Italija buvo viena iš gausiausiai turistų lankomų Europos šalių. Savo gamta ir jos teikiamomis galimybėmis ji atvykstančius viliojo tiek žiemą, tiek ir vasarą. Turtingą istoriją turintis kraštas taip pat garsėja savo vynais bei sūriais. Deja, pasaulinė koronaviruso pandemija ir karantinas sujaukė įprastą šios saulėtos šalies gyvenimo ritmą. Apie tai, kaip Italijai sekasi atsigauti po pandemijos ir kokios yra vietos gyventojų nuotaikos, „Vakaro žinios“ kalbasi su dešimtus metus šioje šalyje gyvenančia Tatjana.
Laikas poilsiui
Toskanos regione esančiame, kiek atokiau nuo didžiųjų miestų įsikūrusiame, Areco (Arezzo) miestelyje gyvenanti Tatjana net ir du mėnesius trukusiame karantine sugebėjo įžvelgti teigiamų dalykų.
„Turiu savo šunų kirpyklą, tad karantinas buvo labai laiku, nes jau jaučiau, kad man reikia atostogų“, - pasakojo pašnekovė.
Ji pasidžiaugė, kad šalies valdžia adekvačiai sureagavo į susidariusią situaciją, todėl du mėnesius buvo galima nemokėti nei nuomos, nei komunalinių mokesčių ir problemų dėl to nekilo.
„Karantino metu netgi sulaukėme paramos. Visi, kurie turi partita iva - registruotą PVM numerį, - užpildę anketą už kiekvieną mėnesį gavo po 600 eurų. Viskas buvo sutvarkyta labai operatyviai“, - sakė jauna moteris.
Karantiną atšaukus, pagalba buvo nutraukta. Pasak jos, verslininkams buvo pažadėta, kad bus kompensuojama iki 60 proc. nuomos išlaidų, tačiau vėliau buvo patikslinta, kad tai greičiausiai bus išskaičiuota iš jų mokamų mokesčių.
„Kol kas jokio išskaičiavimo nepajaučiau, tačiau man tai nėra problema. Jau karantino metu klientai skambino ir klausinėjo, kada galės atvykti, tad gegužės pradžioje, palaipsniui švelninant ribojimus, darbo turėjau tiek, jog vos spėjau suktis“, - atviravo šunų priežiūros specialistė.
Temperamentą teko valdyti
Pasak jos, sunkiau šiuo laikotarpiu buvo barams, restoranams, viešojo maitinimo įstaigoms ir... paprastiems italams.
„Italai - bendraujantys, temperamentingi žmonės. Jiems reikia judėti, susitikti, lankytis baruose, pusryčiauti kavinėse.
Iškęsti griežtą izoliaciją daugeliui buvo labai sunku, tad nenuostabu, kad atšaukus ribojimus jie iškart pasipylė į gatves. Gegužę mūsų miestelis buvo tarsi išmiręs, o dabar baseinai, barai ir kavinės pilni žmonių. Kaukės, uždarose patalpose formaliai privalomos, todėl be jų neleidžia į kavines. Nors kaukę pamiršus visada galima pavalgyti lauke - padavėjai mielai aptarnauja klientus ir čia.
Kaukes reikia dėvėti važiuojant traukiniais, kur privaloma laikytis ir saugaus socialinio atstumo, tačiau daugelis jas jau nešiojasi kišenėse. Gyvenimas šalyje pastebimai atgyja“, - pokyčius vardino Tatjana.
Buvo laikas, kai kaukės buvo privalomos visur, o už jų neturėjimą grėsė baudos, tačiau šiandien net policijos pareigūnai žiūri į tai atlaidžiai.
„Mane pareigūnai karantino metu buvo įspėję, kad važinėdama be leidimo galiu gauti baudą. Draugai pasakojo, kad pažįsta tokių, kuriuos nubaudė už kaukių neturėjimą, tačiau šiandien situacija pasikeitė.
Netoliese, Castelluccio di Norcia, yra labai graži pieva, kur pražysta šimtai laukinių gėlių. Ji kasmet sutraukia daugybę smalsuolių. Šiemet ir mes ten apsilankėme. Buvo daug žmonių, ir visi - be kaukių. Jų nedėvėjo ir pareigūnai, kurių pasiklausėme kelio iki kaimo turizmo sodybos. Joje taip pat visi buvo be kaukių.
Be kaukių žmonės plūsta ir į Areco miesto baseiną. Paprastą dieną jų mažiau, bet savaitgalį jis būna sausakimšas. Italai akivaizdžiai pavargo nuo ribojimų, todėl dabar bandau džiaugtis vasara“, - teigiamomis emocijos dalinosi pašnekovė.
Karantinas beveik pasimiršo
Nepaisant to, jog jau liepos vidurys, italai, jos teigimu, šios vasaros nurašyti neskuba.
„Pas mus šilta, oras geras, grįžta turistai. Pasak bičiulių, jau teko sutikti vokiečių, šveicarų. Atvažiuoja ir iš kitų šalių. Draugė norėjo savaitgalį praleisti pajūryje ir nerado laisvo viešbučio. Visi, kurių kainos nebuvo kosminės, buvo užimti“, - sakė ji.
Gali būti, kad viešbučių trūkumą lėmė ir tai, jog dalis jų vis dar negali dirbti.
„Norinčios priimti žmones įstaigos turi gauti vadinamuosius „saugumo sertifikatus“. Kažkas to nespėjo padaryti, kažkam gal neužtenka lėšų, tad dalis jų vis dar stovi uždaryti. Kita vertus, šalyje jau atsidaro diskotekos. Vasaros metu jos rengiamos atvirose vietose, tad viskas daug paprasčiau. Kituose regionuose, išskyrus Lombardiją, kur padėtis vis dar išlieka įtempta, jos jau veikia. Netrukus atsidarys ir Toskanoje.
Jau dabar, stebint atgimstantį gyvenimą, kartais pamiršti, jog karantinas išvis buvo, o kai pradės veikti visos pasilinksminimo įstaigos, jį tikrai pamirš. Italai nemoka ilgai liūdėti, užtat puikiai moka linksmintis“, - situaciją lietuvių dažnai lankomoje šalyje apibendrino Tatjana.