respublika.lt

Italijos laivo kapitonas nuteistas už tai, kad grąžino migrantus į Libiją

(0)
Publikuota: 2021 spalio 15 15:51:00, Živilė Aleškaitienė, Elta
×
nuotr. 1 nuotr.
pixabay nuotr.

Italijos teismas reikšmingame procese skyrė vienerių metų laisvės atėmimo bausmę laivo kapitonui, kuris į krizės krečiamą Libiją grąžino 101 jūroje išgelbėtą migrantą.

 

Pirmajame tokio pobūdžio teismo procese Italijoje su Italijos vėliava plaukiojančio laivo „Asso 28“ kapitonas buvo pripažintas kaltu – pažeidęs tarptautinius įstatymus, draudžiančius priverstinai grąžinti žmones į šalis, kuriose jiems ar jų teisėms gresia pavojus.

Pagal tarptautinę teisę Libija nelaikoma saugia vieta. Kapitonas buvo nuteistas vienerius metus kalėti, sakoma teismo nuosprendyje, su kuriuo susipažino AFP.

Nuosprendį, apie kurį pirmasis pranešė laikraštis „Avvenire“, sveikino žmogaus teisių organizacijos, o organizacija „Gydytojai be sienų“ (MSF) jį pavadino „svarbiu pirmuoju žingsniu“.

„Tačiau (to) nepakanka: mums reikia iš esmės pakeisti Italijos ir Europos politiką, kad būtų nedelsiant sustabdyti sulaikymai jūroje ir priverstinio grąžinimo sistema“, – teigė organizacija.

Pasak Neapolio prokurorų, laivas paėmė migrantus netoli naftos ir dujų platformos tarptautiniuose vandenyse ir perdavė juos Libijos pakrančių apsaugos tarnybai Tripolio uoste.

Gelbėjimo operacija įvyko 2018 metų liepos 30 dieną netoli Sabratos platformos, kurią valdo Libijos nacionalinės naftos korporacijos ir Italijos ENI konsorciumas „Mellitah Oil & Gas“.

Tarp žmonių, ištrauktų iš valties, netinkamos plaukioti jūroje, buvo penki nepilnamečiai ir penkios nėščios moterys.

Šis nuosprendis sukėlė Italijos migrantų teisių ekspertų nuostabą, nes, jų teigimu, teismas iš esmės pripažino neteisėta Italijos ir Europos Sąjungos skatinamą bei finansuojamą praktiką.

Italija ir ES daugelį metų finansavo, mokė ir teikė pagalbą Libijos pakrančių apsaugos tarnybai, kad ši stabdytų, perimtų ir grąžintų prieglobsčio prašytojus pagal žmogaus teisių gynėjų griežtai kritikuojamą susitarimą.

Šis nuosprendis „užbaigia nebaudžiamumo laikotarpį, laukinių Vakarų situaciją Viduržemio jūroje“, kur dažnai vyrauja painiava dėl to, kurios valdžios institucijos yra atsakingos už migrantus, – AFP sakė „Avvenire“ žurnalistas Nello Scavo, daug rašęs šia tema.

Tačiau Sergio Scandura iš radijo „Radio Radicale“, kurio atliktas laivo judėjimo stebėjimas buvo įtrauktas į bylą, sakė, kad „nėra ko džiaugtis“, nes teisme nepavyko patraukti atsakomybėn tų, kurie davė kapitonui įsakymus.

„Italija kuria nusikalstamą sistemą... kuri neteisėtai grąžina žmones į Libiją. O Italijos teisinė sistema nuteisia kapitoną, o ne tuos, kurie sukūrė šią sistemą“, – sakė S. Scandura.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F

Sekite mus „Google“ naujienose.

Esame Facebook: būk su mumis Facebook

Esame Youtube: būk su mumis Youtube

Esame Telegram: būk su mumis Telegram

Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar gyventojai turėjo gauti pavojaus signalus dėl į Lietuvą įskridusios skraidyklės iš Baltarusijos?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kaip vertinate savo sveikatos būklę?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+12 +18 C

+12 +22 C

+14 +21 C

+22 +25 C

+18 +27 C

+20 +22 C

0-4 m/s

0-7 m/s

0-4 m/s