Mes, „Media Review Network", esame įsitikinę, kad teismas priims PAR palankų sprendimą ir nuspręs, jog buvo pasiekta ta riba, kai būtina įvesti laikinąsias apsaugos priemones", - nurodė jis.

I.Džasato nuomone, PAR pergalė taps dideliu Izraelio premjero B.Netanjahu vyriausybės pralaimėjimu, kadangi tai reikš, jog kiekvienas jo karinis tikslas, kuris iki šiol buvo nepasiektas, paskęs pažeminime.

Palestinos ambasadorė Pietų Afrikoje Hanana Džarar (Hanan Jarrar) padėkojo Johanesburgui už Palestinos palaikymą ir išreiškė viltį, jog JTO teismas patrauks Izraelį atsakomybėn. Pasak jos, tai yra nedidelė viltis ir visai jos šaliai.

„Neteisybė negali tęstis amžiais. Apartheido (apártheidas (afrikanų k. apartheid - atskiras gyvenimas), 20 a. antroje pusėje Pietų Afrikos Respublikos (PAR) valstybinė rasinės diskriminacijos ir segregacijos politika. Oficialiai įvesta 1948.) režimas nėra amžinas. Žvėriškumas ir kolonizacija nėra amžini", - pabrėžė ji.

Izraelis pristatė savo poziciją

Penktadienį 11 valandą ryto Hagoje toliau tęsėsi Tarptautinio JTO teismo posėdis. Jame Izraelio teisininkų komanda, vadovaujama 76-erių britų profesoriaus Malkolmo Šou (Malcolm Shaw), atsakė į PAR mestus kaltinimus dėl palestiniečių genocido.

Prof. M.Šou - puikus teisės žinovas ir teisininkas. Jis laikomas vienu pagrindinių pasaulinių ekspertų žmogaus teisių ir tarptautinės teisės srityje. Jo specializacija - su genocidu susiję klausimai. Izraelis supranta, kad penktadienis jam yra labai svarbi diena, todėl kruopščiai atrinko komandą, kurią sudaro aukščiausio lygio teisininkai.

Išvakarėse PAR teisininkų komanda, remdamasi kaltinimais ir tarptautinių organizacijų, dauguma kurių nusiteikusios prieš Izraelį, išvadomis pristatė savo poziciją ir pateikė reikalavimus.

Izraelio pusė nusiteikusi išsamiai užsiimti tais klausimais, kuriuos „parleido" arba tikslingai sumažino jų svarbą Pietų Afrikos teisininkai, įskaitant ir smogikų surengtas izraeliečių žudynes. Izraelis penktadienį pristatė šio nusikaltimo įrodymus ir pareiškė, jie nenorėjo karo, nieko nepuolė, o tik atsakė į teroristinius „Hamas" išpuolius.

Taip pat išvakarėse nebuvo paminėta, kad Izraelis stengėsi nepakenti Gazos Ruožo civiliams, kuriuos „Hamas" esą naudojo kaip gyvąjį skydą. Tai - svarūs argumentai, atsakant į PAR kaltinimus genocidu.

„Buvo visiškai ignoruojamas „Hamas" ir tas faktas, kad tai grupuotė perkėlė kovos veiksmus į civilių gyvenamas teritorijas, - patikslino Izraelio demokratijos instituto profesorius Amihajus Koenas (Amichai Cohen). - PAR prokurorai melagingai teigia, kad Izraeliui nebuvo pagrindo veržtis į Gazą ir ignoruoja faktą, kad ten bazuojasi „Hamas". Taip pat pamirštama, kad Izraelis ragino žmones evakuotis ir net padėjo jiems (dalis teisės specialistų tokį žingsnį vertina kaip savotišką tremtį.)"

Pagrindinė Izraelio užduotis penktadienį bus pasiaiškinti, nes PAR ne tik kaltina jį vykdant genocidą, bet ir teigia, kad žydų valstybė deda per mažai pastangų, kad užkirstų kelią jo skatinimui.

Kitas svarbus momentas - kaip Izraelis reaguos į kaltintojų reikalavimą taikyti laikinąsias apsaugos priemones, kadangi būtent šis klausimas pastaruoju metu kelia daugiausia nerimo izraeliečiams. Kaltinimus genocidu įrodyti sudėtinga, tačiau jeigu teismas patvirtins laikinąsias apsaugos priemones, jos gali įsigalioti per kelias dienas.

Pietų Afrika „pateikė teismui smarkiai iškraipytą faktinį ir teisinį vaizdą", Hagos Tarptautinio teisingumo teismui pasakė vienas iš Izraelio advokatų Talas Bekeris (Talas Becker).

„Visa ši byla grindžiama sąmoningai pakoreguotu, iš konteksto išimti ir manipuliuoti skirtu šiuo metu vykdomų karo veiksmų tikrovės apibūdinimu", - pridūrė jis.

Izraelis ir jo sąjungininkės Jungtinės Valstijos bylą atmetė kaip nepagrįstą ir pažadėjo atkakliai gintis Nyderlandų mieste esančiuose „Taikos rūmuose", kuriuose įsikūręs Tarptautinis teisingumo teismas.

„Izraelio valstybė yra kaltinama genocidu tada, kai pati kovoja su genocidu", - iki prasidedant teismo procesui sakė ministras pirmininkas B.Netanjahu. - Teroristinė organizacija prieš žydų žmones įvykdė žiauriausią nusikaltimą nuo Holokausto laikų, o dabar kažkas imasi jos ginti Holokausto vardu? Koks begėdiškas įžūlumas. Pasaulis apsivertė aukštyn kojomis".

Vašingtone valstijos departamento atstovas Metju Mileris (Matthew Miller) tikino, kad PAR byla yra „nepagrįsta". „Tiesą sakant, būtent tie, kurie įnirtingai puola Izraelį, ir ragina sunaikinti Izraelį ir masiškai žudyti žydus", - kalbėjo M.Mileris

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
99
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (307)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ką darytumėte, jei Lietuvą pultų agresoriai?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar mokate rusų kalbą?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+14 +24 C

+14 +21 C

+14 +21 C

+20 +29 C

+18 +25 C

+20 +25 C

0-9 m/s

0-5 m/s

0-4 m/s